Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191589
تاریخ انتشار : 31 شهریور 1395 18:47
تعداد بازدید : 430

امیرهومن کریمی وثیق، مجری طرح

رفع انحصار 11 نوع کاتالیست مورد نیاز بخش های صنعتی

پژوهشگران کشور با تولید 11 نوع کاتالیست مورد نیاز صنعت نفت، نام کشور را در لیست کشورهای صاحب فناوری این نوع کاتالیست ها قرار دادند. محصولات شرکت تولیدشده باعث شد تا ایران به جمع معدود کشورهای تولیدکننده کاتالیست در جهان بپیوندد و تولید این محصولات را از انحصار خارج کند. امیرهومن کریمی وثیق، مجری طرح، رفع انحصار تولید کاتالیست های صنعتی نفت و گاز را مهمترین دستاورد تحقیقاتی خود ذکر کرد و افزود: محصولات شرکت تولیدشده باعث شد تا ایران به جمع معدود کشورهای تولیدکننده کاتالیست در جهان بپیوندد و تولید این محصولات را از انحصار خارج کند.

وی با تاکید بر این که کاتالیست های تولید شده در مقایسه با نمونه های خارجی، از کیفیت مطلوب برخوردار است و قابلیت رقابت با نمونه های مشابه را دارد، یادآور شد: کارایی این کاتالیست ها در واحدهای صنعتی به تائید رسیده است.

کریمی، کاتالیست ریفرمینگ اولیه با بخارآب، کاتالیست پتاس دار ریفرمینگ اولیه با بخارآب و کاتالیست فعال احیای مستقیم آهن را از کاتالیست های تولید شده در مقیاس صنعتی دانست و خاطرنشان کرد: کاتالیست نیمه فعال احیای مستقیم آهن، کاتالیست ریفرمینگ ثانویه، کاتالیست شیفت دما بالا، کاتالیست پلت فرمینگ و کاتالیست متاناسیون از دیگر کاتالیست های تولید شده در مقیاس صنعتی است.

به گفته وی، کاتالیست های دیگری همچون پیش ریفرمینگ، کاتالیست سنتز اسید سولفوریک و کاتالیست سنتز گاز اندوترمیک در مقیاس صنعتی تولید شده است.

مجری طرح به تحقیقات در زمینه GTL (فناوری تبدیل گاز طبیعی به فرآورده های مایع) اشاره کرد و ادامه داد: تبدیل گاز طبیعی به مایع (GTL) یک فرایند کاتالیستی است که در آن گاز طبیعی به محدوده وسیعی از هیدروکربن های مایع مانند نفتا، نفت سفید، دیزل، بنزین، واکس، روغن، مواد شیمیایی یا گاز مایع تبدیل می شود.

وی با اشاره به مزایای فرآورده های حاصل از GTL گفت: با استفاده از تکنولوژی GTL می توان گاز طبیعی را به محصولات مایع با ارزش افزوده بالاتر تبدیل کرد که هزینه نقل و انتقال آنها نسبت به حمل و یا انتقال گاز طبیعی با خط لوله پایین تر است.

کریمی کیفیت بهتر نسبت به فرآورده های پالایش نفت خام را از مزایای GTL دانست و گفت: با توجه به منابع فراوان گاز در کشور و کم بودن هزینه های تامین گاز نسبت به بسیاری از کشورها و همچنین محدودیت های موجود در انتقال گاز طبیعی با خط لوله به مصرف کنندگان جهانی، احداث واحدهای GTL با ظرفیت های بالای تولید می تواند بعنوان گزینه ای منطقی و سودآور در بهره برداری از ذخایر گازی کشور مطرح باشد.

این محقق یادآور شد: بیش از 120 نفر نیروی انسانی متخصص در زمینه های تولید انواع کاتالیست های مورد استفاده صنایع مذکور، طراحی و احداث واحدهای GTL و نیز اجرای پروژه های تحقیقاتی و EPC صنایع نفت و گاز فعالیت می کنند.* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :