Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190336
تاریخ انتشار : 14 شهریور 1395 10:29
تعداد مشاهدات : 309

انقلاب اسلامی، قرآن را از انزوا خارج کرد

انقلاب اسلامی به واسطه خون شهیدان خود قرآن را از انزوا خارج کرد و به صحنه آورد.
آیت الله سیداحمد خاتمی شامگاه شنبه در آیین اختتامیه سی و نهمین دوره مسابقات قرآن کریم در مجتمع فرهنگی امامزاده سیدعلی(ع) قم، افزود: با توجه به اهمیت قرآن کریم 4 نمونه از ابعاد قرآن را در مقایسه با دوران ستم شاهی و دوران انقلاب اسلامی مورد مقایسه قرار می دهم تا هر چه بیشتر و بهتر به نعمت انقلاب اسلامی پی ببریم.
وی با اشاره به بحث «روخوانی قرآن کریم»، گفت: قبل از انقلاب روخوانی قرآن توسط متدینین وجود داشت، ولی به صورت یک روال عادی و سازمانی نبود و از آنجا که می خواستند بگویند ما هم در کتاب های خود قرآن داریم به مقداری بسنده کرده بودند.
وی افزود: وزیرآموزش و پرورش دوره طاغوت در 13 سال یک زن بهایی بود، خوب طبیعی است دلی برای قرآن نمی سوزد و اقبال به قرآن در فضای حاکمیت در انزوا بود.
آیت الله خاتمی دومین محور را «زیباخوانی قرآن» عنوان کرد و ادامه داد: زیور قرآن همین صوت زیبا خوانی است، قاریان ما افتخار نظام اسلامی می باشند که همگی به برکت انقلاب اسلامی رشد و نمو پیدا کرده اند.
امام جمعه موقت تهران افزود: در دوران طاغوت هنر آیینی جایی در دستگاه جور وستم شاهی نداشت و هنر مورد علاقه هنر ابتذال بود که نمونه آن جشن هنر شیراز است که در ماه محرم رژیم ستم شاهی آن را برپا کرد.
وی خطاب به صدا و سیما تصریح کرد: من بارها و در مناسبت های مختلف این نکته را گوشزد کرده ام که صدا وسیما به قاریان بومی بیشتر بها دهد.
وی از «حفظ قرآن» به عنوان سومین محور یاد کرد و گفت: ما را در گذشته متهم می کردند که شما حسابی برای قرآن باز نمی کنید چون حافظ قرآن ندارید، بطوری که تعداد حفاظ از تعداد انگشتان دو دست تجاوز نمی کرد، اما امروز به برکت انقلاب اسلامی و توجهات رهبر معظم انقلاب چشم انداز تربیت 10 میلیون حافظ در کشور آغاز شده است و در حال حاضر ما دارای هزاران حافظ قرآن کریم از برکت انقلاب هستیم.
آیت الله خاتمی ، مهم ترین محوریت قرآن کریم در مقایسه دوران طاغوت و نظام اسلامی به حاکمیت قرآن اشاره کرد و افزود: همه مطالبی که تا به این لحظه گفته شد مقدمه این مهم بود که به برکت انقلاب اسلامی قرآن به صحنه آمد و حاکمیت قرآن در جامعه استقرار یافت و این در طول تاریخ ایران بی نظیر و بی سابقه است.
وی از مصادیق حاکمیت قرآن بر نظام اسلامی به تدوین قانون اساسی اشاره کرد و اظهارداشت: در زمان طاغوت قوانین بر اساس قوانین کشور بیگانه مانند بلژیک نگارش شده بود، ولی با ظهور انقلاب اسلامی شالوده قانون اساسی ما بر اساس متن قرآن و فرهنگ و معارف اهل بیت(ع) توسط 50 مجتهد محقق تدوین شد.
وی افزود: در تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی به مدت 3 ماه مراجع و علمای ممتاز حوزه علمیه کلمه به کلمه با بحث طلبگی متن قانون اساسی را مطابق با فرامین اسلامی تدوین کردند و متن قرآن را به روی صحنه آوردند.
وی بیان داشت: حاکمان دیروز ایران نوکر اجانب بودند و آنچه امروز آمریکا به با همه دغل کاریش دنبال آن است می خواهد اجازه دهیم همانند گذشته همه چیز ما را به چپاول ببرند، ولی این آرزو را باید به گور ببرد.
آیت الله خاتمی در ادامه گفت: با وجود این که در طول تاریخ خوی استکبارگری و بدعهدی آمریکایی ها چیز جدیدی نبود، طی دو سال اخیر این خصوصیت استکباری آنان بیش از پیش به اثبات رسید و جایی برای توجیه این بدعهدی نمی گذارد.
وی اضافه کرد: «مرگ بر آمریکا» و نفرتی که ملت ایران از این رژیم استکباری دارند ریشه در قرآن کریم و باورهای ایمانی ما دارد.
وی با بیان این که قصه وفای به عهد و وفادار بودن به پیمان یک اصل انسانی و اخلاقی است، تصریح کرد: این نامردها با وجود تعهدهایی که در خصوص برداشتن یکباره تحریم ها داده بودند، به هیچ تعهد خود عمل نکردند و این بدعهدی، لجاجت و خوی استکباری آمریکا را رهبر فرزانه انقلاب بارها و بارها تاکید کرده بودند.
آیت الله خاتمی بیان داشت: همانطور که رهبری انقلاب اسلامی بارها فرموده اند ما هیچ صحبتی روی فرزندان امین و نمایندگان متعهد جمهوری اسلامی در مذاکرات نداریم، اما آنچه باور داریم و حرف ما است، خائن بودن آمریکا است.
وی با بیان این که بارها دیده و شنیده ام برخی رسانه های در برابر برخی سخنان بنده می گویند «موضع گیری دوباره فلانی درباره برجام»، تصریح کرد: ما صحبتی روی فرزندان انقلابی خودمان نداریم، ولی هر کسی به توجیه کار آمریکایی ها بپردازد که بدعهدی نکرده اند، بدون شک در تمام جنایات آمریکا شریک است.
وی گفت: نفرتی که ملت بصیر ایران از آمریکا دارند با این اقدامات آمریکا قوت بیشتری می گیرد و نشان می دهد که بیگانگان قابل اعتماد نیستند.
230 تن در سی و نهمین دوره مسابقات قرآن کریم قم شرکت کردند؛ نفرات برتر به مرحله کشوری که در مهرماه در استان گیلان برگزار خواهد شد اعزام می شوند.*خبرگزاری حوزه


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :