Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190557
تاریخ انتشار : 17 شهریور 1395 9:28
تعداد بازدید : 572

تولید پمادی برای درمان زخم دیابت و انواع سوختگی ها با گیاه ابوخلسا

محققان کشور با استفاده از عصاره گیاه "ابوخلسا" (هواچوبه)، پمادی برای درمان انواع سوختگی های درجه یک تا سه و همچنین زخم های عفونی به داروخانه ها ارائه کردند.

محققان کشور با استفاده از عصاره گیاه "ابوخلسا" (هواچوبه)، پمادی برای درمان انواع سوختگی های درجه یک تا سه و همچنین زخم های عفونی به داروخانه ها ارائه کردند.

دکتر فرشاد اکبرنژاد از محققان این طرح در گفت وگو با ایسنا، درمان سوختگی را یکی از دغدغه های بیماران و پزشکان دانست و گفت: برای درمان انواع سوختگی ها ترکیبات دارویی فراوانی ارائه شده است که در این راستا ما با استفاده از گیاه "هواچوبه" یا "ابوخلسا" موثرترین ترکیبات دارویی را در این زمینه ارائه کردیم.

وی با بیان اینکه این دارو در قالب پماد به داروخانه ها عرضه شده است، ادامه داد: این پماد برای درمان سوختگی های درجه یک تا سه، جلوگیری از تاول های جدید و درمان زخم های عفونی کاربرد دارد.

اکبرنژاد با تاکید بر اینکه این پماد به نام "هربکس" به داروخانه ها عرضه شده است، ادامه داد: این پماد همچنین موثر در کاهش آثار زخم و بخیه بعد از عمل جراحی، بهبود زخم بستر و تسکین دهنده درد و التهاب است.

وی اثرات درمانی این پماد را ناشی از عصاره هواچوبه ذکر کرد و یادآور شد: این پماد ترکیبی از عصاره ریشه گیاه "ابوخلسا" (هواچوبه)، موم زنبور عسل و روغن زیتون است. این ترکیبات موجب از بین رفتن تاول و نرم شدن محل سوختگی می شود و اثربخشی آن با انجام مطالعات بالینی دقیق بر روی بیماران به اثبات رسیده است.

این محقق با اشاره به اثرات درمانی گیاه هواچوبه توضیح داد: مهمترین خواص درمانی این گیاه ضدباکتریایی، ضدالتهابی و ترمیم کنندگی است از این رو این دارو برای درمان زخم های دیابتی و بستر قابل استفاده است.

اکبرنژاد، طول درمان با این دارو را بین 20 تا 38 روز ذکر کرد و یادآور شد: بهتر است هر دو روز یکبار محل زخم با شامپوی بچه شسته شود.

وی درخصوص نحوه استفاده از این پماد برای درمان انواع سوختگی ها گفت: در سوختگی درجه 3 تمام ضخامت پوست یعنی اپیدرم و درم تخریب می شود و حتی ممکن است آسیب عمیق تر شده و بافت های زیرین پوست را نیز درگیر کند. برای درمان با این پماد ابتدا باید محل سوختگی را با سرم درمانی، شست وشو داده، سپس این پماد به ضخامت سه میلی متر بر روی گاز استریل گذاشته و این گاز را بر روی موضع قرار داده و هر دو ساعت یکبار پانسمان تعویض شود و به این طریق عفونت از بین رفته و به تدریج بافت های آسیب دیده ترمیم می شود.*ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :