Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192290
تاریخ انتشار : 11 مهر 1395 16:58
تعداد بازدید : 305

دیدار اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه با رهبر انقلاب

تدوین طرح تحول وتشکیل مرکز مطالعات راهبردی درحوزه علمیه ضروری است

باید یک «مرکز مطالعات راهبردی» متشکل از نخبگان و فرزانگان هوشمند حوزوی تشکیل و برنامه تحول و دیگر برنامه های راهبردی حوزه، در این مرکز تدوین شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای؛ حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در دیدار اعضای شورای عالی حوزه های علمیه، حوزه ی علمیه را از حکومت اسلامی انفکاک ناپذیر دانستند و با تأکید بر نیازمندی حکومت اسلامی به حوزه ی علمیه ی «پرمغز و صاحب علم و پویا و نوآور و آشنا با نیازهای روز» به منظور امتداد معارف و احکام اسلامی در ابعاد مختلف زندگی و اعماق جامعه گفتند: یکی از نیازهای مهم حوزه ی علمیه در شرایط کنونی، «تدوین طرح تحول» در حوزه و برنامه ریزی بلندمدت، دقیق و زمان بندی شده بر اساس این طرح تحول و اهداف مورد نظر است.
ایشان با تأکید بر اینکه برنامه ریزی های حوزه ی علمیه در بخش های مختلف به ویژه دانش آموختگی و دانشوری، اجرایی و عرصه ی حکومت باید با هدف پشتیبانی و تغذیه ی ارتباط با حکومت اسلامی باشد، افزودند: حوزه ی علمیه پشتوانه ی اقامه ی حکم اسلامی است، بنابراین اگر حکومت اسلامی، حکم اسلامی را به خوبی اجرا کند، حوزه ی علمیه باید با تمام وجود از آن حمایت کند و اگر دچار اشتباه می شود، تذکر دهد.
رهبر انقلاب اسلامی «برنامه ی بلندمدت» برای حوزه ی علمیه را بسیار ضروری برشمردند و خاطرنشان کردند: دراین برنامه ریزی باید اهداف کاملاً مشخص و قابل دستیابی و دارای زمان بندی باشند به گونه ای که برنامه ی قابل سنجش کمّی و همچنین قابل انعطاف باشد.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه برنامه ی بلندمدت حوزه باید مبتنی بر یک «طرح تحول حوزه» باشد، افزودند: باید یک «مرکز مطالعات راهبردی» متشکل از نخبگان و فرزانگان هوشمند حوزوی تشکیل و برنامه ی تحول و دیگر برنامه های راهبردی حوزه، در این مرکز تدوین شوند.
ایشان در پایان سخنان خود، چند توصیه را بیان کردند و گفتند: پرهیز از دیوان سالاری های شبه دولتی، نشست و برخاست مدیران حوزه با طلبه ها، ایجاد فضای انس با قرآن در میان طلاب، شناسایی استعدادهای برتر، ترویج مطالعه به ویژه در زمینه ی سیرِ تاریخِ علوم حوزه و تفسیر، تربیت مبلغ های قلمی، سخنور و مبلغ فضای مجازی ازجمله نکاتی است که باید در حوزه های علمیه توجه ویژه ای به آنها شود.
پیش از بیانات رهبر انقلاب اسلامی، آیت الله استادی -دبیر شورای عالی حوزه های علمیه- گزارشی از برنامه ها و فعالیت های این شورا و مشکلات پیش روی آن بیان کرد.
همچنین حجت الاسلام والمسلمین اعرافی -مدیر حوزه های علمیه- مهم ترین اقدامات انجام گرفته طی سال های اخیر در بخش های مختلف حوزه های علمیه را تشریح کرد.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :