Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191921
تاریخ انتشار : 5 مهر 1395 17:7
تعداد بازدید : 280

دستاوردهای چشمگیر صنعت دفاعی ایران

تولید موشک ذوالفقار که از زبان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اعلان شد. تیتر روزنامه ها قرار گرفت.
خبر تولید موشک «ذوالفقار» که دیروز در مراسم رونمایی از دستاوردهای صنعت موشکی کشور از زبان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اعلان شد، عنوان نخست شماری از روزنامه های امروز قرار گرفت. رقابت نامزدهای انتخاباتی آمریکا و مناسبات ایران و عربستان نیز در نیم تای بالای روزنامه ها برجسته بود.

این گزارش به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز دوشنبه 5 شهریور 1395 خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

** رونمایی از موشک ذوالفقار
دیروز یکشنبه، چهارم شهریور خط تولید موشک ذوالفقار، نخستین موشک سوخت جامد نقطه زن با برد 700 کیلومتر در حضور وزیر دفاع راه اندازی شد. این خبر در عنوان نخست روزنامه ها جای گرفت.
«اطلاعات» از زبان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نوشت: سه محصول اساسی در حوزه موشکی (غدیر، سجیل و خرمشهر) که قدرت دفاعی را چند برابر افزایش می دهد تا پایان امسال به عرصه تولید می رسد. این سه موشک شامل موشک غدیر و سجیل ( با سوخت جامد برد بلند) و موشک خرمشهر با قدرت اصابت بالا ست که آن را به صحنه تولید آورده ایم. ما در حوزه تولید موشک در زمینه موشک های کروز، بالستیک سوخت جامد و مایع و موشک های پدافندی، حدی از توان را به لحاظ تولیدی داریم که قادریم هر بُرد، هر دقت و هر میزان تخریبی را با دقت اصابت، طراحی و ایجاد کنیم.
روزنامه «ایران» نیز در گزارش خود با اشاره به سخنان وزیر دفاع، آورد: روز گذشته با حضور وزیر دفاع خط تولید موشک «ذوالفقار» نخستین موشک سوخت جامد نقطه زن با برد 700 کیلومتر افتتاح شد. سردار دهقان درمراسم افتتاحیه این خط تولیدی طی سخنانی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تبریک 5 مهر سالروز شکست حصر آبادان در عملیات پیروزمندانه ثامن الائمه (ع) در خصوص ویژگی های موشک ذوالفقار گفت که موشک ذوالفقار موشکی زمین به زمین، مایل پرتاب، یک مرحله ای و با سوخت جامد مرکب است که قادر است اهداف خود را تا فاصله 700 کیلومتری مورد اصابت قرار داده و منهدم کند. وزیر دفاع برخورداری از سکوی پرتاب متحرک و خودکششی، رادار گریزی، قابلیت نقطه زنی، سبک و تاکتیکی بودن را از دیگر ویژگی های موشک ذوالفقار برشمرد و تصریح کرد؛ با الحاق این موشک به سازمان رزم نیروهای مسلح، قدرت و توان رزم موشکی آنان به نحو قابل توجه و چشمگیری افزایش می یابد.
«توان موشکی، اقتدار دیپلماسی» عنوان گزارش «جام جم» بود که در آن آمده است: توان موشکی جمهوری اسلامی ایران که همواره مورد حساسیت غرب و بویژه آمریکا قرار داشته، در روزهای اخیر به مناسبت هفته دفاع مقدس، دستاوردهای جدیدی را به نمایش گذاشته و وزیر دفاع نیز از تولید چند محصول جدید دیگر تا پایان سال خبر داده است. این روزنامه در ادامه به نقل از وزیر دفاع نوشت: تنها عنصر محدودکننده ای که ما در عرصه دفاعی پذیرفته ایم، عدم ورود به تولید سلاح های کشتار جمعی (شیمیایی، هسته ای و میکروبی) است و در این حوزه هیچ حدی را برای ورود خود در حوزه پدافندی آن نپذیرفته ایم و نخواهیم پذیرفت چراکه کشور ما به لحاظ موقعیت جغرافیایی و به خاطر نظام سیاسی حاکم بر آن همواره می تواند در معرض تهدید دیگران باشد و دشمنان نیز در به کارگیری این نوع از تجهیزات در شرایط مقتضی ابایی ندارند.
«سیاست روز» زیر عنوان «قطع دست متجاوزان و زورگویان با ذوالفقار» چنین نگاشت: وزیر دفاع از سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع به عنوان نماد اراده ملی برای تولید قدرت دفاعی یاد و عنوان کرد که این اراده قوی از ابتدای جنگ تحمیلی و با موشک باران شهرهای کشورمان توسط صدام ملعون و حامیان ملعونه اش شکل گرفت و امروز به قدرتی تبدیل شده است که زورگویان احساس تهدید می کنند، همان راهبردی که فرماندهی معظم کل قوا اخیرا در جمع مسئولان وزارت دفاع ترسیم و بیان فرمودند که توان دفاعی و تهاجمی را افزایش دهید تا زورگویان احساس تهدید کنند.
«آینده موشکی ایران» عنوان روزنامه «فرهیختگان» بود. این روزنامه نوشت: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه برنامه های دفاعی را توسعه می دهیم و در زمینه پدافندی و دفاعی اقدام می کنیم، گفت که آنچه که از نمایندگان مجلس دیده ایم همراهی و دلسوزی و دقت نظر در مباحث عناصر قدرت هاست و در تقویت بنیه دفاعی بوده و امید داریم که سال آینده هم در برنامه ششم ادامه داشته باشد و بتوانیم با همه توان کار کنیم.

** پیشی گرفتن کلینتون از ترامپ در نظرسنجی ها
نخستین مناظره «هیلاری کلینتون» نامزد حزب دموکرات و «دونالد ترامپ» نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امشب برگزار می شود. برخی روزنامه ها، گزارش های خود را به تحلیل وضعیت انتخابات این کشور اختصاص دادند. نظرسنجی ها از پیشی گرفتن 2 درصدی کلینتون از ترامپ حکایت دارد.
«شهروند» در گزارش «برگ برنده هیلاری در دست قشر متوسط و ضعیف»، رقابت میان کلینتون و ترامپ را اینگونه تحلیل کرد: به نظر می رسد که کلینتون، به دلایلی مثل داشتن پیشینه سیاسی – در مقابل ترامپ که چنین تجربه ای ندارد- در میان قشر فرهیخته جامعه آمریکا برتری داشته باشد. همچنین مواضع سختگیرانه ترامپ در باب مهاجران و مسلمانان نیز گرچه جایگاه او را در میان همفکرانش ارتقا داده، اما وجهه او در نظر بسیاری دیگر افت کرده است؛ اصلی ترین موضوعی که به نظر می رسد میان این دو نفر اختلاف زیادی بیندازد، جایگاه اقتصادی و سیستم های اقتصادی هر یک از طرفین است. هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی آمریکا، در قالب یادداشتی، برنامه های اقتصادی خود را برای مبارزه با فقر به اجمال ارایه داده و گفته است که این برنامه ها به نفع همه است؛ اما گفته است که برنامه های اقتصادی دونالد ترامپ، با هزینه همه، ولی به نفع ثروتمندان است.
این روزنامه افزود: دونالد ترامپ رویکرد دیگری دارد. او مردم آمریکا را به دو بخش برندگان و بازندگان تقسیم می کند و به نظر نمی رسد که بخواهد زمان زیادی را صرف مردم فقیر بکند. در حقیقت برنامه های اقتصادی او به شدت به نفع ثروتمندان آمریکایی و شامل کاهش مالیات بر املاک است که تنها برای خانواده خود او حدودا ٤ میلیارد دلار منفعت دارد. او می گوید که درآمدها بسیار بالا هستند. یک تحلیل اقتصادی مستقل نشان داده که با طرح های اقتصادی ترامپ، ما دوباره به دوران رکود اقتصادی بازمی گردیم و خانواده های بیشتری را به سوی فقر، هل می دهیم.
«نخستین زن در برابر آخرین مرد» عنوان روزنامه «تعادل» بود. در این گزارش می خوانیم: صف بندی ها و یارکشی های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده به مرحله حساسی رسیده است. تنها یک روز پیش از نخستین مناظره رو در روی نامزدهای پیشتاز، تد کروز، رقیب سابق و مخالف سرسخت دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواهان گفته که به او رای خواهد داد.
تعادل با اشاره به گزارش روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» نوشت: 46 درصد از امریکایی ها در نظرسنجی که توسط این روزنامه و شبکه تلویزیونی ای بی سی انجام شده، اعلام کرده اند که به کلینتون رای می دهند و 44درصد نیز اعلام کرده اند که در انتخابات از ترامپ حمایت خواهند کرد. در این گزارش همچنین آمده که جنجال ها درباره سلامتی هیلاری کلینتون باعث شده که محبوبیت وی در نظرسنجی ها تاحدی کاهش یابد. همچنین این نظرسنجی نشان می دهد که حمایت از نامزدهای حزب سبز و لیبرال کمتر از 10درصد است. کلینتون در هفته های پس از گردهمایی های حزبی دو حزب اصلی امریکا در جولای با فاصله چشمگیری از ترامپ جلو بود. اما این فاصله در نظرسنجی های ماه سپتامبر کاهش یافت و نظرسنجی های جدید وی را به میزان 2درصد جلوتر قرار داده است.
روزنامه «روزان» نیز این مناظره را تقابلی برای پیروز شدن خواند و بیان کرد که بر پایه نظرسنجی های کلینتون 2 درصد از ترامپ پیشی گرفته است.

** تهران، ریاض و روابطی پرچالش
تازه ترین گفته های «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه درباره سیاست های عربستان و تحرکات سعودی ها در منطقه در شماری از روزنامه های امروز بازتاب داشت. در همین پیوند، مناسبات تهران- ریاض نیز موضوع تحلیل برخی روزنامه ها قرار گرفت.
روزنامه «آرمان» در سرمقاله خود به قلم «صادق زیباکلام» مدرس دانشگاه، روابط ایران و عربستان را تحلیل کرد. زیباکلام در آرمان چنین نگاشت: برخی همواره سعودی ها را محکوم می کنند که روابط ایران و عربستان را تیره می سازند و متقابلا سعودی ها هم ایرانیان را عامل تیرگی روابط دو کشور می دانند. ... واقعیت امر این است که برخی موضع گیری های ایران نیز نسبت به مقامات عربستان معمولی نیست و متقابلا برخی موضع گیری های آل سعود نیز نسبت به مقامات ایران معقول نیست. درعالم واقعیت کمتر دو کشوری را می توان یافت که در تمامی امور دارای وحدت نظر با یکدیگر باشند. هیچ دو کشوری را درجهان نمی توان یافت که در مسائل مختلف بین المللی مانند هم بیندیشند. این قانون کلی شامل حال ایران وسعودی ها هم می شود. طبیعی است که ما دربسیاری از امور با سعودی ها دیدگاه مشترکی نداریم. ولی سوال این است که ایران با ترکیه درتمام موارد اتفاق نظر دارد؟ و آیا ایران با پاکستان اتفاق نظر دارد؟ و آیا ایران با روسیه که هم پیمانمان است درهمه موارد اتفاق نظر داریم؟ چه برسد به کشورهایی که عملا با آنها در منطقه اختلاف نظر داریم. هنر دیپلماسی این نیست که با کشورهایی که اختلاف کمی داریم رابطه معقولی داشته باشیم، بلکه هنر دیپلماسی این است که باکشور هایی که اختلاف زیادی داریم رابطه معقولی برقرار کنیم.
در ادامه می خوانیم: اخیرا وضعیتی درارتباط با نفت بین دو کشور به وجود آمده که می تواند درحقیقت به نقطه عطف روابط ایران وعربستان تبدیل شود. صورت مساله این است که عربستان به ایران پیشنهاد کرده مشروط به اینکه ایران خواهان افزایش تولید نفت در اجلاس آینده اوپک نشود و صادرات خود را درسطح فعلی حفظ کند، عربستان هم متقابلا متعهد خواهد شد که به تولید نفت خود نیفزاید. به عبارت دیگرسعودی ها نوعی آتش بس را به ایران درباره نفت اعلام کرده اند. این مورد علامت خوبی است که مقامات دیپلماسی دو کشور پای میز مذاکره بنشینند. حاجت به گفتن نیست که اگر درباره نفت نزدیکی بین ایران و ریاض به وجودآید، درآینده نیز درسایر حوزه ها ارتباط برقرار خواهد شد.
روزنامه «ابتکار» تازه ترین سخنان وزیر امور خارجه ایران در باره عربستان را «شفاف سازی ظریف از تحرکات سعودی ها در منطقه» خواند و به نقل از وی عنوان کرد: رفتار برخی از کشورهای منطقه مثل سعودی ها چنین است که به آب و آتش می زنند تا حمایت آمریکا را از دست ندهند و مدام با آمریکایی ها لابی می کنند چون تمام مشروعیت و حیات خود را وابسته به چتر حمایت آمریکا می دانند. ... امثال سعودی ها به خارجی ها نیاز دارند تا امنیت شان تامین شود و نه مردم خودشان و این تفاوت ما با آن هاست.
در همین راستا، روزنامه «افکار» این بخش از گفته های ظریف را مبنی بر اینکه «عربستان مشروعیتش را از آمریکا می داند» عنوان نخست قرار داد.*خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :