Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190663
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1395 12:1
تعداد بازدید : 314

پیوستن به جمع چند کشور دارنده صنعت ایتر فرصت تاریخی است

پیوستن جمهوری اسلامی ایران به جمع چند کشور محدود دارنده صنعت ایتر فرصت تاریخی برای آینده درخشان است. آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در چهاردهمین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی افزود: در صنعت ایتر نیروگاهی روی زمین ساخته می شود که سیستم آن مانند خورشید است و انرژی سالم و بی پایان دارد.
وی با تشریح ویژگی های تولید انرژی در صنعت ایتر، به بیان موفقیت های دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران پرداخت و اظهار کرد: یکی از خدمات مورد تقاضای هفت کشور عضو این صنعت از ایران، تربیت دانشجو است.
34 کشور در کادراش فرانسه، در یکی از بزرگترین همکاریهای علمی روی سیاره زمین، قصد دارند با استفاده از همان فرآیندی که در خورشید رخ می دهد انرژی تولید کنند.
این پروژه بین المللی گداخت هسته ای (ایتر) نام دارد که به زبان لاتین به معنی 'راه' است و هدف از آن، تولید انرژی برق ارزان و سالم برای محیط زیست و تداوم پذیر با استفاده از فرآیند همجوشی در نوع جدید رآکتور هسته ای است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تأسیس شرکتهای دانش بنیان و مجموعه ساها (سامانه آزمایشگاههای همکار آزاد) با هفت هزار و 500 آزمایشگاه و سه هزار و 500 کارگاه را دو گام اساسی دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر توسعه و پیشرفت علم و دانش دانست.
آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: برای پیوند علم و دانش با صنعت و کشاورزی، اصلاح بذر و نهال زعفران و عنّاب، زمینه های مناسبی در استان خراسان رضوی وجود دارد که واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی این استان می توانند به این عرصه وارد شوند.
وی با ابراز تأسف از اوضاع نابسامان برخی صنایع شرق کشور افزود: شرکتهای دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی با ظرفیتهای علمی می توانند به کمک صنایع کشور، به ویژه در سه استان خراسان بشتابند.
وی با ابراز رضایت از دوره جدید این دانشگاه که به ریاست دکتر میرزاده اداره می شود اظهار کرد: انجام کارهای دانش بنیان و جدی گرفتن حضور این دانشگاه در سراسر کشور و حتی در اقصی نقاط جهان، اعتبار علمی ایران را افزایش می دهد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: طی دو سال فترت که در دولت های نهم و دهم بر دانشگاه آزاد اسلامی گذشت، اوضاع به گونه ای بود که مسئولان اجرایی دانشگاه، مصوبات هیأت مؤسس و هیأت امنا را نیز اجرا نمی کردند.
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی زمینه مناسبی برای حرکتهای علمی، صنعتی، اقتصادی و حتی اجرای طرحهای دانش بنیان پیدا کرده است افزود: یکی از ضرورتهای این دوره، استفاده از ظرفیت های علمی استادان سراسر کشور از طریق هیأتهای علمی است که امید است مسئولان مربوطه به دور از موانع غیرضروری، این مهم را تسهیل کنند.
وی گسترش رشته های مقاطع تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی را اقدام بسیار مهم در جهت تقویت پایه های علمی کشور دانست و با اشاره به برنامه های دانشگاههای مهم دنیا برای جذب نخبه های علمی اظهار کرد: این بی صفایی است که جوانان کشور درس بخوانند ولی بیکار باشند، در حالی که دانشگاه های کشور می توانند با ایجاد ارتباط بین دانش و صنعت، زمینه هایی را فراهم کنند که دانشجویان حتی در زمان تحصیل، اشتغال داشته باشند و اشتغال آنان علمی و برای کشور بسیار مؤثر خواهد بود.
رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با ابراز خرسندی از شهرت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در جهان، به تقاضاهای متعدد کشورهای مختلف برای ایجاد واحدی از دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: دولت و مردم افغانستان نیز در چند رشته مهم، نیاز ضروری به تربیت دانشجو دارند و از دانشگاه آزاد اسلامی خواسته اند که در این راه به آنها کمک کند.
وی افزود: اغلب کشورهای دنیا از دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان که عدالت جغرافیایی را در سراسر کشور رعایت کرده، تفاهم نامه همکاری، دفتر و شعبه می خواهند.
وی به مفاد برجام و تعهدات متقابل ایران و 5+1 نیز اشاره کرد و هوشمندی تیم مذاکره کننده ایران در این مذاکرات را تحسین نمود.
استاندار خراسان رضوی هم در این نشست حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در استان را خیر مقدم گفت و با آرزوی برخورداری خراسان رضوی از برکات این سفر، به تشریح برخی ویژگیهای صنعتی و کشاورزی این خطه پرداخت.
علیرضا رشیدیان افزود: شرکتهای دانش بنیان این استان با اختراعات و ابتکارات مناسب، در بسیاری از زمینه های مورد نیاز کشور ورود پیدا کرده اند.
وی تعداد واحدهای صنعتی خراسان رضوی را شش هزار و 400 واحد دانست و اظهار کرد: اغلب این واحدها متوسط و بیش از 95 درصد آنها مربوط به بخش خصوصی هستند که گرچه به خاطر عدم ثبات سیاستها متلاطم بودند اما با سیاستها و برنامه های دولت یازدهم به ثبات رسیده اند.
در ابتدای این نشست نیز دکتر حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، محسن هاشمی، معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر طه هاشمی، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر حسین زاده لطفی، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی و روسای چند واحد دانشگاهی در استان خراسان رضوی ضمن ارائه گزارشی از حوزه های مسئولیت خود به بیان دیدگاهها در زمینه گسترش کمی و کیفی این دانشگاه پرداختند.*روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :