Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191933
تاریخ انتشار : 5 مهر 1395 19:36
تعداد بازدید : 333

دستاوردی دیگر از محققان دانشگاهی

تخریب سلول های سرطانی با نانوذرات و امواج فراصوت

تخریب سلول های سرطانی با نانوذرات و امواج فراصوت سلول سرطانی توسط پژوهشگران اصفهانی
پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دانشگاه تربیت مدرس با انجام یک طرح آزمایشگاهی امکان استفاده همزمان از امواج فراصوت و نانوذرات طلا را به منظور تخریب سلول های سرطانی مورد بررسی قرار دادند که نتایج حاکی از استفاده از این فرایند به عنوان روش کم تهاجمی بوده است.

 سونوتراپی عبارت است از درمان دردها و سایر مشکلات با استفاده از امواج فراصوت. استفاده از امواج فراصوت در درمان پیش از استفاده آن در تشخیص مطرح بوده است. امواج فراصوت امواج مکانیکی هستند و اعمال آنها درون بافت بدن، موجب ایجاد حرارت می شود. این حرارت به عنوان یک تسکین دهنده عمل می کند. امروزه استفاده از امواج فراصوت به منظور تخریب موضعی بافت های توموری مورد بررسی قرار گرفته است.

دکتر احمد شانئی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ضمن معرفی پدیده حفره سازی ناشی از اعمال امواج فراصوت، از اجرای تحقیقاتی در این زمینه خبر داد.

وی با اشاره به اهداف اجرای این طرح تحقیقاتی یادآور شد: هنگامی که امواج فراصوت درون محیط مایع انتشار می یابد، نواحی فشردگی و نواحی انبساط درون مایع ایجاد می شود. بنابراین نواحی موضعی افزایش و کاهش های متناوبی از فشار را تجربه می کنند. این موضوع موجب تشکیل و بزرگ شدن حباب های گاز می شود که به حفره سازی موسوم است.

شانئی ادامه داد: بر این اساس در این پژوهش سعی شده است با استفاده همزمان از امواج فراصوت و پدیده حفره سازی و نانوذرات طلا، سلول های سرطانی تخریب شود؛ ضمن آنکه در این پژوهش اندازه بهینه نانوذرات مورد استفاده در این فرایند تعیین شد.

این محقق با تاکید بر این که استفاده از فرایند معرفی شده در این طرح برای تخریب سلول سرطانی، کمترین اثرات جانبی بر بافت های سالم اطراف تومور را در پی دارد، اظهار کرد: در این طرح از پدیده حفره زایی جهت تخریب تومور سرطانی استفاده شده است. بدین صورت که حباب های تولیدشده ناشی از اعمال امواج فراصوت به یکدیگر می پیوندند و پس ازاینکه اندازه آنها به یک اندازه بحرانی رسید، می ترکند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: این موضوع موجب ایجاد یک انرژی بسیار بالا و تجزیه آب به رادیکال های آزاد می شود و حضور نانو ذرات طلا موجب کاهش آستانه شدت مورد نیاز برای وقوع پدیده حفره سازی خواهد شد.

وی با بیان این که در طرح حاضر، تأثیر مقدار و اندازه نانوذرات طلا بر فعالیت حفره سازی فراصوتی مورد بررسی قرار گرفت،خاطرنشان کرد: برای این منظور، میزان تولید رادیکال هیدروکسیل در غیاب و در حضور نانوذرات طلا در ابعاد مختلف ارزیابی شده و به عنوان یک معیار شدت حفره سازی مطالعه شد.

نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش های دکتر احمد شانئی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دکتر محمدمهدی شانئی، دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه تربیت مدرس است، در مجله Ultrasonics Sonochemistry به چاپ رسیده است.* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :