Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191103
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1395 19:27
تعداد بازدید : 430

استفاده از دستاوردهای جهاد دانشگاهی در میدان نفتی آزادگان

ساخت دستگاه لوله مغزی سیار از 7 دستگاه به 16 دستگاه رسیده است.

رئیس جهاددانشگاهی با اشاره به دستاوردهای فناورانه این نهاد در حوزه صنعت نفت گفت: برخی از قراردادهای امضا شده با وزارت نفت متاسفانه متوقف شده است که ما خواستار فعال شدن این قراردادها هستیم.

 دکتر طیبی در مراسم بازدید مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی، انجام فعالیت های پژوهشی و بنیادی را هدف اصلی جهاددانشگاهی نام برد و افزود: نگاه کلی جهاددانشگاهی حل مسائل و مشکلات کشور است تا بتوانیم خدمات قابل ملاحظه ای به جامعه ارائه دهیم.

وی ارائه آموزش های تخصصی و تحصیلات تکمیلی را از جمله فعالیت های جهاددانشگاهی ذکر کرد و ادامه داد: تلاش ما بر این است تا فارغ التحصیلان واحدهای آموزشی جهاددانشگاهی تبدیل به کارآفرین شوند نه کارمند.

طیبی، گستره جغرافیایی فعالیت های جهاددانشگاهی را در همه استان های کشور دانست و ادامه داد: در حال حاضر 61 واحد فعال در حوزه پژوهش و فناوری داریم ضمن آنکه 19 پژوهشکده مستقل نیز در سراسر کشور در این حوزه فعال شده اند.

رئیس جهاددانشگاهی راه اندازی دو پارک علم و فناوری کرمانشاه و ایجاد 19 مرکز رشد را از دیگر اقدامات این نهاد در حوزه پژوهشی دانست و خاطرنشان کرد: محققان جهاددانشگاهی تاکنون موفق به دریافت  24 جایزه جشنواره بین المللی خوارزمی و 22 جایزه جشنواره رازی شده اند.

طیبی با تاکید بر اینکه جهاددانشگاهی تاکنون فناوری های تولید شده را به کشورهای آسیای میانه، ترکمنستان، تاجیکستان، عراق و آفریقا صادر کرده است، اضافه کرد: در حال حاضر بازار خوبی در زمینه دکل های حفاری در کشور ترکمنستان ایجاد کرده ایم.

رئیس جهاددانشگاهی با اشاره به دستاوردهای علمی این نهاد خاطرنشان کرد: ساخت دکل از جمله دستاوردهای علمی ما است که براساس قراردادها، قرار بود پنج دستگاه دکل حفاری ساخته شود که در حال حاضر ساخت سه دستگاه حفاری در دستور کار قرار دارد و یک دستگاه دکل حفاری به زودی ساخته خواهد شد.

طراحی و ساخت بازوهای بارگیری اسکله جزیره خارک توسط جهادگران جهاددانشگاهی

طیبی با اشاره به امضای قراردادهایی برای ساخت دستگاه لوله مغزی سیار گفت: در ابتدا قرار بود اقدام به ساخت هفت دستگاه لوله مغزی سیار شود که در حال حاضر این تعداد به ساخت 16 دستگاه افزایش یافته است.

وی تولید کلاف لوله مغزی سیار را از دیگر دستاوردهای جهاددانشگاهی نام برد و اظهار کرد: علاوه بر آن اقدام به طراحی و ساخت بازوهای بارگیری اسکله جزیره خارک کرده ایم. این بازوها برای ایجاد ارتباط و انعطاف پذیر و کنترل شده در اسکله ها کاربرد دارد.

وی ساخت تجهیزات کنترل کننده آلاینده های صنعتی هوا را از دیگر دستاوردهای جهاددانشگاهی نام برد و ادامه داد: در این تحقیقات موفق به ساخت الکتروفیلتر برای پالایشگاه آبادان شدیم که قادر به پاکسازی آلودگی های هوا ناشی از منابع مختلف از قبیل سیمان، مس و آلومینیوم است.

رئیس جهاددانشگاهی ساخت مته های حفاری به کارفرمایی شرکت مناطق نفت خیز جنوب را از دیگر دستاوردهای جهاددانشگاهی نام برد که تاکنون سه مته ساخته و تا 70 درصد مورد تایید قرار گرفته و ادامه داد: در حال حاضر بر روی ساخت مته های "پی وی سی" مطالعاتی در دستور کار داریم. این مته ها برای حفاری چاه های نفت در سازندهایی با خوردگی بالا کاربرد دارد.

طیبی طراحی و ساخت "یوپی اس "های صنعتی، سیستم برق و کنترل دکل های حفاری و موتور درون چاهی را از دیگر دستاوردهای جهاددانشگاهی نام برد و خاطرنشان کرد: علاوه بر آن موفق به طراحی و ساخت سیستم کنترل برای الکتروموتورهای دور متوسط به کارفرمایی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت شدیم.

به گفته وی، این سیستم جایگزین مناسبی برای توربین های گازی است و همچنین موجب بهینه سازی مصرف انرژی و بهینه سازی هزینه های تعمیر و نگهداری خواهد شد.

موفقیت در جداسازی آب از نفت

رئیس جهاددانشگاهی از مدرن سازی و ساخت پکیج نمک زدایی نفت خام به روش الکترواستاتیک خبر داد و افزود: این پکیج به منظور جداسازی آب و آب نمک از نفت خام کاربرد دارد.

بومی سازی کاتالیست های صنعت نفت

وی بومی سازی کاتالیست های صنعت نفت را از دیگر دستاوردهای تحقیقاتی جهاددانشگاهی عنوان کرد و گفت: علاوه بر آن محققان جهاددانشگاهی روش های زیستی را برای رفع آلودگی های نفتی برای نفت خیز جنوب ارائه کرده اند.

ورود جهاددانشگاهی به حفاری میدان نفتی آزادگان

رئیس جهاددانشگاهی با اشاره به ورود این نهاد در حفاری میدان نفتی آزادگان است، اظهار کرد: براساس پیشنهاد وزارت نفت، جهاددانشگاهی در حوزه حفاری 10 حلقه چاه نفت میدان آزادگان وارد شده است.

وی اضافه کرد: براساس این پیشنهاد قرار است تا کلیه دستاوردهای تولیدشده در جهاددانشگاهی در حوزه حفاری در این 10 حلقه چاه نفت کاربردی شود.

طیبی، دکل های نفت و مته های حفاری را از جمله دستاوردهای جهاددانشگاهی در این حوزه نام برد و افزود: متاسفانه این طرح به دلیل برگزاری مناقصات متوقف شده است که ما خواستار فعال شدن این توافق هستیم.

به گفته وی، فعال شدن این توافق موجب می شود که زنجیره ای از ساخت در حوزه حفاری در کشور راه اندازی شود.*ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :