Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191105
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1395 20:26
تعداد بازدید : 993

افتتاحیه چهل و هشتمین دوره بازی های المپیک ارامنه ایران

دراین دوره از بازی ها، ۸۰۰ ورزشکار ارمنی از ایران، ارمنستان و گرجستان در ٩ رشته با یکدیگر به رقابت می پردازند. دراین دوره از بازیها، ۸۰۰ ورزشکار از ایران، ارمنستان و گرجستان در ٩ رشته با یکدیگر رقابت می کنند. در مراسم افتتاحیه ، کیومرث هاشمی رییس کمیته ملی المپیک، استاندار تهران، عبدالحمید احمدی معاون وزیر ورزش و جوانان، سجادی سفیر ایران در ارمنستان، نمایندگان اقلیت های مذهبی در مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای شهر، سفیر ارمنستان در تهران و رییس کمیته ملی کشور ارمنستان حضور داشتند.

به دلیل همزمانی این بازی ها با هشتاد و پنجمین سالگرد انتشار روزنامه ارمنی زبان آلیک، این بازی ها به نام این روزنامه نامگذاری شده است. 'عرش نیلگون، ارض آرام و میهن مقتدر' شعار این دوره از بازی های بازی های المپیک ارامنه است.

درادامه تیم های شرکت کننده از شهرهای مختلف ایران و همچنین ورزشکاران حاضر در بازی ها از کشورهای ارمنستان و گرجستان رژه رفتند. در این دوره از بازی ها ١٦ تیم حضور دارند.

در این دوره از بازی ها ورزشکارانی از شهرهای تهران، تبریز، اصفهان، شاهین شهر، رشت، ارومیه، و کشورهای ارمنستان و گرجستان در ۹ رشته ورزشی با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.


* * *  سازمان ورزشی باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات ارامنه، از سال ۱۹۶۴ میلادی (۱۳۴۳ش) به بعد اقدام به برگزاری بازی های سالانه ارامنه کشور نمود. برگزاری مسابقات به تقویت هر چه بیشتر روحیه همکاری و تعاون و حفظ هویت فرهنگی ارامنه کشور انجامید.

به منظور تشویق ورزشکاران و تقویت روحیه ورزشکاری بین ارامنه، از سال ۱۳۴۳ به بعد، به استثناء سال های ۱۳۵۷، ۱۳۶۰، ۱۳۶۳ و ۱۳۶۵ بازی های ورزشی ارامنه کشور هر ساله به طور مرتب و منظم برگزار شده اند.

بازیهای ورزشی ارامنه کشور تا سال ۱۹۷۴ (۱۳۵۳ خورشیدی) در محل ساختمان مرکزی باشگاه آرارات و گاه در ورزشگاههای گوناگون برگزار می شده اند. اما پس از پایان عملیات ساختمانی ورزشگاه آرارات، رقابت های همه رشته های ورزشی در قالب مسابقات سراسری ارامنه ایران در ورزشگاه جدید تأسیس آرارات برگزار شدند.

با تلاش پیگیر هیئت های مدیره و انجمن ورزشی باشگاه، این بازی ها، که به المپیک ارمنیان شهرت یافته، در نیمهٔ دوم شهریور هر سال به طور منظم برگزارشده و ورزشکاران و باشگاه ها و تیم های بیشتری را از تهران و شهرستان های تبریز، ارومیه، اصفهان، رشت، شیراز، اهواز، آبادان، گرگان، ساری و همچنین گروه های آزاد ورزشی را دربرگرفته است.

از دورهٔ بیست و چهارم (۱۳۷۰ش) طیف شرکت کنندگان در این بازی ها گسترش یافت و ورزشکارانی از کشورهای لبنان، سوریه، ارمنستان و در سال های بعد، از کشورهای گرجستان، عراق و فرانسه نیز به جمع شرکت کنندگان در بازی ها پیوستند. باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات در سال ۱۹۵۰م (۱۳۲۹ش) دارای تیم های ورزشی وزنه بردار، کوه نوردی، پینگ پنگ، اسکی، کشتی و پرورش اندام (بدنسازی) بوده است.

المپیک و یا مسابقات ورزشی سراسری ارمنیان بازتاب گسترده ای در مطبوعات ورزشی کشور دارد و در مراسم گشایش بازی ها، مقامات کشوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دیگر نهادهای دولتی حضور می یابند. در ۱۳۷۷ش در آیین گشایش سی و یکمین دورهٔ بازی ها، باشگاه آرارات و هیئت برگزارکنندهٔ، میزبان محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت، بودند؛ و همچنین آقای وارطان وسکانیان وزیر امور خارجه جمهوری ارمنستان در ورزشگاه آرارات تهران افتتاح شد.

در۱۳۹۰ش نیز، چهل و سومین دورهٔ بازی های قهرمانی ورزشی ارمنیان با حضور آقای دکتر محمد عباسی، وزیر ورزش و امور جوانان برگزارشد.

در سال ۱۳۴۸ ورزشکاران بسکتبالیست جوان باشگاه آرارات، آرتوش اسکندریان، روبیک خرانیان و وانیک پترویان به عضویت تیم ملی جوانان کشور در آمده و در مسابقات ایروان، تفلیس و باکو شرکت نمودند.

در هفدهمین دوره از بازی ها روز نهم سپتامبر در کلیسای سرکیس مقدس تهران روشن و تبرک داده شد و به شیوه مسابقات جهانی المپیک توسط ورزشکاران به ورزشگاه آرارات منتقل و سپس بوسیله آن مشعل اصلی بازی ها که تا پایان رقابت ها مشتعل است، شعله ور شد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :