Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192298
تاریخ انتشار : 11 مهر 1395 18:47
تعداد بازدید : 381

دستاورد محققان کشور در ترمیم استخوان با نانو داربست مرجانی

داربست­ های تهیه شده تا زمان ترمیم بافت استخوان قادر به تحمل بارهای وارده هستند.
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از ترکیب مرجان دریایی در بستر پلیمری نانولیفی داربست ­هایی را عرضه کردند که قادر است در کمتر از 3 ماه بافت یکپارچه استخوانی را تولید کند.

فاطمه حجازی محقق طرح با بیان این که در این تحقیقات داربست های نانولیفی برای ترمیم بافت استخوان تولید کردیم، گفت: داربست های نانو لیفی به دلیل شباهت ساختاری به ماتریس برون سلولی طبیعی بدن، بسیار مناسب برای رشد و تکثیر سلول ها است.

وی با بیان این که در صورت طراحی سه­ بعدی این داربست های نانولیفی سلول ها می­ توانند در یک محیط سه بعدی رشد کرده و عملکردهای طبیعی خود را بیان کنند، اظهار کرد: از این رو در این مطالعات ما از ساختارهای سه بعدی نانو لیفی بهره بردیم تا با ترغیب سلول ها به رشد، تکثیر و تمایزات استئوژنیک، بازسازی بافت استخوان را ارتقاء بخشیده و ترمیم آسیب استخوانی را تسریع بخشیم.

محقق طرح با تاکید بر این که در این پروژه از روش الکتروریسی اصلاح شده استفاده کردیم، خاطرنشان کرد: با استفاده از این روش توانستیم داربست های نانو لیفی سه بعدی و ضخیم تولید کنیم تا امکان استفاده از آنها برای هر نوع آسیبی با هر ابعادی فراهم شود.

وی از کاربرد مرجان دریایی در این داربست­ها برای اولین بار خبر داد و یادآور شد: در کنار فاز پلیمری داربست از مرجان دریایی استفاده شد؛ چرا که مرجان ها به دلیل ساختار ویژه خود خواص استخوان سازی شدیدی در داربست ایجاد می ­کند که این امر به بازسازی استخوان آسیب دیده کمک می­ کند.

حجازی با تاکید بر این که در این طرح از مزایای ساختارهای پلیمری نانولیفی همراه با خواص استئوژنیک مرجان دریایی برای ترمیم نقص­های استخوانی بهره جستیم، توضیح داد: استفاده در زمینه­ های پزشکی و به میزان بسیار کم از مرجان های دریایی خلیج فارس دریچه جدیدی در استفاده بهینه از این منبع ملی می­ گشاید.

این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: داربست­ های تهیه شده از خواص مکانیکی بالایی برخوردارند و تا زمان ترمیم بافت استخوان قادر به تحمل بارهای وارده هستند.

وی ادامه داد: مطالعات سلولی برون تنی (In Vitro) نشان دادند که این داربست ها هیچ سمیتی برای بدن ایجاد نکرده و بستر مناسبی برای رشد و تکثیر و تمایز سلول ها بودند. به علاوه، مطالعات درون تنی (In Vivo) از حضور این داربست­ها در نقیصه جمجمه ­ای مدل حیوانی موش صحرایی حاکی از شکل­ گیری بافت کامل و یکپارچه استخوان در کمتر از 3 ماه بود.


* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :