Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193403
تاریخ انتشار : 26 مهر 1395 12:52
تعداد بازدید : 264

کشف دو گونه قارچ آسکومایست جدید توسط محققان کشور

کشف میکروارگانیسمهای جدید از دریاچه های ارومیه و میقان، نوید اکتشافات بیشتر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از ایسنا، دریاچه ارومیه چند سالی است که در معرض خطر خشک شدن کامل قرار دارد و تلاشها برای نجات این دریاچه بی نظیر ادامه دارد. ذخایر ژنتیکی و زیستی این دریاچه منابعی تکرار نشدنی هستند و محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در راستای معرفی اهمیت های بالای این اکوسیستمهای جذاب، دو گونه قارچ جدید را از این دریاچه ها با نام های  علمی قارچ "Emericellopsis persica"  وقارچ " Purpureocillium sodanum " کشف کردند.

 شایان ذکر است که در سال 1393 نیز محققان مرکز یک گونه قارچ به نام "Neocamarosporium chichastianum " را برای اولین بار از دریاچه ارومیه کشف کرده بودند. بنابراین "Emericellopsis persica " دومین گونه قارچ بومی دریاچه ارومیه است.

دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در این باره گفت: تلاشهای ما در این مرکز طی نمونه برداری های مختلف از دریاچه های فوق شور ارومیه و میقان منجر به کشف دو قارچ مهم "Emericellopsis persica " و "Purpureocillium sodanum" شده است که بر اهمیت اکولوژیک و تنوع زیستی این مناطق تأکید می کند.

این قارچ ها پتانسیل قابل توجهی از نظر فعالیت لیپولایتیک داشته و سوژه های بسیار جذابی برای انجام مطالعات گسترده ژنومیکس، ترانسکریپتومیکس، پروتئومیکس و متابولومیکس هستند. لذا، سویه های این گونه های بومی در بانک میکروارگانیسمها، یکی از کلکسیونهای زیستی چهارگانه مرکز با شماره های دسترسی "Emericellopsis persica IBRC-M 30046 "و "Purpureocillium sodanum IBRC-M 30175 " نگهداری می شوند و قابل ارائه به کلیه محققان و دانشمندان هستند.

وی در ادامه افزود: قارچها به دلیل پتانسیل های ژنتیکی و نوع متابولیسم خاص خود از توانایی های منحصر به فردی برای زندگی در شرایط استرس و خشکی برخوردارند که آنها را برای زیستن در شرایط سخت محیطی سازگار می کند.

سازگاری با شرایط خشکی و کم آبی حاکم بر دریاچه های فوق شور فشار غیرقابل تحملی را بر اکثر موجودات این نوع دریاچه ها تحمیل می کند. بنابراین، با افزایش شوری آب بسیاری از اشکال حیات در این نوع دریاچه ها از بین رفته است یا اینکه از تنوع آنها کاسته می شود. علی رغم این شرایط سخت، زندگی میکروبی از شایعترین نوع حیات در این نوع دریاچه ها بوده و تلاشها برای معرفی تنوع زیستی این اکوسیستمها همچنان ادامه دارد.

فاضلی با تأکید بر مأموریت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در جمع آوری و نگهداری نمون های زیستی کشور و معرفی ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور گفت: قارچهای کشف شده از این دریاچه ها نشان دهنده پیشرفت مرکز در راستای رسالت های تعریف شده و اکتشاف و ذخیره سازی منابع زیستی است.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :