Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190520
تاریخ انتشار : 16 شهریور 1395 11:8
تعداد مشاهدات : 385

ایران جزو 10 کشور برتر تولید کننده واکسن فلج اطفال در دنیا

این واکسن بیش از 40 سال است که در موسسه رازی تولید می شود و مصرف آن به قدری ایمنی ایجاد کرده که در 16 سال گذشته حتی یک مورد از این بیماری در کشور گزارش نشده است.

رئیس موسسه رازی عنوان کرد: تکنولوژی تولید واکسن فلج اطفال بسیار پیچیده بوده و تنها حدود 10 کشور دنیا از جمله ایران دارای دانش فنی تولید آن هستند که مایه مباهات است.

حمید کهرام اظهار کرد: متاسفانه بیشتر مردم اطلاعات کمی در خصوص فعالیت های موسسه رازی که منجر به حفظ و تامین سلامت مردم می شود، دارند.

وی ادامه داد: این موسسه بیش از 9 دهه پیش در پی شیوع طاعون گاوی در کشور فعالیت خود را آغاز کرد و درطول این سال ها در زمینه تولید انواع واکسن های دام و طیور و حتی برخی واکسن های انسانی گام نهاده است.

وی اضافه کرد: تولید واکسن به تکنولوژی بسیار پیشرفته و پیچیده ای نیاز دارد که موسسه رازی به آن دست یافته است.

وی افزود: برخی تصور می کنند فعالیت موسسه رازی مانند شرکت های تولید دارو است ولی به هیچ وجه این طور نیست؛ چرا که درتولید واکسن ما با موجود زنده سروکار داریم ولی در تولید دارو این طور نیست.

رییس موسسه سرم سازی رازی توضیح داد: در حال حاضر از 9 واکسن مصرف پزشکی در کشور، هفت واکسن در موسسه رازی تولید می شود که برای تعدادی از این واکسن ها، ویروس یا باکتری خفیف شده و در تعدادی دیگر ویروس زنده به کار می رود.

کهرام تاکید کرد: سال های متمادی است که واکسن هایی مانند سرخک، سرخجه، اوریون، دیفتری و کزاز توسط موسسه رازی در کشورمان ساخته می شود و مصرف آن در کودکان ایمنی ایجاد کرده است.

این مسؤول، واکسن فلج اطفال را از پیچیده ترین واکسن های این موسسه نام برد و گفت: این واکسن بیش از 40 سال است که در موسسه رازی تولید می شود و مصرف آن به قدری ایمنی ایجاد کرده که  در 16 سال گذشته حتی یک مورد از این بیماری در کشور گزارش نشده است.

وی ابراز کرد: ایران در منطقه پرخطری قرار دارد و شیوع این بیماری در کشورهایی مانند افغانستان و پاکستان زیاد است.

 دکتر کهرام با بیان اینکه تولید واکسن فلج اطفال به زمان زیادی نیاز دارد، گفت: در نوع خوراکی این واکسن باید چهار سال ویروس زنده را نگهداری کرد که کاری ساده نیست.

این مسؤول تصریح کرد: به منظور پیشگیری از هر گونه ضایعه احتمالی، پیش از مصرف این واکسن در انسان، ابتدا روی میمون آزمایش می شود که شش ماه زمان نیز در این بخش صرف می شود. بنابراین تکنولوژی تولید این واکسن بسیار پیچیده بوده و تنها حدود 10 کشور در دنیا از جمله ایران دارای دانش فنی تولید آن هستند که مایه مباهات است.

رئیس موسسه رازی با اشاره به فعالیت بخش تحقیقات توسعه ای این موسسه ادامه داد: در این بخش نیز فعالیت های گسترده ای انجام می شود که تا رسیدن به مرحله تولید نهایی، مراحل مختلف و حساسی را طی می کند.

وی افزود: در بخش دامی نیز بیماری های زیادی بین انسان و دام مشترک است که موسسه رازی با تولید واکسن های مورد نیاز، از انتقال بیماری از دام به انسان پیشگیری می کند.

وی در پایان با اشاره به این که این موسسه جدی ترین نقش را در پیشگیری از بیماری در کشور ایفا می کند، تاکید کرد: موسسه رازی با تولید واکسن های انسانی، دام و طیور، سلامت جامعه را تامین کرده این در حالیست که متاسفانه اهمیت پیشگیری، کمتر مورد توجه است.*ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :