Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191304
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1395 11:41
تعداد بازدید : 1865

نگاهي به دستاوردهاي انقلاب در عرصه علم و تكنولوژي / پریسا جلالی

تفكر سياسي امام خميني(ره) منسجم ترين منطق اصول گرايي است و به واسطه ايشان است كه اسلام گرايي از يك مخالفت ساده و طرح سياسي به كنار افتاده و به يك جنبش ضدنظم حاكم مبدل شده است.
ظهور اسلام گرايي عامل ترس و اضطراب غرب است.

بابي سعيد، استاد جامعه شناسي دانشگاه منچستر انگلستان است اين نظر را در كتاب «هراس بنيادين» با طرح اين سؤال مطرح كرده است كه اسلام چگونه توانسته در طول سه دهه اخير به طور روزافزون جايگاه مهمي در بينش مسلمانان اشغال كند و نظم موجود در جهان را برهم زند؟
 
او به اين پاسخ رسيده است كه تفكر سياسي امام خميني(ره) منسجم ترين منطق اصول گرايي است و به واسطه ايشان است كه اسلام گرايي از يك مخالفت ساده و طرح سياسي به كنار افتاده و به يك جنبش ضدنظم حاكم مبدل شده است. به اعتقاد او گسترش اسلام گرايي بر تخريب و فرسايش اروپامداري و غرب مركزي استوار است. 

گسترش اسلام گرايي هراسي بنيادي و مانعي اساسي در برابر افزون خواهي غرب است، چرا كه يكي از ابعاد اسلام هراسي را در پيشرفت علمي و صنعتي ايران اسلامي پس از وقوع انقلاب اسلامي بايد ديد كه به ارتقاي جايگاه سياسي، اقتصادي و فرهنگي در عرصه بين الملل انجاميده است.
 
اشاره به گوشه اي از موفقيت هاي ايران اسلامي در زمينه علمي پس از پيروزي انقلاب و مقايسه آن با دوران رژيم ستم شاهي در دنياي پيچيده و پيشرفته امروزي با وجود هجمه بسيار و توطئه و ترور ضروري است تا تأكيد كنيم تداوم حيات و بالندگي مستلزم استقلال علمي، تحقيقاتي، پژوهشي و فناوري است. 

جايگاهي كه ايران اسلامي توانسته با شكستن سدها به آن دست يابد درحالي كه پيش از اين دستيابي به علوم و پيشرفت هاي تكنولوژيكي هرگز به عنوان يك گفتمان مسلط در كشور محسوب نمي شد و تمام نگاه ها به دنياي غرب معطوف بود؛ دست ها توليدات خارجي را تمنا مي كرد و دل ها به عشق بهره گيري از بهترين بازارها ضرورتي براي تلاش و توليد احساس نمي كرد.


رژيم ستم شاهي منهاي توسعه علمي 

ايران مهد علم و تمدن به شمار مي رفت و طاغوت به وابستگي اش فرا مي خواند تا فاصله عقب ماندگي اش دوچندان شود. ايران وابسته در آن ايام توهم تمدن و قدرت منطقه بودن را آناليز مي كرد و متوجه خلأهاي موجود نبود و هرگز تصور نمي كرد وابستگي تا چه اندازه برايش مهلك خواهد بود.
 
با اين حال امروز دنياي استكباري غرب جهان را دهكده اي مي داند و قانون حاكم بر آن را ايجاد دست انداز بر سر راه پيشرفت كشورهاي اسلامي و در رأس آن ايران اسلامي برمي شمارد و بارزترين توهم كه به توطئه و اجراي نيات شوم آنها بدل مي شود را ترور دانشمندان هسته اي ايران بايد دانست؛ شهيد شهرياري، شهيد علي محمدي، شهيد رضايي نژاد و شهيد احمدي روشن. 

اما علي رغم سنگ اندازي غربي ها كشورمان در عرصه هاي مختلف علمي كوتاه نيامد و توليد سلول هاي بنيادين، دستاوردهاي شبيه سازي، انرژي هسته اي، ساخت و پرتاب ماهواره و نتايج حاصل از علم نانو تكنولوژي و غيره را در كارنامه تلاش علمي خود ثبت كرد.
 
همه روزه شاهد نوآوري و خلاقيت هاي جوانان و پژوهشگران ايراني در رشته هاي علوم پايه، علوم انساني و ديگر زمينه هاي علمي هستيم. هر ساله نوآوران و نخبگان ايراني در المپيادهاي علمي بين المللي نظير رياضي و فيزيك و شيمي و بيولوژي و نجوم و غيره شركت مي كنند و در رقابت با محققان كشورهاي پيشرفته به مقامات برتر جهاني نايل مي شود.
 
افزايش سطح پوشش آموزش و پرورش و افزايش ظرفيت دانشگاه ها از شاخصه هاي رشد باسوادي و تحصيلات عمومي در كشور است. تا جايي كه امروز دانشجويان همپاي ديگر دانشمندان جهان مدعي ثبت اختراع و ابداع هستند.

كنترل جت هواپيما و ماشين، طراحي و ساخت ماشين جت با سرعت بيشتر از ۲۰۰ كيلومتر در ساعت بدون نمونه مشابه خارجي، ماشين مونستر با يك ليتر سوخت ۱۷۰ كيلومتر در ساعت قادر به حركت است و موتور ۲۸ سي سي و داشتن كمك فنرهاي نرم و روغني، هلي كوپتر حرفه اي چهار موتوره كه در ۸ زاويه جهت گيري مي كند.
 
دستاورد انجمن هاي برق و مكانيك دانشگاه تربيت معلم آذربايجان كه با ارائه يك زيردريايي هواپيماي بدون سرنشين و يك كوادروتور يا هواپيماي ۴ ملخه است. هواپيماي بدون سرنشين مجهز به سيستم هاي پيشرفته هدايت و نوآوري با سيستم پردازش تصوير OSD، سامانه ضدسقوط و سيستم كمك خلبان هوشمند را هم بايد اشاره كرد.
 
«تيكا» نام زيردريايي اي است كه براي نجات خود از ورود آب به درونش قابليت تغيير حجم دارد. يكي از مهم ترين ويژگي هاي اين زيردريايي اين است كه يك هدف مورد نظر را مي تواند رديابي كند. هواپيماي ۴ ملخه مناسب استفاده در استوديوهاي فيلمبرداري با حجم كم و دستگاه ربات مسيرياب كه تنها بخش كوچكي از همه توانايي دانشجوياني است كه فرداي ايران اسلامي را تضمين خواهند كرد.


توليد علم ناشي از بينش امام(ره) بود


امروز دانشگاه ها به مأمن توسعه و بالندگي تبديل شده اند و دستاوردهاي پژوهشگران ايراني در حوزه علوم هسته اي، سلول هاي بنيادين، فناوري آي تي ديگر دستاوردهاي بزرگي است كه در سه دهه اخير به وجود آمده و زمينه دستيابي به سند چشم انداز را سهل تر كرده است. 

موضوعي كه دكتر محمود حكمت نيا معاون علمي پژوهشي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي بدان اشاره دارد و دستاوردهاي علمي ايران پس از پيروزي انقلاب را ناشي از رمز و راز نهفته در انقلاب مي داند.
 
«ريشه احساس ضرورت به توسعه علمي را بايد در بينش معرفتي و علمي ناشي از ديدگاه معرفتي امام راحل دانست. بنابراين ارتقاي علمي ايران تنها ناشي از فشارهاي اقتصادي نبود بلكه ايران اسلامي به اين نگرش رسيد كه با مباني كمونيسم و انديشه هاي غربي راه به جايي نخواهد برد. بلكه به لحاظ ديدگاه اسلامي توسعه در گرو بازگشت به مباني علمي و فني خودي است كه ريشه در مباحث اسلامي دارد.»
 
وي مثبت ترين اقدام صورت گرفته در اين زمينه را بومي سازي علوم و بهره برداري از دانش ها و ساختار بومي كشور عنوان مي كند و در درجه بعد نهادسازي و ارايه ساختارهاي مناسب علمي براي توليد علم مثل كرسي هاي نظريه پردازي، ايجاد نهادهاي سياست گذاري مانند شوراي عالي انقلاب فرهنگي و در نهايت پژوهشگاه هاي بسيار متعدد و متناسب با فضاي فرهنگي را مهم قلمداد مي كند. ضمن اينكه اكنون ايران به تجاري سازي علم روي آورده است.
 
فعاليت هاي عمده در حوزه سياست گذاري هاي كلي و تدوين نقشه علمي كشور را بايد از قدم هاي ارزشمندي دانست كه مي توان از اين طريق از ظرفيت انديشمندان بهره برد.»
 
اين عضو هيئت علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي اضافه مي كند:« در حوزه تجاري سازي علم فعاليت هاي خوبي شروع شده ولي در ابتداي راه هستيم. تشكيل شركت هاي دانش بنيان، تأسيس دانشگاه ها و ارتقاي سطح علمي در حوزه بين الملل و تنوع در مقاطع و رشته هاي تحصيلي نتيجه تغيير نگرش و تلاش مضاعف براي توسعه علم و دانش است.
 
همان طور كه در حوزه جهاني هم پيشرفت چشمگيري داشته ايم. به طور مثال طي صدسال گذشته ترجمه از زبان هاي ديگر به فارسي در كشور صورت مي گرفت اما دهه اخير ترجمه مقالات و كتب ايران از فارسي به زبان هاي ديگر ترجمه مي شود. تأييد مقالات علمي در مؤسسه ISI امتياز بود اما اكنون خودمانISC را داريم و دستاوردهاي علمي و پژوهشي در قالب مقالات علمي با مبناي اسلامي درج مي شود.»

 
ايران، معدني از مغزهاي خلاق 

در مجموع دستاوردهاي علمي را بايد در طبقه بندي كلان مقالات علمي و پژوهشي كه در چندين سال گذشته رشد بسزايي در سطح جهاني داشته اند ببينيم. جشنواره خوارزمي، كتاب سال حوزه براي معرفي كتاب هاي برجسته علوم انساني و كتاب سال با موضوعات خاص قدم هاي مثبتي است كه در اين راستا برداشته شده است. 

سيامك باقري كارشناس مسايل سياسي نيز قابليت و پتانسيل بالايي را در سطح علمي براي ايران متصور است؛ معادني از مغزهاي خلاق كه آينده ايران را خواهند ساخت.
 
«اين مغزها ايران را نه تنها قدرت اول منطقه بلكه به قدرتي بين المللي تبديل مي كنند. در شرايط كنوني آنچه كه در پيشرفت علمي شاهد آن هستيم؛ شرايطي است كه نقش جوانان كاملاً در آن بارز است.
 
از يك سو اگر اين عرق اسلامي و ملي جوانان ما نبود و از سوي ديگر فرهنگ «ما مي توانيم» كه امام راحل مثل يك اكسير بر رگ هاي جوانان تزريق كرد، نبود موفق به اين پيشرفت ها نمي شديم.»
 
وي در پاسخ به اين سؤال كه آينده علمي، سياسي و اقتصادي ايران را چگونه ارزيابي مي كنيد؟ اظهار مي دارد: «فكر مي كنم كه ما در عصر كنوني به طور كلي شاهد دو فرايند قابل توجه هستيم. فرايند اول بيانگر افول قدرت در غرب و دومي بيانگر صعود و ارتقاء قدرت علمي و سياسي و اقتصادي در شرق است. آينده بسيار شفاف و روشن است.
 
روند توسعه علمي بيانگر اين موضوع است كه ايران در آينده در حوزه هاي علمي خصوصاً در علوم مادر و استراتژيك رتبه اول را در جهان اسلام كسب مي كند و در رتبه هاي جهاني نيز جايگاه قابل توجهي خواهد داشت.»
 
اين كارشناس مسايل سياسي مي گويد: «به لحاظ سياسي الگوها و ارزش هاي سياسي انقلاب اسلامي ايران در آينده از نفوذ بيشتري در خاورميانه و بلكه در كل جهان اسلام برخوردار بوده و همه را تحت الشعاع قرار مي دهد.» 

به همين علت وي معتقد است كه:« براي حفظ جان ذخاير علمي ايران و دانشمندان بايد تدبير شود چون دشمن درحال پيشرفته تر كردن و پيچيده كردن حركات تروريستي خودش است و لازمه آن حفاظت از جان اين دانشمندان و برنامه ريزي هاي حفاظتي و اطلاعاتي هوشمندانه و به هنگام است.»

 
توسعه منابع انساني خطر جدي براي غرب
 
سي وسه سال پيش كه انقلاب اسلامي ايران به پيروزي رسيد هيچ كس تصور نمي كرد با گذشت تنها سه دهه بتواند به اين سرعت عرصه هاي پيشرفت علمي را طي كند. 

البته اين نكته هم قابل توجه است كه هنوز تا كمتر كردن فاصله ها با علم جهان غرب راه درازي در پيش است و موانع بسياري در مقابل؛ بنابراين نبايد اجازه داد اين موانع روند دستيابي به علم و فناوري را در چنين دوراني كه تحريم هاي زيادي عليه ايران اعمال شده و نبوغ و دانش توانمندان ايراني را نشانه رفته است، كند سازد.
 
غرب تلاش مي كند از توسعه منابع انساني و مسير روبه رشد علمي ايران جلوگيري كند. بايد دقت كنيم توسعه منابع انساني پيش درآمد توسعه اجتماعي، سياسي و اقتصادي هر كشور است و دشمن به شدت از افزايش تعداد دانشمندان ايراني مي ترسد. 

همان طور كه عبدالعزيز جمشيد زهي نماينده مردم سراوان در مجلس شوراي اسلامي عقيده دارد: «پيش از اين دشمنان تلاش مي كردند مغزهاي متفكر را از ايران خارج كنند و امروز با مشاهده پيشرفت دانشگاه هاي ايران و تربيت متخصصان و دانشمندان برجسته در علوم مختلف به ترور استادان دانشگاه ها روي آورده اند.» 

وي اضافه مي كند:« دشمن به شدت از پيشرفت هسته اي ايران بيم دارد و چون از كارشكني در مسير توسعه فعاليت هاي صلح آميز هسته اي نااميد شده است دانشمندان ما را هدف ترور قرار داده است.
 
تبليغات دشمن مبني بر صلح آميز نبودن فعاليت هاي هسته اي كشورمان در مجامع بين المللي به نتيجه نرسيد و اين عامل نيز از ديگر دلايل يأس آنها و تلاش شان در ترور دانشمندان ايراني است.»

مولفه اي كه رهبر معظم انقلاب اسلامي سال ها قبل شاه كليد قرار دادند، نهضت« توليد علم» است. كاروان توليد علم در ايران سال هاست حركت خود را آغاز كرده و در چند سال اخير بر سرعت خود افزوده است تا حركت به سمت قله هاي پيشرفت و سربلندي را تضمين كند، اما غرب كه چنين اتفاقي را مانع از تحقق اهدافش مي بيند شروع به مانع تراشي كرد و هرچه بيشتر پيش رفت از اهدافش دورتر شد تا اينكه به پروژه ترور روي آورد.
 
با اين فرض كه چنين اقدامي مانع جدي در مقابل توسعه علمي ايران به ويژه در حوزه هسته اي خواهد شد! در دوران رژيم پهلوي دنياي غرب مدينه فاضله اي بود كه مي توانست دانش و تكنولوژي بيافريند و آن را به همه دنيا صادر كند. 

دانشجويان ايراني به فرنگ مي رفتند تا حدي مختصر از آن علوم را بياموزند اما براي كارهاي اساسي تر و تخصصي بايد دانشمندان غربي مي آمدند حتي اگر قرار بود هفته ها و ماه ها كارخانه اي از توليد بايستد و كارگران بدون حقوق بمانند.
 
اما امروز نه تنها به علوم روز دست يافته ايم و در توليد و صنعت تا حدي به خودكفايي رسيده ايم، بلكه دانشگاه هاي مان هم مجهز به اساتيد متخصص و متعهدي هستند كه نياز علم و صنعت و اقتصاد را در عرصه داخلي و بين المللي حل مي كنند، اما گويا اين به مذاق غرب خوش نيامده است.
 
ارتقاي رتبه علمي 

غربي ها شاهدند كه رتبه ايران همچنان در كسب كرسي هاي برتر علمي درحال ارتقاست. صعود رتبه توليد علم ايران به جايگاه ۲۱ درسال ۲۰۱۱ و رتبه ۱۹ توليد علم پزشكي كه از طريق پايگاه اسكوپوس مطرح شد ضربه بزرگي به اميد سران آمريكايي و صهيونيستي از فشارهاي چند دهه اي بود. 

اعلام شد ايران با ۲۰درصد رشد بيشترين توليدات علمي را در دنيا داشته درحالي كه كشورهاي چين ۱۵ درصد و آمريكا ۴درصد رشد داشته اند. دوسال پيش رتبه جهاني ايران در علوم پزشكي ۲۳ بود كه درسال ۲۰۱۱ به ۱۹ ارتقا يافت. 

بررسي رتبه هاي سال هاي پيش هم جالب است. سال ۲۰۰۰ رتبه ۴۸ و ۲۰۰۱ رتبه ۴۵ و ۲۰۰۳ رتبه ۴۰ تا اينكه رتبه علمي ايران درسال هاي ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ به ترتيب ۳۷، ۳۳، ۲۸ و ۲۶ درسال هاي ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ رتبه ۲۲ و ۲۰۱۱ با توليد ۱۰ هزار و ۸۲۷ مقاله رتبه ۲۱ را از آن خود كرد.
 
ارتقاي رتبه ايران در علوم زيست فناوري از ۱۸ به ۱۴رسيد. 

همين ارتقاي علمي سبب شد مسئولان بيشتر از هر زماني به توليد علم و اختصاص اعتبار و امكانات به دانشمندان ايراني اهميت دهند . رئيس ستاد راهبري نقشه جامع علمي كشور اعلام كرد تمام مجموعه هايي كه مي توانند از ظرفيت نخبگان به صورت هاي مختلف نظير بورس تحصيلي و وام و پروژه هاي تحقيقاتي و غيره استفاده كنند مقرر شده است پيش بيني بودجه صورت گيرد تا شاهد استفاده نخبگان در جهت ارتقاي عملكرد صنايع باشيم.

 
خودمان اعتبارسنجي كنيم 

البته همين ارتقاي جايگاه علمي ايران واكنش رسانه هاي معاند را در برداشت تا جايي كه به ترور شخصيتي و علمي دانشمندان ايراني مبادرت كردند.
 
وقتي گزارش ساينس متريكس مبني بر رشد سريع دوكشور ايران و تركيه طي ۳۰ سال گذشته در علم و فناوري نسبت به ساير كشورهاي دنيا مطرح شد بي بي سي در گزارشي نتوانست خشم خود را فرو خورد و بي توجه به افزايش تعداد مقالات پذيرفته شده علمي در عرصه جهاني، مدعي شد مقالات ايران با افت كيفيت مواجه بوده است.
 
مقاله بي بي سي با زير سوال بردن گزارش ساينس متريكس اظهار داشت: «رشد سريع ايران در توليد علم و در واقع جهش علمي ايران چندان منطقي و درست به نظر نمي رسد.»
 
در پاسخ به چنين اظهارنظرهاي عناد آلود، دكتر مصطفي ملكوتيان، دانشيار گروه علوم سياسي دانشگاه تهران شناخت جايگاه واقعي مقالات علمي ايران را نيازمند توجه بيشتر به سازمان ISC مي داند.
 
وي مي گويد: «پيشرفت علمي و فناوري دانشمندان ايراني مخصوصا در حوزه علوم انساني نبايد با تعداد مقالات چاپ شده در مجلات بين المللي يا عضويت در مجلات ISI سنجيده شود ISI بيشتر تحت نفوذ مراكز صهيونيستي و ديگر مراكز غربي است كه سنخيتي با ارزش هاي اسلامي و ملي ما ندارند و هيچ وقت به مقالاتي كه به عمق تفكر انقلابي آنان انديشه هاي اسلامي بپردازند اجازه نشر نمي دهند.»
 
وي ضمن تاكيد بر اين موضوع كه مقالات پژوهشگران متعهد در مورد انديشه هاي انقلابي و اسلامي موفق به دريافت مجوز نشر يا دريافت ISI نمي شود، معتقد است: «اگر اين مطالب چاپ هم شود اما در فهرست ISI قرار نمي گيرد و اين موضوع باعث سرخوردگي جوانان خواهد شد.»
 
وي راه حل پيشنهادي را اهميت دادن به اعتبار سنجي اسلامي مي داند تا جايگاهي براي ارج نهادن به اين پژوهش ها ايجاد شود.» 

دكتر ملكوتيان اضافه مي كند: «مركز ISI در غرب بود و مقالات كشورهاي اسلامي با گرايش هاي انقلابي و اسلامي دراين مجلات چاپ نمي شد و تحريم هاي خود را به اين حوزه گسترده كرده بودند. درحالي كه ما هم بايد در صحنه بين الملل حضوري فعال داشته باشيم و در رده بندي هاي جهاني حاضر مي شديم كه اين اتفاق خوشايندي در عرصه استقلال علمي است كه خودمان بتوانيم در جمع كشورهاي اسلامي اعتبارسنجي مقالات را به عهده بگيريم. 

اما فراموش نكنيم كه استقلال علمي تخريب، تحريم و ترور دانشمندان هسته اي و حذف فيزيكي ديگر دانشمندان را به دنبال دارد. تصميمي كه غرب گرفته و نشان دهنده اين موضوع است كه آن قدر رشد و توان علمي كشور ما براي غرب سخت و غيرقابل پذيرش بوده كه آنها به سمت حذف فيزيكي پيش رفته اند.
البته دشمنان ما هم به اين موضوع واقفند كه با ترور دانشمندان كشور به نتيجه اي نخواهند رسيد. و ديگر ما از آن مرحله گذشته ايم كه تنها متكي به افراد باشيم.»
 
محمد پهلوان دبير جامعه اسلامي دانشجويان براين نكته تأكيد دارد كه ديگر زمان وابستگي به افراد، گذشته و ايران از اين مرحله عبور كرده است. با اين فضاي غبارآلودي كه دشمن اكنون عليه ما درباره مسايل تحريم نفتي و هسته اي به راه انداخته است ما وظيفه داريم از حقمان دفاع كنيم.» 

وي اضافه مي كند: «دستگاه ديپلماسي كشور هم بايد با كشورهايي كه با ايران همسويي دارند جبهه مشتركي تشكيل دهد و اين نداي حق را به تمام دنيا برساند. 

البته خود دانشجويان در اين راستا اقدام كوچك و البته مؤثري در مقابله با دشمني ها در پيش گرفتند و آن راه اندازي خودجوش يك كمپين اينترنتي در قالب ارسال نامه اعلام همكاري به فريدون عباسي رئيس سازمان انرژي اتمي براي فعاليت و همكاري داوطلبانه با اين سازمان و آمادگي بيش از ۱۰۰۰ دانشجو براي همكاري با سازمان انرژي اتمي بود.»


قوانين بين المللي يار تروريسم 

اخيراً سران رژيم صهيونيستي و آمريكايي عمليات ترور دانشمندان هسته اي و مسئولان ايران را در برنامه هاي خود قرار داده اند. آيا اين موضوع ازنظر قوانين بين المللي غيرقانوني نيست؟ 

سيامك باقري كارشناس سياسي مخاطب اين سؤال ما است. وي در اين باره توضيح مي دهد: «تاريخ، رفتارهاي آمريكا و رژيم صهيونيستي را به خوبي ثبت كرده است. اين دو، در بسياري از موضوعات جهاني با اعمال غيرقانوني خود، قوانين و منشورهاي بين المللي و اعلاميه حقوق بشر و كنوانسيون هاي سازمان ملل را عملاً نقض كرده اند و تروريسم يكي از رفتارهاي ثابت آنها را تشكيل مي دهد.» چگونه مي توان با چنين اقداماتي برخورد و مقابله كرد؟ 

باقري در اين رابطه معتقد است: «علي رغم اينكه سازمان هاي بين المللي تحت سيطره آنها هستند، اما باز هم براي بيدار كردن افكار عمومي بين المللي و درگير كردن آنها با موضوع، تريبون خوبي هستند، مبني بر اين كه دولت هاي حامي تروريسم خود بزرگ ترين مصاديق تروريسم دولتي هستند.
 
دوم اينكه از طريق ديپلماسي رسمي، عمومي و سازماني مي توان حركت ها و جنبش هايي را عليه اين اقدامات ايجاد كرد تا بتوان با تكيه بر افكار عمومي بين المللي حاميان و عاملان اين حركت ها را مغلوب ساخت. توسل تنها به قوانين بين المللي باتوجه به اين كه اين قوانين و سازمان ها در اختيار آنها هستند، خيلي كافي به نظر نمي رسد.
 
البته دشمنان به زعم خود از ابتداي انقلاب تاكنون به هر طريقي با مانع تراشي از قدرت گرفتن جمهوري اسلامي جلوگيري كرده اند و چون ايران زير پرچم اسلام به پيشرفت چشمگير علمي نايل شده است ترور و تحريم و انواع دشمني ها را در رأس اقدامات خود قرار داده اند كه حتي قوانين بين المللي هم جلودارشان نخواهد بود.»

 
تحريم شديم، پيشرفت كرديم 

معمولاً پيشرفت ها و دستيابي به علوم و فنون در سراسر جهان در بستر تعاملات ميان كشورها به دست مي آيد، اما جمهوري اسلامي ايران دستاوردهاي علمي اش را مديون تحريم هايي است كه به كشور تحميل شده است.
 
جوانان متعهد و متخصص ايراني نه تنها در فناوري هسته اي بلكه در عرصه هاي بزرگ علمي نظير نانوتكنولوژي، بيوتكنولوژي، پزشكي و سلول هاي بنيادين توانسته اند موفقيت هاي بزرگي را كسب كنند و امروز در بسياري از اين رشته ها داراي جايگاه والايي هستند. 

حضور موفق زنان و مردان جوان ايراني در عرصه هاي علمي موجب افتخار و غرور ايرانيان در سطح جهان شده است.موضوعي كه همه كارشناسان در عرصه هاي مختلف بدان اذعان دارند.مثل عراقچي سفير جمهوري اسلامي ايران در ژاپن كه معتقد است:
 
«جمهوري اسلامي ايران در طي سه دهه گذشته و به دنبال اين تحريم ها توانسته است استعدادهاي شگرف و توانايي هاي ملت خود را شناسايي كند و به دستاوردهاي بزرگي در عرصه هاي مختلف به ويژه در عرصه هاي علمي دست يابد.»
 
ايران اسلامي پله هاي پيشرفت و ترقي را يكي پس از ديگري طي مي كند و امروز در عرصه هاي علمي از جايگاه والايي در سراسر جهان برخوردار است.
 
مجدالدين معلمي معاون توسعه كتابخانه ها و كتابخواني نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور مهم ترين دستاورد سال هاي اخير را در قالب دستاوردهاي علمي بومي مي داند كه بسياري از كشورهاي همتراز با ايران براي پيشرفت تلاش كرده اند اما پيشرفت آنها همواره با يك نوع وابستگي به علم توليد شده همراه است كه با كوچك ترين شوك و بحران متلاشي شده اند.
 
وي اضافه مي كند: «تلاش ايران توليد علم متناسب با علم بومي و وضعيت و نيازهاي بومي بود و بزرگ ترين ويژگي آن تلاش و اراده خود ايرانيان براي پيشرفت است. اين اتفاق محصول اعتماد به نفسي است كه امام خميني(ره) به مردم داد.»
 
دهه اخير دهه پيشرفت و عدالت است بنابراين هم پيشرفت كشور تضمين شده و هم متناسب با پيشرفت عمومي اقشار مردمي در وضعيت زندگي عادلانه تري نسبت به قبل قرار دارند.
 
وي با اشاره به ارتقاي ميزان علم آموزي و مطالعه در كشور مي گويد: «در نهاد كتابخانه هاي عمومي يكي از وظايف اصلي ايجاد زمينه مطالعه و علم آموزي درحد عموم مردم است. در مطالعه آماري سال ۱۳۵۵ ميانگين مطالعه هر يك نفر در طول۲۴ ساعت شبانه روز تنها ۲دقيقه بود اما اكنون اين رقم حداقل ۱۸دقيقه است.» 

معلمي اضافه مي كند: «فضاي مطالعه به سمت نخبگي و پيشرفت رشد كرده و تعداد كتاب ها و كتابخانه ها قابل مقايسه با فضاي قبل از انقلاب نيست و همين اتفاق عامل هراس دشمنان اسلام از توسعه علمي ايران شده است.»*وبسایت عصر امروز
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :