Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191466
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1395 18:31
تعداد مشاهدات : 672

رضا صدوقی، مجری طرح

تولید برق در شهرهای کوچک با توربین های 10 مگاواتی

پمپ های صنعت نفت و گاز و توربین های گازی کمتر از 10 مگاوات طراحی و ساخته شد.
پژوهشگران کشورمان به دانش فنی طراحی و ساخت پمپ های صنعت نفت و گاز و توربین های گازی کمتر از 10 مگاوات دست یافتند که این توربین ها برای تولید برق در شهرهای کوچک مورد بهره برداری قرار می گیرند.

رضا صدوقی، مجری طرح زمینه فعالیت تحقیقاتی خود را تولید محصولات صنعتی با کیفیت مطلوب دانست و گفت: در این راستا پروژه هایی در حوزه صنعت نفت و گاز تعریف کردیم که با اقدامات صورت گرفته محصولات جدیدی در عرصه قطعات خودرو، هوافضا و نفت، گاز و پتروشیمی عرضه کردیم.

وی تولید پمپ های صنعت نفت و گاز را از جمله دستاوردهای تحقیقاتی خود نام برد و اظهار کرد: پمپ های دوزینگ از شاخه پمپ های مترینگ (Metering Pump) بر اثر حرکت رفت و برگشتی یک پیستون در داخل یک سیلندر موجب پمپاژ سیال می شود و پمپ های تولیدشده قابلیت تغییر ظرفیت پمپاژ بدون افت فشار خط را دارند که این امر باعث دقت زیاد در دوره کاری طولانی خواهد شد.

مجری طرح از تولید کمپرسور گریز از مرکز خبر داد و یادآور شد: با توجه به تجربیات کسب شده در زمینه ساخت توربین های گازی کمتر از 10 مگاوات، دانش فنی مرتبط با ساخت کمپرسورهای گریز از مرکز را تدوین کردیم، به طوری که در حال حاضر قادر به ساخت انواع کمپرسورهای گریز از مرکز به همراه تمامی قطعات پیچیده یدکی آنها هستیم.

وی، طراحی و ساخت موتورهای جت توربینی را از دیگر توانمندی های خود نام برد و ادامه داد: این توربین ها در چند نوع مختلف تولید شده و بر این اساس قادر هستیم در مدت زمان کوتاه انواع توربین گازهای مورد نیاز صنعت نفت و گاز را تولید کنیم.

وی صرفه جویی در حجم گاز ذخیره شده در مراکز ذخیره گاز را یکی از کاربردهای توربو کمپرسورهای تولید شده برشمرد و افزود: در این کاربرد، به وسیله فشار ایجاد شده توسط توربینها، حجم گاز کم شده و فضای کمتری اشغال می شود.

صدوقی با بیان این که از توربو کمپرسورها و توربینهای گازی به منظور افزایش و کاهش فشار گاز در انجام واکنش های شیمیایی و تولید فرآورده های پتروشیمی نیز استفاده می شود، گفت: توربین های گازی زیر 10 مگاوات در نیروگاه های کوچک به صورت موازی قرار گرفته و میتوانند برای تامین برق شهرهای کوچک راهگشا باشند.

این فعال فناور به تولید عملگرهای هیدرولیک (Actuator) با استفاده از توانمندی داخلی اشاره کرد و گفت: بخش عمده ای از صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در داخل کشور، محصولات خود را از طریق خطوط لوله به منظور تکمیل فرآیند تولید و یا تحویل محصول منتقل می کنند و نیاز به کنترل همیشگی خطوط لوله ایجاب می کند تا یک سیستم کنترل که از طریق یک پایگاه هدایت می شود بر کل خط دسترسی داشته باشد. به همین منظور عملگرهایی موسوم به Gas Over Oil Actuator در کنار شیرهای خطوط لوله انتقال گاز و مواد شیمیایی استفاده می شوند.

وی با تاکید بر این که ما به دانش فنی طراحی و ساخت این عملگرها دست یافته ایم، گفت: علاوه بر آن موفق به ساخت قطعات پیچیده و راهبردی انواع خودروها و قطعات حساس و فناورانه برای استخراج، بهره برداری و نگهداری صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و تولید انواع قطعات هواپیما و صنایع فضایی شدیم.* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :