Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190603
تاریخ انتشار : 17 شهریور 1395 12:6
تعداد بازدید : 599

اجرای سیستم نمک زدایی و آبیاری همزمان در کشاورزی

آبیاری چگالشی، ترکیبی از نمک زدایی و آبیاری - تولید آب آشامیدنی به طور هم زمان است.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به استفاده از روش آبیاری چگالشی برای مصارف غیرکشاورزی در دنیا، گفت: برای اولین بار طی یک پروژه کارشناسی ارشد کاربرد این سیستم برای مصارف کشاورزی اجرا شد و مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر سعید برومندنسب اظهار کرد: آبیاری چگالشی، ترکیبی از نمک زدایی و آبیاری - تولید آب آشامیدنی به طور هم زمان است. با تبخیر آب شور در دستگاه تقطیر و انتقال هوای گرم و مرطوب به درون سیستم لوله های زیرزمینی، هوای گرم و مرطوب با دادن گرمای خود به زمین، باعث شیرین شدن آب در دیواره داخلی لوله چگالش می شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به راهنمایی پایان نامه باقر یوسفی با عنوان "شورزدایی با استفاده از سیستم آبیاری چگالشی" توسط وی، تصریح کرد: در این پایان نامه استفاده از این سیستم در کشاورزی برای آبیاری و استحصال آب های غیرقابل استفاده مانند آب های شور یا آب هایی که نمی توانند مورد استفاده گیاهان قرار گیرند، مورد تحقیق قرار گرفته است؛ این روش یکی از شیوه های استحصال آب با استفاده از انرژی خورشیدی است.

برومندنسب با بیان این که سیستم آبیاری چگالشی بیشتر در کشورهای آفریقایی مانند نیجریه که با مشکل کمبود آب شرب مواجه هستند استفاده می شود، گفت: در این روش آب های غیر متعارف از طریق سیستمی وارد یک مجرا می شوند و در معرض تابش نور خورشید قرار می گیرند؛ سپس عمل تبخیر و تقطیر در این لوله ها رخ می دهد. این آب برای مصرف کشاورزی از طریق لوله ها جذب خاک یا برای مصارف دیگر وارد شبکه لوله کشی می شود.

این استاد دانشگاه شهید چمران اهواز خاطرنشان کرد: از این روش برای اولین بار در کشور در مزرعه تحقیقاتی دانشگاه برای مصارف کشاورزی استفاده شد؛ در این مزرعه آب شور در مخازنی قرار گرفت که آب را به لوله هایی که زیرزمین در کنار گیاه تعبیه شده بودند، منتقل می کرد. در لوله ها فرآیند تقطیر آب اتفاق می افتاد و ریشه گیاهان آب را جذب می کرد.

برومندنسب تصریح کرد: از نتایج این تحقیقات و دیگر پژوهش های انجام شده در خارج از کشور، کتاب 100 صفحه ای "آبیاری چگالشی" در دانشگاه تدوین و منتشر شده است؛ بررسی اثرات این روش در گلخانه نیز طرح دیگری است که هم اکنون یک دانشجوی دکتری در دانشگاه روی این موضوع تحقیق می کند.*ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :