Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190609
تاریخ انتشار : 17 شهریور 1395 12:16
تعداد بازدید : 303

ساخت واحد ذخیره سازی حرارت خورشیدی در دمای بالا

هدف از انجام این پروژه طراحی واحد ذخیره سازی حرارت در سیستم های خورشیدی است.

محققان دانشگاه اصفهان با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال انجام طراحی، ساخت، راه اندازی و مشخصه یابی واحد خودکار ۴۰ کیلوواتی جمع آوری و ذخیره سازی حرارت خورشیدی در دمای بالا هستند.

ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پروژه های متعددی را در این حوزه حمایت می کند که طراحی، ساخت، راه اندازی و مشخصه یابی واحد خودکار ۴۰ کیلوواتی جمع آوری و ذخیره سازی حرارت خورشیدی در دمای بالا (بالاتر از ۳۵۰ درجه سانتی گراد) یکی از این پروژه ها بوده که توسط محققان دانشگاه اصفهان در حال انجام است که در سفر کارشناسان ستاد به اصفهان بازدید از این پروژه انجام شد.

هدف از انجام این پروژه طراحی واحد ذخیره سازی حرارت در سیستم های خورشیدی حرارتی همچون کلکتورهای سهموی و بشقابی، سازه فرزنل است که فاز اول آن به اتمام رسیده است. بر این اساس سازه فرزنل با دقت و کیفیت مناسب طراحی و ساخته شده و طراحی و ساخت سیستم ذخیره سازی حرارت به همراه یک یخچال برای واحد سرمایش نیز انجام شده است. دریافت کننده مرکزی فرزنل نیز مرحله بهینه سازی خود را طی می کند.

بنا به گفته دکتر بهنام مستأجران مجری پروژه، پیشرفت کار تا به حال کاملاً رضایت بخش بوده و در صورت ادامه حمایت به موقع طرح از طرف مسئولان دانشگاه و معاونت، پروژه تا خردادماه سال آینده به اتمام خواهد رسید.

دکتر مستأجران، عضو هیات علمی دانشکده علوم و فن آوری های نوین گروه انرژی های تجدیدپذیر، دارای هشت مقاله علمی-پژوهشی و سه پتنت ملی و بین المللی و ارایه بیش از ۲۵ کنفرانس و ارایه کارگاه بین المللی است. وی دوره دکتری خود را در دانشگاه شربروک کانادا در سال ۱۳۸۶به پایان رسانده و دو دوره فوق دکتری را در دانشگاه های پلی تکنیک مونترآل و سپس واترلو در سال ۱۳۹۱ به اتمام رسانده است و بعد از آن تا به امروز در دانشگاه اصفهان مشغول به کار بوده است.*ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :