Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191246
تاریخ انتشار : 27 شهریور 1395 19:5
تعداد بازدید : 237

ساخت بخاری زیست توده سوز با راندمان بالا و آلودگی کمتر

راندمان حرارتی بالا و تولید آلودگی کمتر از مزایای این بخاری است.

محققان پژوهشگاه نیرو موفق به طراحی و ساخت نخستین نمونه بخاری زیست توده سوز شدند.

مهدی رضایی، مجری پروژه «طراحی و ساخت بخاری زیست توده سوز» درباره این پروژه اظهار کرد: تامین انرژی از زایدات چوبی و کشاورزی یکی از اهداف این پروژه است، با توجه به اینکه در کشور ما در مناطق مختلف این مواد بدون استفاده خاص هدر می روند، پس از این طریق می توان از آنها بهره برد. همچنین در بسیاری مناطق این زایدات را به منظور استفاده از حرارت آن می سوزانند، اما چون راندمان حرارتی آنها پایین است، آلودگی زیادی را تولید می کنند.

رضایی ادامه داد: بنابراین در این پروژه هدف این است با استفاده از این زایدات، سوختی به نام پلت را تولید کنیم که نسبت به چوب معمولی دانسیته انرژی بالاتری دارد، همچنین از مزایای دیگر این سوخت این است که زمان کاربرد آن در بخاری زیست توده سوز راندمان حرارتی بالایی را ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه این بخاری کاملا خودکار است، گفت: در محفظه سوخت آن فلرها قرار گرفته و از طریق مارپیچ تغذیه عمل تغذیه به بخاری انجام می شود؛ همچنین فن هایی در بخاری تعبیه شده که راندمان را افزایش می دهد، به طوری که می توان با مقدار سوخت کمتر، انرژی بیشتری را به دست آورد.

رضایی درباره مزیت این بخاری نسبت به بخاری معمولی اظهار کرد: راندمان حرارتی بالا و تولید آلودگی کمتر از مزایای این بخاری است که طراحی و ساخت آن برای نخستین بار با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ایران انجام شد.

وی درباره کاربرد بخاری نیز عنوان کرد: در بسیاری مناطق به منظور گرمایش از هیزم و چوب استفاده می شود و حتی مناطقی به دلیل اینکه دسترسی به شبکه گاز ندارند، از پیت استفاده می کنند؛ بنابراین در این مناطق که منابع مناسب چوبی و زایدات کشاورزی در دسترس است، می توان از این بخاری بهره برد. البته همه نقاط کاربرد دارد، اما مهم این است که سوخت مناسب بخاری در اختیار باشد.*ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :