Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191934
تاریخ انتشار : 5 مهر 1395 19:46
تعداد بازدید : 284

امیر سرتیپ عبدالرحیم موسوی، جانشین ستادکل نیروهای مسلح

پیوند مقدس ارتش و سپاه تحول ساز شد

عملیات ثامن الائمه گام بلندی در پیوند مقدس ارتش و سپاه را با خود به همراه داشت. همایش پیام آوران شکست حصر با رونمایی از کتاب «روزهای سرنوشت» و تمبر ملی پنج فرمانده شهید در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

 امیر سرتیپ «عبدالرحیم موسوی»، جانشین ستادکل نیروهای مسلح در سخنانی گفت: اینکه توانسته ایم در یادواره شهدا حضور یابیم و یاد و خاطره فرماندهان شهید را گرامی بداریم، برای ما یک نعمت بزرگ است که باید قدردان آن باشیم. هریک از فرماندهان شهید ما همچون فکوری، کلاهدوز، نامجو، جهان آرا و فلاحی دارای ابعاد شخصیتی خاصی هستند که باید بسیار در موردش صحبت کرد.

وی افزود: امروز پنجم مهرماه است. باید در این مراسم ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس یاد عملیات ثامن الائمه را هم در نظر داشته باشیم. در آن زمان تدبیر امام خمینی (ره) موجب شد یک تهدید را که می توانست کشور را نابود کند به دانشگاه تبدیل شود که همچنان از دل آن بروندادهای بسیاری را شاهد هستیم که برای ملت ما و جهانیان یک درس است؛ بنابراین دفاع مقدس یک مقطع درخشان در تاریخ انقلاب و ایران است.

سرتیپ موسوی با اشاره به نقاط درخشان عملیات ثامن الائمه که منجر به شکست حصر آبادان شد توضیح داد: نخستین نقطه عطف این عملیات آن بود که فرمان امام اجرا شد. بسیار کم است که امام (ره) به صورت مصداقی نقطه ای را معین کند و بگویند که باید آزاد شود. ما پس از شکست حصر آبادان شاهد پیامدهای درخشان آن بودیم. دومین نقطه این عملیات آن بود که فرماندهان برای اجرای این دستور امام (ره)، سر از پا نمی شناختند و همین باعث شد که فرمان امام محقق شود. سومین نقطه درخشان عملیات ثامن الائمه آن بود که اگر از هرکس بپرسیم خوشحالی شما چه زمانی بوده، می گوید: هنگامی که این عملیات انجام شد. ما در جنگ خوشحالی های بسیاری داشته ایم، اما این عملیات عمق قدرت امامت و ولایت مداری رزمندگان و ملت ایران را به نمایش گذاشت.

جانشین رئیس ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به چهارمین نقطه درخشان عملیات ثامن الائمه یادآور شد: این عملیات گام بلندی در پیوند مقدس ارتش و سپاه را با خود به همراه داشت؛ به گونه ای که هرگاه از نیروهای ایرانی صحبت می شود، بخش اعظمی از گفته های جهانیان در رابطه با ایران و این دو نیرو است. بنابراین این پیوند تحول بزرگی در انقلاب و آینده آن داشت. تأثیر راهبردی این عملیات در سرنوشت جنگ نیز بسیار مهم است. چرا که آن زمان آبادان به روایتی ۲۷۰ و به روایت دیگری ۳۴۰ درجه در محاصره بود و از باریکه ای به نام جاده وحدت که همه نیروها در احداث آن حضور داشتند کمک رسانی انجام می شد. این راه بسیار مهم بود و ما برای حفظ جاده بسیار تلاش کردیم. بدون شک اگر لحظه ای غفلت می کردیم، دشمن شهر را به صورت گازانبری به محاصره کامل درمی آورد.

امیرسرتیپ موسوی افزود: مسئله دیگر نوع عملیات بود. ما توانستیم در این عملیات از محورهای دارخوئین، فیاضیه و ذوالفقاریه عملیات را آغاز کنیم که این مسئله کار چندان آسانی نبود، به این دلیل که نیروهای سطحی بسیاری در آن جا حضور داشتند و تطبیق آتش پشتیبانی در آنجا مشکل بود. مهم ترین نقطه عملیات ثامن الائمه نیز این است که ما پس از آن پیروزی های دیگری را هم داشتیم و دشمن نیز به سراشیبی شکست افتاد. عملیات های طریق القدس، فتح المبین و الی بیت المقدس از جمله این عملیات ها هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: در زندگی هر فرد و تاریخ هر جامعه، نقاط عطف سرنوشت ساز وجود دارد. یکی از نقاط عطف ما، اتمام حجت بود؛ چرا که شهدا و فرماندهان مان، آن زمان حیات جامعه را برای تمامی نسل ها تبیین کردند. ما اگر در تاریخ کشورمان فقط همین پنج فرمانده ی شهید را داشتیم، حجت بر ما تمام بود. اگر آن ها را فراموش کنیم و اتمام حجت ها را گوش ندهیم، قطعاً در مقابل خداوند باید پاسخگو باشیم.

سرتیپ موسوی یادآور شد: زندگی هریک از فرماندهان شهید ما مانند فلاحی، فکوری، کلاهدوز، نامجو، جهان آرا برای ما درس هایی دارد. هریک از این شهدا دارای ویژگی های خاصی هستند. در این میان شهیدان کلاهدوز و نامجو با آن که ارتشی بودند، تلاش می کردند که سپاه تشکیل شود. اکنون این دو سازمان بسیار قدرتمند هستند که افراد نظامی دنیا همواره در رابطه با آن ها صحبت می کنند.

جانشین ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به سخنانی که برخی از افراد در رابطه با قدرت دفاعی کشور مطرح می کنند گفت: ما دیگر نمی خواهیم در کشورمان خانواده ای دختر سه ساله اش را جا بگذارد یا گورهای دسته جمعی ای مانند هویزه پیدا شود. ما هرگز دیگر اجازه نخواهیم داد که این چنین شود و جنایت های این گونه ای در کشور شکل بگیرد. حتی اگر قرار باشد از ملزومات زندگی مان هم بگذریم، اجازه این کار را نخواهیم داشت.

وی تأکید کرد: ما امروز هزاران کیلومتر آن طرف تر از مرزها حضور داریم و از مرزهای اسلامی و کشور دفاع می کنیم. ما قدرت دفاعی و تهاجمی مان را افزایش خواهیم داد تا تجربه هایی مانند جنگ را نداشته باشیم.

در بخش دیگری از این مراسم امیرسرتیپ ابراهیم گلفام، رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش نیز گفت: چند ماه پس از عزل بنی صدر، ارتش و سپاه به وحدت جدیدی رسیدند و همین موجب شد تا بتوانند فرمان امام (ره) مبنی بر شکست حصر آبادان را محقق کنند.

وی اظهار کرد: امروز در تقویم دفاع مقدس روز پیروزی رزمندگان ما و آغاز عملیات ثامن الائمه است و دو روز دیگر یعنی هفتم مهرماه، سالروز شهادت پنج فرمانده ماست. از این رو در راستای گرامیداشت یاد و خاطره این فرماندهان همایش پیام آوران شکست حصر را برگزار کرده ایم.

در بخش پایانی این مراسم کتاب «روز سرنوشت» و تمبر ملی پنج فرمانده شهید رونمایی شد. همچنین پیشکسوتان دوران دفاع مقدس نیز مورد تقدیر قرار گرفتند.* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :