Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192068
تاریخ انتشار : 7 مهر 1395 17:30
تعداد بازدید : 990

نخستین مجتمع پرورش نژاد دو منظوره سمینتال کشور افتتاح شد

نخستین مجتمع پرورش نژاد دو منظوره سمینتال کشور، با ظرفیت دو هزار راس در آبیک افتتاح شد.
مدیرعامل هولدینگ دانش بنیان کشاورزی دانا، صبح امروز در جریان بازدید وزیر جهاد کشاورزی از نخستین مجتمع دامداری و مرکز تولید نهاده های ژنتیکی گاو دو منظوره سمینتال گفت: پرورش این نژاد دو منظوره، نه تنها می تواند هزینه تولید را نسبت به نژاد هلشتاین، تا 30 درصد کاهش دهد، بلکه از قدرت سازگاری بالاتری نیز برخوردار است.

محسن مردی که به عنوان پژوهشگر برگزیده کشور نیز شناخته می شود، با اشاره به اینکه سمینتال روزانه بین 25 تا 30 لیتر شیر تولید می کند، افزود: ضریب تبدیل مناسب گوشت، عمر اقتصادی بالا، وابستگی کمتر به کنسانتره و مقاومت نسبت به تنش های زیستی و غیرزیستی از مهم ترین خصایص این نژاد بوده که می تواند به عنوان یک راهکار در رفع بسیاری از مشکلات اقتصادی دامدارها موثر باشد.
مردی خاطر نشان کرد: نخستین مجتمع پرورش نژاد دو منظوره سمینتال، در استان قزوین (آبیک)، با اعتباری افزون بر 40 میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

وی گفت : این مجتمع در حال حاضر با دارا بودن 2 هزار راس گاو سمینتال 100درصد خالص و ثبت شده بین المللی، به عنوان مهم ترین مرکز تامین کننده این نژاد در ایران محسوب می شود.

دانشیار پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، رفتار و خلق و خوی مناسب نژاد سمینتال را یکی از مهم ترین خصوصیات مطلوب آن دانست و عنوان کرد: این رفتار آرام، مزیتی است که برای انواع شیوه های مدیریتی، به ویژه هنگام مقید کردن دام، بسیار سودمند است.

منتخب سرآمدان علمی کشور در دو سال گذشته، ادامه داد: این نژاد برای دورگ گیری با هلشتاین بسیار مناسب است. ضمن اینکه خاصیت تطبیق پذیری آن با محیط اطراف، به این دام اجازه داده تا در سراسر جهان گسترده شود.

مردی معتقد است: هزینه های دامپزشکی و درمانی پایین، دست و پای بسیار قدرتمند، بلوغ جنسی زودهنگام، بازدهی اقتصادی بالا، شاخص پرواربندی بالا و مشکلات بسیار پایین متابولیکی و بیماری های پس از زایمان از دیگر مزایای این نژاد کم نظیر است.

مدیر عامل هولدینگ دانش بنیان کشاورزی دانا در پایان تاکید کرد: شیری که از نژاد سمینتال به دست می آید، 4.2 درصد چربی و 3.7 درصد نیز پروتئین دارد. این در حالی است که چربی و پروتئین شیر استحصال شده از هلشتاین، تا حدود 30 درصد کمتر است.
* خبرگزاری صدا و سیما


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :