Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192883
تاریخ انتشار : 17 مهر 1395 19:12
تعداد بازدید : 432

دانشگاه زنجان به جمع دانشگاه های برتر دنیا پیوست

دانشگاه زنجان برای اولین بار در رتبه بندی تایمز در بین دانشگاه های ایرانی برتر دنیا قرار گرفت.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل خبرگزاری ایسنا؛ رییس دانشگاه زنجان اظهار کرد: دانشگاه زنجان امسال برای اولین بار در رتبه بندی تایمز در بین دانشگاه های ایرانی برتر دنیا قرار گرفته است.

خلیل جمشیدی گفت: با توجه به منویات نظام جمهوری اسلامی ایران بر حضور در حوزه ها و مباحث بین المللی، دانشگاه زنجان نیز چشم انداز خود را در عرصه های بین المللی ترسیم کرد.

وی با بیان اینکه حضور در کنار دانشگاه های سبز دنیا از جمله برنامه های این دانشگاه است، افزود: دانشگاه زنجان امسال برای اولین بار در رتبه بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در بین دانشگاه های برتر قرار گرفته است.

این مسؤول اظهار کرد: سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اعلام خبر انتشار رتبه بندی جهانی سال 2017-2016 از سوی تایمز، از حضور 13 دانشگاه ایرانی در این رتبه بندی خبر داد.

رییس دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که دانشگاه های جهان را رتبه بندی می کند، خاطرنشان کرد: نتایج رتبه بندی سال 2017-2016 تایمز بیانگر این است که پنج دانشگاه شیراز، فردوسی مشهد، آزاد اسلامی کرج، یزد و زنجان برای اولین بار در این رتبه بندی حضور پیدا کرده اند.

وی تصریح کرد: در سال 2015-2014 از ایران تنها دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان حضور داشتند که سال قبل این تعداد به هشت دانشگاه افزایش پیدا کرد و امسال 13 دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع 978 دانشگاه برتر جهان از 79 کشور حضور پیدا کردند که این موضوع نویدبخش حرکت هر چه بیشتر دانشگاه های توانمند ایران در رتبه بندی های معتبر بین المللی است.

این مسؤول تاکید کرد: در سال جاری، ایران با 13 دانشگاه برتر در دنیا توانسته است بعد از کشور ترکیه با 18 دانشگاه رتبه دوم خاورمیانه را کسب کند. در این بین مصر با 8 دانشگاه، پاکستان 7 دانشگاه و عربستان سعودی با 4 دانشگاه در بین دانشگاه های برتر خاورمیانه هستند. به این ترتیب رتبه جمهوری اسلامی ایران به لحاظ تعداد دانشگاه های برتر در سطح جهان از 23 در سال قبل به 17 ارتقاء پیدا کرد.

جمشیدی یادآور شد: بر این اساس در رتبه بندی تایمز در سال 2017-2016 از جمهوری اسلامی ایران دانشگاه های علم و صنعت ایران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه شیراز، تهران، علوم پزشکی تهران، فردوسی مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی کرج، شهید بهشتی، یزد و زنجان توانستند در جمع برترین دانشگاه های دنیا قرار گیرند.

رییس دانشگاه زنجان اظهار کرد: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های معتبر بین المللی است که از سال 2004 میلادی مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است. این رتبه بندی از 13 شاخص بررسی شهرت در حوزه آموزش، نسبت مدرک دکتری به تعداد اعضای هیأت علمی، نسبت تعداد کل دانشجویان کارشناسی به اعضای هیأت علمی، نسبت مدرک دکتری به کارشناسی ارائه شده توسط مؤسسه، درآمد مؤسسه نسبت به تعـداد اعضای هیأت علمی، بررسی شهرت در حوزه پژوهش، درآمد پژوهش، تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیأت علمی، تأثیر میانگین تعداد استنادها به ازای مقالات منتشر شده، درآمد پژوهشی حاصل از صنعت (به ازای اعضای هیأت علمی)، نسبت اعضای هیأت علمی بین المللی به بومی، نسبت دانشجویان بین المللی به بومی، سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین المللی و در قالب 5 معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، وجهه بین المللی و ارتباط با صنعت در رتبه بندی خود استفاده می کند.

وی ادامه داد: محاسبات رتبه بندی تایمز در سال 17-2016 میلادی توسط شرکت خدمات حرفه ای پرایس واتر هاوس کوپرز (PWC) انجام شده است. محاسبات شاخص ها و نمرات توسط سه منبع اطلاعاتی صورت گرفته است که این منابع عبارت از «داده های ارسالی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی که به صورت خوداظهاری جمع آوری می شوند»، «داده های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصین آموزش عالی» و «اطلاعات تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس» است.

این مسؤول اظهار کرد: تولیدات علمی مربوط به بازه 5 ساله 2015-2011 میلادی و استنادات نیز مربوط به بازه 6 ساله 2016-2011 است. این اولین سالی است که بیش از 500 هزار کتاب و فصول کتاب ها در تحلیل نتایج مورد استفاده قرار گرفته شده است و بدین ترتیب عملکرد پژوهش های صورت گرفته در حیطه های علوم انسانی و هنر بهتر از سال های قبل در نتایج سال 17-2016 تایمز پدیدار شده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :