Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192304
تاریخ انتشار : 11 مهر 1395 19:35
تعداد بازدید : 205

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

ایران رتبه شانزدهم دنیا را در زمینه انتشارات علمی و فنی داراست

ایران حدود پنج میلیون دانشجو دارد که در عرصه های مختلف علمی مشغول به تحصیل هستند و جمهوری اسلامی ایران توانسته در سطح جهانی نیز رتبه شانزدهم علمی و فنی را در انتشارات علمی کسب کند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اعلام رتبه شانزدهم ایران در زمینه انتشارات علمی و فنی گفت: آگاهی های عمومی از اهمیت علوم و فنون و فناوری اطلاع رسانی در پیشرفت های روزمره و درازمدت ، موثر، تاثیرگذار و با اهمیت است.

 محمد فرهادی در نشست وزیران سیزدهمین مجمع جهانی علم و فناوری که به میزبانی شهر کیوتو ژاپن برگزار شد تاکید کرد: باید همگام با برنامه توسعه پایدار سازمان ملل که با اهداف ویژه تا سال 2030 میلادی تعریف و تبیین شده است، پیشرفت در عرصه های علمی و فنی در دنیا نیز مد نظر جدی قرار گرفته و توسعه علمی و فنی در واقع زمینه ساز ایجاد یک جامعه شکوفا در آینده شود.

وزیر علوم در این نشست  خاطر نشان کرد: لازم است به ساختارهای ظرفیتی به عنوان یک اولویت توجه شود و هر جامعه ای در این زمینه گام های لازم را برداشته و آگاهی های علمی و فنی عمومی را ارتقا دهد.

فرهادی در ادامه افزود :  ما به راهبردها و سیاست های کاملا مدون و سیستماتیک و یک برنامه منسجم کاری که آگاهی های عمومی را بالا ببرد نیاز داریم و به آن دست یافته ایم.ایران در این زمینه موفقیت های بالایی داشته و توانسته است در بالا بردن آگاهی مردمی با اراده ملی و با یک راهبرد مستمر و با برنامه ای منظم به اهداف مورد نظر علمی و فنی دست یافته و ضمن پیشبرد امور، ظرفیت های ملی را نیز ارتقا دهد.

وی تجربه جمهوری اسلامی ایران را یک شاخص بسیار خوب ارزیابی کرد و خاطر نشان کرد: آگاهی های عمومی از اهمیت علوم و فنون و فناوری اطلاع رسانی در پیشرفت های روزمره و درازمدت ، موثر، تاثیرگذار و با اهمیت است.

فرهادی تاکید کرد: بر همین اساس بوده که ایران توانسته است هدف پیشرفت های پایدار فنی و علمی را تحقق ببخشد.

عضو شورای انقلاب فرهنگی یادآور شد: ایران حدود پنج میلیون دانشجو دارد که در عرصه های مختلف علمی مشغول به تحصیل هستند و جمهوری اسلامی ایران توانسته در سطح جهانی نیز رتبه شانزدهم علمی و فنی را در انتشارات علمی کسب کند. منافع ملی، مردمی، تامین آن و اهمیت دادن به آگاهی های عمومی می تواند همه ما را به سمت شکل دادن جامعه آینده رهنمون کند.

فرهادی گفت: بر این باورم که توجه فزاینده به ظرفیت سازی بویژه در میان عموم مردم و همچنین توسعه منابع انسانی می تواند یکی از حلقه های مهم اولویت دار کاری برای جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورهای جامعه بین المللی باشد. علم تحت تاثیر فرایند جهانی شدن قرار گرفته و از سویی نیاز است که ما فرهنگ های خود را برای رسیدن به توسعه پایدار در کنار حفظ هویتمان با این گرایش تطبیق دهیم.

وی با اشاره به اینکه بی تردید شبکه علمی و همکاری بین المللی میان محققان، دانشمندان و نخبگان باعث تسریع در ظرفیت سازی ها می شود، بیان داشت: این همکاری؛ افزایش آگاهی های عمومی را نه در میان یک ملت بلکه در عرصه بین المللی به دنبال خواهد داشت. البته به باور و تجربه من حراست از فرهنگ های ملی و محلی در فرایند جهانی شدن تنها از طریق گفت و گو و مذاکره واقعی امکان پذیر خواهد بود.* خبرگزاری فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :