Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188890
تاریخ انتشار : 24 مرداد 1395 11:39
تعداد بازدید : 497

در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شد؛

طراحی صندلی ارگونومیک ویژه جراحان

این صندلی از وزن بدن جراح در هنگام عمل حمایت کرده و در گستره وسیعی قابل استفاده است.

"صندلی ارگونومیک" با ویژگی حمایت از وزن بدن جراحان در هنگام عمل جراحی توسط محققان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز طراحی شد. این صندلی باعث می شود جراح در طول عمل جراحی، خستگی کمتری را تجربه کند.

دکتر علی رضا چوبینه مدیرگروه ارگونومی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: ایستادن طولانی مدت جراحان هنگام عمل جراحی و فشار مداوم بر روی اندام های تحتانی می تواند، باعث اختلال در گردش خون و در دراز مدت باعث آسیب های اسکلتی- عضلانی در این ناحیه شود.

وی با اشاره به ویژگی های صندلی ارگونومیک، گفت: این صندلی از وزن بدن جراح در هنگام عمل جراحی حمایت می کند و می تواند در گستره وسیعی از اعمال جراحی قابل استفاده باشد، همچنین باعث می شود جراح در طول عمل جراحی، خستگی کمتری را تجربه کند.

وی ادامه داد: سطح نشیمنگاه زینی شکل این صندلی باعث حفظ پوسچر طبیعی ستون مهره ها می شود که از دیدگاه علم ارگونومی، بهترین وضعیت برای ناحیه کمر است.

چوبینه، با بیان اینکه این محصول در اتاق عمل و در جراحی مغز و اعصاب، عمومی و اورولوژی مورد استفاده و ارزیابی قرار گرفته است، افزود: نتایج این ارزیابی نشان داد که هنگام استفاده از صندلی، پوسچر نواحی مختلف بدن جراحان شامل سر و گردن، تنه و پاها مناسب و طبیعی است.

مدیرگروه ارگونومی دانشکده بهداشت شیراز ادامه داد: در ارزیابی انجام شده، 70درصد جراحان کاربرد این صندلی را مفید و راحت دانستند، همچنین 87 و نیم درصد از جراحان عنوان کردند که تکیه گاه زانویی ضروری، مناسب و راحت است.

صندلی ارگونومیک ویژه جراحان، محصول پایان نامه ادیبه عبدی؛ دانشجوی ارگونومی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز است که ثبت اختراع شد.*ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :