Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192884
تاریخ انتشار : 17 مهر 1395 19:30
تعداد بازدید : 390

شجاعت و مقاومت ملت ایران تحسین برانگیز است

از پیشرفت های ایران در همه حوزه ها تحت هدایت ها و رهبری حضرت آیت الله خامنه ای و مدیریت جنابعالی بسیار خوشحال هستیم.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل خبرگزاری فارس؛ رئیس جمهور در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور ویتنام طی سخنانی اظهارداشت: مردم ایران، مردم ویتنام را به عنوان مردمی مقاوم و با استقامت در برابر تجاوز خارجی و همچنین استقلال خواه، مردمی سخت کوش، توسعه گرا و صلح خواه می شناسند.

حسن روحانی با بیان اینکه ما امروز در جلسه خصوصی و همچنین در جلسه عموم به همراه وزرا به توافقات خوبی دست یافتیم، تصریح کرد: دو طرف معتقدیم برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری و سرمایه گذاری ظرفیت های فراوانی در دو کشور وجود دارد.
روحانی ادامه داد: در زمینه تجهیزات و کالاهای مورد نیاز برای ساخت ساختمان از قبیل فولاد، سنگ و ... ایران آمادگی صادرات این کالاها را به ویتنام دارد، همچنین در زمینه کشاورزی و شیلات می توانیم همکاری دو جانبه را گسترش دهیم و همینطور برای کشت فراسرزمینی در ویتنام آمادگی داریم.
وی با بیان اینکه دو کشور می توانند در زمینه هایتک و فناوری نوین با یکدیگر همکاری کنند، گفت: در زمینه خدمات فنی مهندسی با توجه به تجربه ایران در ساخت نیروگاه، سد، جاده و....، نیز آمادگی داریم تا تجربیات خود را در این زمینه به کشور ویتنام منتقل کنیم.
رئیس جمهور تاکید کرد: در زمینه مسائل فرهنگی و تبادل استاد و دانشجو و توسعه همکاری مراکز فناوری آماده گسترش روابط و همکاری ها هستیم.
روحانی گفت: هر دو طرف بر گسترش روابط پارلمانی و توسعه گردشگری و توریسم توافق داشتیم.
وی افزود: نظرات ما نسبت به برخی مسائل مهم بین المللی نظرات بسیار نزدیکی بود و دو طرف خواهان صلح و ثبات در منطقه شرق آسیا و خاورمیانه هستند.
روحانی با بیان اینکه دو کشور در مجامع بین المللی از مواضع یکدیگر حمایت خواهندکرد گفت: دو طرف توافق کردند که حجم روابط اقتصادی را به بیش از 5 برابر وضع موجود یعنی به 2 میلیارد دلار در سال برسانند و امیدوارم این سفر موجب حرکت جدید و نقطه عطفی در روابط دو کشور باشد.
برگزاری نهمین دور کمیسیون مشترک
دو کشور در تهران
رئیس جمهور همچنین عصر پنجشنبه در دیدار «نگوین فو ترونگ» دبیرکل حزب کمونیست ویتنام و در هانوی ، اظهار داشت: زمینه برای توسعه بیش از پیش روابط دو کشور، بخصوص در دوره پسابرجام آماده است و تحرک در مناسبات بانکی همکاری های اقتصادی را شتاب می بخشد.
رئیس جمهوری تقویت همکاری های دو کشور را در راستای خواست و منافع دو ملت دوست دانست و اظهار داشت: بخش های خصوصی ایران و ویتنام به توسعه روابط علاقه مند هستند و در این مسیر، تقویت همکاری ها بویژه در حوزه های انرژی، فناوری های نوین، بانکی، کشاورزی و شیلات مورد توجه خواهد بود.
روحانی همچنین تصریح کرد : ایران تجربیات خوبی در حوزه خدمات فنی و مهندسی دارد که می تواند با توجه به توانمندی ها و ظرفیت های موجود، در توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور بکار گرفته شود.
رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه ضروری است روابط بانکی همپای روابط سیاسی و اقتصادی توسعه یابد، گفت: تجارت ترجیحی و سپس تجارت آزاد می تواند زمینه خوبی برای ایجاد تحول اقتصادی به نفع دو ملت و منطقه باشد.
روحانی ابراز امیدواری کرد که برگزاری نهمین دور کمیسیون مشترک دو کشور در تهران که قرار است بزودی برگزار شود، زمینه تحرک در روابط دوجانبه در همه حوزه ها را بیش از پیش فراهم کند.
دبیرکل حزب کمونیست ویتنام نیز در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه و خوب دو کشور گفت که ظرفیت های گسترده ای برای همکاری میان ایران و ویتنام وجود دارد که باید از این ظرفیت ها در راستای توسعه همه جانبه روابط بهره گرفت.
آمادگی ایران برای تامین انرژی و فولاد
مورد نیاز ویتنام
همچنین رئیس جمهور کشورمان در دیدار «نگویان شوان پوک» نخست وزیر ویتنام که روز پنجشنبه و با حضور هیئت های عالی رتبه دو کشور در هانوی برگزار شد، تقویت روابط با کشورهای شرق آسیا و از جمله ویتنام را همواره برای ایران حائز اهمیت دانست و گفت: ویتنام می تواند مرکزی برای توسعه فعالیت اقتصادی ایران در منطقه شرق آسیا و ایران نیز مسیر تجارت ویتنام در بازاری به وسعت 400 میلیون نفر باشد.
رئیس جمهوری اظهارداشت: بعد از برجام و رفع تحریم ها زمینه خوبی برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور وجود دارد که لازمه آن تقویت همکاری های بانکی است، چرا که روابط مالی و بانکی پایه روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور است.
رئیس جمهوری با اشاره به آمادگی ایران برای تامین نیازهای ویتنام در بخش انرژی و فولاد، و همچنین صادرات مصالح ساختمانی و ارائه خدمات فنی مهندسی برای ساخت نیروگاه ها و جاده ها، افزود: باید با فراهم کردن تسهیلات مناسب، زمینه همکاری مشترک بخش های خصوصی دو کشور را فراهم و شرکت ها را تشویق به سرمایه گذاری مشترک کرد.
نخست وزیر ویتنام نیز در این دیدار با بیان اینکه کشورش پیوسته برای روابط خود با ایران احترام قائل بوده و بر روند تقویت این روابط اهتمام داشته است، گفت: دو کشورظرفیت های گسترده ای برای همکاری دارند که باید به نفع دو ملت مورد استفاده قرار گیرد.
غربی ها از مسئله حقوق بشر
استفاده ابزاری می کنند
حسن روحانی همچنین در نشست هیئت های عالی رتبه ایران و ویتنام که در محل کاخ ریاست جمهوری این کشور در هانوی برگزار شد؛ روند مناسبات دو کشور طی سال های اخیر را رو به توسعه و تعمیق دانست و اظهار داشت: روابط نزدیکتر با شرق آسیا از جمله ویتنام از اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.
رئیس جمهوری افزود: جمهوری اسلامی ایران دربخش ساخت راه ها، تولید فولاد و مصالح ساختمانی، نیروگاه های برق و خطوط انتقال نیرو و آب، پیشرفت های خوبی دارد و آماده ارائه خدمات فنی و مهندسی در این عرصه ها به ویتنام است.
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به اشتراک نظر و همکاری دو کشور در عمده مسایل مهم بین المللی اشاره کرد و گفت: متأسفانه غربی ها از برخی مسایل همانند حقوق بشر استفاده ابزاری می کنند که باید در برابر اینگونه استانداردهای دوگانه مقاوم و همصدا بود.
شجاعت و مقاومت ملت ایران تحسین برانگیز است
«ترای دای کوانگ»رئیس جمهوری ویتنام نیز در نشست مشترک هیئت های عالی رتبه ایران و ویتنام، با ابراز خرسندی از سفر رسمی روحانی به ویتنام گفت : سفر جنابعالی در فضای مناسب همگرایی و علاقه مندی به توسعه روابط سیاسی و اقتصادی پس از برجام برگزار می شود و هانوی مصمم به توسعه همکاری ها با تهران در همه عرصه های مورد علاقه است.
وی با بیان اینکه شجاعت و مقاومت ملت ایران برای ملت و دولت ویتنام تحسین برانگیز است، گفت: از پیشرفت های ایران در همه حوزه ها تحت هدایت ها و رهبری حضرت آیت الله خامنه ای و مدیریت جنابعالی بسیار خوشحال هستیم.
رئیس جمهور ویتنام افزود: دو کشور دارای ظرفیت ها و توانمندی های گسترده ای هستند و باید در همین ارتباط و هر چه سریع تر حجم مبادلات تجاری سالانه دو کشور را به رقم بیش از 2 میلیارد دلار ارتقاء دهیم.
تهران و هانوی دو سند همکاری امضا کردند
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری سوسیالیستی ویتنام صبح پنجشنبه به وقت هانوی ، دو سند همکاری امضا کردند؛ اسنادی که همکاری در حوزه ارتباطات دو کشور را تسهیل خواهد کرد.
این اسناد، در پایان مذاکرات مشترک هیئت های عالی رتبه و با حضور رؤسای جمهوری ایران و ویتنام امضا شد.
نخستین سند مربوط به موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و ویتنام درخصوص لغو متقابل روادید برای دارندگان گذرنامه های خاص یا خدمت بود که توسط وزیران خارجه دو کشور به امضا رسید.
یادداشت تفاهم بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و وزارت ارتباطات و اطلاعات ویتنام در زمینه همکاری های ارتباطات و فناوری های ارتباطات نیز دومین سندی بود که امروز به امضا رسید.
روحانی وارد کوالالامپور شد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رئیس جمهور کشورمان در ادامه سفر به جنوب شرق آسیا روز جمعه سفر خود به ویتنام را خاتمه داده و عازم مالزی شد .
حسن روحانی در فرودگاه بین المللی کوالالامپور در گفت وگوی کوتاه با خبرنگاران با تأکید بر اهمیت تقویت روابط با کشورهای جنوب شرق آسیا اظهار داشت: در نخستین مرحله از سفر به این منطقه و در ویتنام ملاقات های سازنده و خوبی با مقامات ارشد این کشور داشتیم و راه های توسعه و تحکیم روابط در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار دادیم.
وی با تأکید بر اهمیت توسعه سطح روابط تهران - کوالالامپور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر تقویت سطح روابط با مردم و دولت این کشور بزرگ تأکید داشته و در این سفر به دنبال ارتقاء و تعمیق بیش از پیش روابط دو کشور هستیم.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: فضای پسابرجام فرصت خوبی را برای توسعه روابط ایران - مالزی ایجاد کرده است و محور ملاقات و مذاکرات در جریان این سفر بر توسعه روابط تمرکز خواهد داشت.
سرمایه گذاری های فراوانی
در پسابرجام به سمت ایران سرازیر شده است
رئیس جمهور در نشست مشترک مطبوعاتی با «محمدنجیب رزاق» نخست وزیر مالزی در کوالالامپور با بیان اینکه منتظر سفر هیئتی از مالزی به ایران برای تبیین ویژگی های روغن پالم از لحاظ سلامتی هستیم ، گفت: سرمایه گذاری های فراوانی در پسابرجام و پساتحریم به سمت ایران سرازیر شده است.
روحانی گفت : تهران و کوالالامپور مصمم هستند سطح روابط خود را در مرحله نخست به دوره قبل از تحریم ها بازگردانده و در مرحله بعدی نیز به سرعت میزان مبادلات خود را به 2 برابر افزایش دهند.
رئیس جمهور با بیان اینکه ایران و مالزی دارای روابط بسیار خوب و برادرانه ای بوده اند اما در سال های اخیر به دلیل تحریم ها، روابط اقتصادی دو کشور کاهش یافته است، تصریح کرد: امروز تصمیم گرفتیم سطح روابط را در مرحله نخست به دوره پیش از تحریم ها بازگردانیم و در مرحله بعد نیز به سرعت آن را به 2 برابر افزایش دهیم.
وی یادآور شد: ما علاقه مندیم در شرایط پسابرجام و پساتحریم که سرمایه گذاری های فراوانی به سمت ایران سرازیر شده، مالزی هم در بخش های مختلف حضور داشته باشد.
وی همچنین به موضوع روغن پالم که مالزی یکی از صادرکنندگان آن است، اشاره کرد و با بیان اینکه نخست وزیر مالزی اشاره دارند که مالزیایی ها از این روغن استفاده می کنند و سلامتی آنان نیز خوب است، گفت: برای تبیین ویژگی های این روغن از لحاظ سلامتی، ما منتظر سفر هیئتی از طرف مالزی به ایران هستیم.
رئیس جمهور گفت وگو درباره دنیای اسلام و مسائل منطقه را از دیگر محورهای تبادل نظر با نخست وزیر مالزی دانست و یادآور شد: موضوع اختلافات ناخواسته ای که از طرف دشمنان به جهان اسلام تحمیل شده به عنوان یک نگرانی مشترک بود و هر دو معتقد بودیم که همه مذاهب اسلامی یک هدف دارند و از یک ریشه و سرچشمه، نشأت گرفته اند.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :