Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192581
تاریخ انتشار : 13 مهر 1395 17:6
تعداد بازدید : 365

دستیابی محققان ایرانی به دانش فنی بازیافت بخارات بنزین

پژوهشگران پژوهشگاه نفت موفق به دستیابی به دانش فنی ساخت پایلوت بازیافت بخارات هیدروکربنی با استفاده از جاذب نانوساختار برای جایگاه های پمپ بنزین شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ با تحقق این دانش، بازیافت ۹۵ درصدی بخارات بنزین فراهم می شود. این دستاورد، یکی از دستاوردهای ملی پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه نانو است که قرار است در نهمین نمایشگاه نانو تهران رونمایی شود.

نهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی نانو تهران، به عنوان یکی از بزرگ ترین نمایشگاه های این حوزه از فردا به مدت ۴ روز با هدف ارائه آخرین دستاوردها و توانمندی های محققین و متخصصین فناوری نانو برگزار می شود که در این رویداد، پژوهشگاه صنعت نفت ۱۴ دانش فنی جدید خود را ارائه می کند. یکی از این آنها، دانش فنی ساخت پایلوت بازیافت بخارات هیدروکربنی با استفاده از جاذب نانوساختار برای جایگاه های پمپ بنزین است.

در تهران حدود ۳۰۰ جایگاه پمپ بنزین وجود دارد و به طور متوسط روزانه یک یا دو بار ، بسته به میزان مصرف بنزین در جایگاه، مخازن ذخیره توسط تانکرهای سوخت بارگیری می شوند.

بر همین اساس با هر بار بارگیری مخازن، بخشی از بخارات بنزین وارد اتمسفر شده و باعث آلودگی محیط زیست می شوند از همین رو با نصب واحد بازیافت ترکیبات هیدروکربنی بر روی مخازن سوخت، بازیافت ۹۵درصدی از بخارات بنزین معادل امکان پذیر شده و در نتیجه از ورود آنها به اتمسفر ممانعت به عمل می آید.

متقاضی این پروژه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بوده و در طی آن تولید جاذب کربن فعال نانو ساختار، طراحی و ساخت پایلوت بازیافت بخارات بنزین و پایش بخارات بنزین در جایگاه پمپ بنزین و بررسی عملکرد پایلوت، انجام خواهد شد. در حال حاضر طرح نهایی پایلوت مورد تایید کارفرما قرار گرفته و پروژه در مرحله ساخت پایلوت است.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :