Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192674
تاریخ انتشار : 14 مهر 1395 16:50
تعداد بازدید : 470

دستاوردهای نانویی پژوهشگاه نفت

جلوگیری از خوردگی چاههای گاز با فناوری نانو ممکن شد

مرکزتحقیقات فناوری نانو پژوهشگاه نفت از 2 محصول نانویی برای رفع نیازهای تحقیقاتی صنعت نفت رونمایی کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ مرکز تحقیقات نانو پژوهشگاه صنعت نفت با هدف استفاده از فناوری نانو برای رفع نیازهای تحقیقاتی صنعت نفت و دستیابی به دانش فنی ساخت تولید نانو مواد و تجهیزات پیشرفته مورد نیاز صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ۱۴ دانش فنی خود را در نهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی فناوری نانو تهران ارائه کرد.

بر همین اساس دانش فنی «تولید نانو بازدارنده‏ خوردگی» برای چاه‏های گاز و دستیابی به روش «سنتز و فرمولاسیون نانو افزایه روانساز و کاهنده اصطکاک رشته های عملیات حفاری» دو دانش خلق و توسعه یافته ای است که در بزرگ ترین گردهمایی حوزه نانو معرفی شده است.

کاهش اصطکاک رشته های عملیات حفاری با نانو

چاه های حفاری معمولا به طور کامل عمود نیستند. رشته های حفاری انعطاف پذیر بوده و درون چاه به کناره های آن برخورد کرده و مقاومت اصطکاکی ایجاد می شود که مستلزم گشتاور اضافی قابل ملاحظه ای خواهد بود و می توان با قرار دادن لایه ای از روانساز های حفاری بین قطعات متحرک، اصطکاک را کاهش داد.

براین اساس روانسازهای حفاری افزودنی های سیال یا گل حفاری هستند که سبب روانسازی مته حفاری می شوند. استفاده از این مواد، باعث جدا شدن سطوح متحرک و در نهایت کاهش نیروی اصطکاک می شود.

استفاده از نانومواد در روانسازهای حفاری موجب بهبود چشمگیر عملکرد آنها خواهد شد. از این رو با کاهش ضریب اصطکاک می توان عمر مته و رشته های حفاری را افزایش و همچنین فشار وارده به پمپ و لزج شدن مته را به حداقل رساند و در حال حاضر در مناطق نفت خیز از فرآورده های خارجی و وارداتی استفاده می شود.

در این پژوهش که به صورت مشترک بین دو پردیس پژوهش و توسعه صنایع پایین دستی و بالا دستی پژوهشگاه صنعت نفت انجام شده است، روش سنتز و فرمولاسیون نانوافزایه روانسازی سیالات حفاری تعیین شده و به این ترتیب تولید داخلی آن امکان پذیر است.

با تولید داخلی این فرآورده، از خروج ارز برای تامین ماده مذکور از خارج کشور جلوگیری شده و گامی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته خواهد شد.

نانو بازدارنده‏ خوردگی برای چاه‏های گاز

دانش فنی دیگری که در این نمایشگاه ارائه شده است مربوط به تولید بازدارنده‏ خوردگی برای چاه‏های گاز است.

گاز طبیعی گاز ترش است به عبارتی حاوی مقدار قابل توجهی گازهای هیدروژن سولفید و دی اکسید کربن بوده که باعث خوردگی تجهیزات سرچاهی و خطوط لوله انتقال گاز می شود. از همین رو از بازدارنده های خوردگی در این امر استفاده می شود و همواره این بازدارنده ها به دو صورت محلول در آب و محلول در روغن هستند.

شرکت های بهره برداری نفت و گاز شرق و غرب و زاگرس جنوبی از این بازدارنده استفاده می کنند. مقدار مصرف این بازدارنده (به صورت محلول در آب و محلول در روغن) در شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق حدود ۱۱۳ تن در سال است و در حال حاضر به عنوان بازدارنده خوردگی از فرآورده های خارجی استفاده می شود و در صورت تولید داخلی این فرآورده ها در داخل کشور، قدمی در جهت خودکفایی کشور برداشته خواهد شد.

نمونه های تولیدی پژوهشگاه نفت شامل تهیه نانوبازدارنده خوردگی محلول در روغن ، و تهیه نانوبازدارنده خوردگی محلول در آب است.

با تهیه نانوبازدارنده خوردگی محلول در روغن (سیستم پیوسته خطوط لوله انتقال گاز)، پس از دستیابی به خواص مطلوب نسبت به فرآورده خارجی در مقیاس آزمایشگاهی، ۱۰ بشکه نمونه تولیدی پژوهشگاه نفت در چاه شماره ۳۶ منطقه خانگیران به مدت ۶ ماه مورد آزمون نیمه میدانی قرار گرفت و در نهایت کیفیت آن توسط کارشناسان تایید شد.

همچنین پس از تهیه نانوبازدارنده خوردگی محلول در روغن (سیستم غیر پیوسته تجهیزات سرچاهی) و دستیابی به خواص مطلوب نسبت به فرآورده خارجی در مقیاس آزمایشگاهی، ۵ بشکه نمونه تولیدی پژوهشگاه نفت در چاه شماره ۳۶ منطقه خانگیران به مدت ۱۸ ماه مورد آزمون میدانی قرار گرفت و تاکنون کیفیت آن مورد تایید کارشناسان منطقه بوده است.

درهمین حال تهیه نانوبازدارنده خوردگی محلول در آب نیز صورت گرفت که پس از دستیابی به خواص مطلوب نسبت به فرآورده خارجی در مقیاس آزمایشگاهی، ۹ بشکه نمونه تولیدی پژوهشگاه نفت در چاه شماره ۳۸ منطقه خانگیران به مدت ۶ ماه مورد آزمون نیمه میدانی قرار گرفت و در نهایت کیفیت آن توسط کارشناسان تایید شد.

به گزارش مهر، نهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی نانو، از امروز به مدت ۴ روز با هدف ارائه آخرین دستاوردها و توانمندی های محققین و متخصصین فناوری نانو در تهران برپا است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :