Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191582
تاریخ انتشار : 31 شهریور 1395 17:4
تعداد بازدید : 370

امکان تشخیص و درمان همزمان سرطان با فناوری نانو

محققان کشور موفق شدند نانوساختار ویژه ای را با استفاده از نانومیله های طلا سنتز کرده تا از آن برای تشخیص و درمان سرطان استفاده کنند.

امروزه خواص وابسته به اندازه و شکل نانوذرات فلزی موضوع بسیاری از تحقیقات شده است. نانوذرات اکسید آهن و طلا به دلیل برخورداری از خواص مغناطیسی و نوری ویژه، بیش از سایر نانوذرات فلزی مورد توجه قرار گرفته اند.

این نانوذرات پتانسیل بسیار بالایی جهت استفاده در بازه وسیعی از کاربردها از خود نشان داده اند. سنتز نانوذرات طلا با اشکال مختلف می تواند موجب تغییر خواص نوری این نانوذرات شود.

محمدرضا هرمزی نژاد، مجری طرح با بیان اینکه خواص نانوذرات طلا شدیداً تحت تأثیر شکل، اندازه و ساختار کریستالی آن ها است، گفت: هدف اصلی این پژوهش افزایش کارایی درمان سرطان با استفاده از نانوساختارهاست.

وی افزود: نانوساختارها اگر به درستی و بر اساس هدفی خاص طراحی و سنتز شوند، امکان تشخیص و درمان بیماری را به صورت همزمان فراهم می کند؛ بر همین اساس در این تحقیق، ساختاری مبتنی بر نانومیله های طلا و نانوذرات آهن طراحی و سنتز شده است تا هم برای درمان فتوترمال و هم تصویربرداری MRI کارایی لازم را داشته باشند.

به گفته وی، پایدارسازی و تأمین زیست سازگاری نانوساختار بدون آنکه قابلیت درمانی آن ها تحت تأثیر قرار گیرد نیز یک چالش اساسی به شمار می رود.

هرمزی نژاد افزود: استفاده از این نانوذرات کارایی درمان سرطان را افزایش داده و به طور مؤثر سبب حذف سلول های سرطانی می شود بدون آنکه نیازی به استفاده از لیزرهای توان بالا و یا درمان چندمرحله ای وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: در این تحقیق به صورت همزمان از خاصیت پلاسمونی نانوذرات طلا و خاصیت سوپرپارامغناطیسی نانوذرات آهن استفاده شده است؛ نانوساختار حاصل، یک ساختار هیبریدی است که به دلیل داشتن هر دو خاصیت، می توان از آن جهت تشخیص و درمان سرطان استفاده کرد.

هرمزی نژاد با ارائه توضیحاتی کامل تر در خصوص مراحل انجام این پژوهش افزود: در مرحله اول نانوذرات با خواص پلاسمونی و مغناطیسی مناسب طراحی شد.

پارامترهای سنتز ساختار به گونه ای کنترل شد که بتوان با لیزر توان پایین نانوساختار را تحریک کرده و نیز در تصویربرداری MRI کنتراست کافی ایجاد کند؛ در ادامه نانوذرات سنتز شده به گونه ای اصلاح شدند تا هم پایداری کافی برای کاربرد در محیط های بیولوژیکی داشته باشند و هم زیست سازگاری آن ها افزایش یابد.

این محقق عنوان کرد: در نهایت خون سازگاری، زیست سازگاری نانوذرات و همچنین کارایی درمانی آن ها در فاز برون تنی مورد ارزیابی قرار گرفت.

این تحقیقات حاصل تلاش های منا خفاجی- دانشجوی مقطع دکترای پژوهشکده نانو دانشگاه صنعتی شریف- دکتر منوچهر وثوقی، دکتر محمدرضا هرمزی نژاد و دکتر اعظم ایرجی زاد- اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف- دکتر رسول دیناروند- عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- است. نتایج این کار در مجله Scientific Reports (Nature Publication Group) (جلد ۲۳۰، سال ۲۰۱۶، صفحات ۳۹ تا ۴۸) به چاپ رسیده است.


* خبرگرازی مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :