Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190881
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1395 11:50
تعداد بازدید : 359

نیروگاهی که الگوی اقتصاد مقاومتی شد

تشکیل سه ضلع صنعت، دانشگاه و شرکت های دانش بنیان موجب شده تا نیروگاه کرمان بتواند با تأمین نیازها از درون استان خود، به عنوان یک الگوی اقتصاد مقاومتی در بخش بهره برداری صنعت نیروگاهی ایران شناخته شود.

  در 20کیلومتری اتوبان کرمان ــ رفسنجان نیروگاهی واقع شده که نقشی مؤثر در تأمین نیاز برق جنوب شرق ایران دارد. این نیروگاه که ظرفیت نامی 1900 مگاواتی و ظرفیت عملی 1600 مگاواتی دارد، به عنوان یک واحد صنعتی، نیاز به روزآوری دانش و تأمین نیروی انسانی متخصص را با همکاری با دانشگاههای استان کرمان برطرف می کند و نیازهای تحقیقاتی و پژوهشی خود را علاوه بر همکاری با دانشگاههای استان، در ارتباطی تنگاتنگ با پارک علم و فن آوری استان و شرکت های جوان و پرانگیزه ای که عضو این پارک علم و فناوری هستند تأمین می کند. تشکیل سه ضلع صنعت، دانشگاه و شرکت های دانش بنیان موجب شده تا نیروگاه کرمان بتواند با تأمین نیازها از درون استان خود، به عنوان یک الگوی اقتصاد مقاومتی در بخش بهره برداری صنعت نیروگاهی ایران شناخته شود.

«مجید تیرافکن» مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق کرمان در این خصوص اظهار داشت: در سالهای گذشته مواردی را در نیروگاه کرمان داشتیم که قطعه ای در یکی از واحدها آسیب دید و نیاز به تعمیر یا تعویض داشت، اما تهیه آن از خارج از کشور با محدودیت هایی همراه بود و بیش از یک ماه طول می کشید، متخصصان داخلی با تکیه بر توان فنی و دانش موجود در داخل کشور، اقدام به تعمیر و بازسازی قطعات آسیب دیده کردند.


*تشکیل سه کمیته تخصصی برای پیاده سازی اقتصاد مقاومتی

تیرافکن افزود: اقتصاد مقاومتی یعنی باور داشتن نیروی جوان متخصص، و در نیروگاه کرمان با اعتمادی که به تخصص مهندسان جوان نیروگاه شده و استفاده از تجربیات مدیران باسابقه صنعت برق در این نیروگاه توانستیم با تشکیل سه کمیته تخصصی، به افزایش بهره وری و پیاده سازی اصول اقتصاد مقاومتی اقدام کنیم.

مدیرعامل نیروگاه کرمان نخستین کمیته را کمیته تحقیقات نیروگاه اعلام کرد و گفت: این کمیته در حال حاضر 17 عضو فعال دارد که 2 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان با تخصص های مکانیک و برق و 15 عضو دیگر از مدیران و کارشناسان باتجربه و متخصص نیروگاه کرمان هستند.

وی ادامه داد: کمیته تحقیقات نیروگاه کرمان با برگزاری جلسات متعدد نسبت به بررسی آخرین وضعیت تعمیرات دوره ای و اساسی، نیازهای حال و آینده نیروگاه به تجهیزات و برنامه های توسعه ای، پیشنهاد پروژه هایی را با توجه به اولویت های سال اعلام می کند و در جلسات مستمر، روند کارهای تعریف شده را رصد می کند.

این مقام مسئول گفت: کمیته تحقیقات در نیروگاه کرمان توانسته ارتباط مؤثری بین دانشگاههای شهید باهنر کرمان، آزاد کرمان، دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان، دانشگاه صنعتی سیرجان، دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فن آوری پیشرفته کرمان و پارک علم و فن آوری استان با نیروگاه کرمان که یک واحد نمونه صنعتی است ایجاد کند.

وی افزود: با مشارکت دانشگاه ها و مراکز پژوهشی استان، جهت تدوین اولویت ها و اجرای پروژه ها و طرح های تحقیقاتی صنعت برق همکاری و همفکری لازم صورت می گیرد و از ابتدای تشکیل این کمیته تاکنون پروژه های متعددی مورد بحث و بررسی اعضاء قرار گرفته و اجرایی شده است.

تیرافکن با بیان اینکه "دومین کمیته، کمیته ساخت داخل است که ارتباط مؤثری با کمیته تحقیقات نیروگاه دارد"، گفت: در کمیته تحقیقات نیروگاه کرمان، برخی بررسی ها به لزوم داخلی سازی برخی تجهیزات مهم و پرکاربرد نیروگاهی می انجامد که در این زمینه کمیته ساخت داخل تشکیل جلسه داده و با بررسی تمامی ظرفیت های موجود در استان و حتی استانهای همجوار، تلاشی خستگی ناپذیر برای بومی سازی و داخلی سازی تجهیزاتی را آغاز می کند که تا پیش از این از خارج از کشور تأمین می شد.


*ساخت تجهیزات نیروگاهی به صرفه جویی زمان و هزینه در نیروگاه کرمان منجر شد

تیرافکن ادامه داد: بسیاری از تجهیزاتی که در کمیته ساخت داخل نیروگاه کرمان برای داخلی سازی مورد برنامه ریزی قرار گرفته و موفق به ساخت آنها شدیم، هم از نظر هزینه و هم از نظر زمان، برای نیروگاه صرفه جویی به همراه داشته است.

مدیرعامل نیروگاه کرمان از کمیته نظام پیشنهادات به عنوان سومین کمیته راهبردی نیروگاه کرمان نام برد و گفت: در این کمیته، پیشنهادات مهندسانی که در طرح های مختلف و بخش های گوناگون نیروگاه مشغول به کارند به منظور افزایش بهره وری واحد تحت مسئولیتشان، جمع آوری شده و بعد از انجام بررسی های تخصصی روی پیشنهادات ارائه شده، هر کدام که قابلیت اجرا داشت به اجرا در می آید و فردی که این پیشنهاد را ارائه کرده و ابتکار عمل را به خرج داده مورد تشویق قرار می گیرد.

وی افزود: تاکنون تعداد زیادی از متخصصان جوان نیروگاه کرمان از فعالیت این کمیته استقبال کرده اند و ما توانسته ایم با پیاده سازی ابتکارهای فنی، به افزایش بهره وری در بخش های مختلف نیروگاه اقدام کنیم.*تسنیم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :