Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193426
تاریخ انتشار : 26 مهر 1395 17:24
تعداد بازدید : 340

درمان 90 درصد مبتلایان به اندومتریوز با جراحیهای لاپارسکوپی

در پژوهشگاه ابن سینا روشهای کم تهاجمی لاپارسکوپی برای مبتلایان به اندومتریوز انجام می شود.
بیماری اندومتریوز یک بیماری شایع در میان زنان در سنین باروری است که موجب دردهای شدید و چسبندگی در اندام شکمی افراد می شود که در حال حاضر در پژوهشگاه ابن سینا روش های کم تهاجمی لاپارسکوپی برای این بیماران انجام می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر شاهین خزعلی عضو کمیسیون علمی کنگره بین المللی اندومتریوز و جراحی کم تهاجمی زنان در نشست خبری امروز با تاکید بر اینکه درمان جراحی اندومتریوز یکی از معضلات امروز دنیای پزشکی است، افزود: چرا که این بیماری علاوه بر رحم و تخمدان ها، روده ها، کلیه ها و سایر اعضای بدن را درگیر می کند. از این رو درمان جراحی این بیماری نیاز به یک تیم متخصص جراح دارد.

وی با بیان اینکه بر این اساس بسیاری از کشورها به سمت ایجاد مراکز پزشکی چندتخصصی برای این بیماری حرکت کرده اند، ادامه داد: در تحقیقاتی که در سال 1990 بر روی زنان مبتلا به سرطان تخمدان انجام شد، نشان داد که اگر بیماران در مراکز تخصصی آنکولوژی زنان مورد درمان قرار گیرند، درمان ها اثربخش تر خواهد بود. از این رو برخی از کشورها مانند انگلستان از 10 سال قبل به این سمت حرکت کردند.

خزعلی با بیان اینکه در این کشورها اقدام به راه اندازی کلینیک های چندتخصصی برای درمان اندومتریوز نیز شده است، خاطرنشان کرد: در این مراکز اطلاعات کامل بیماران در بانک داده ها ذخیره می شود و با بررسی این بانک داده ها آخرین یافته های خود در این زمینه در مجامع بین المللی علمی را منتشر می کنند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در کلینیک اندومتریوز پژوهشگاه ابن سینا گفت: از سه سال قبل من با این مرکز همکاری دارم چرا که این مرکز در سال 2016 از لحاظ تعداد بیماران، رتبه اول را کسب کرده است.

این محقق ایرانی دانشگاه آکسفورد با تاکید بر اینکه جراحی های اندومتریوز جراحی های پرعارضه هستند، یادآور شد: بیماری اندومتریوز موجب آسیب  به اندام هایی چون روده، مثانه و لوله های حالب شده زیرا اندومتریوز باعث چسبندگی در این اندام ها می شود.

خزعلی با تاکید بر اینکه از سه سال قبل تاکنون در ایران، 244 بیمار مبتلا به اندومتریوز تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، اضافه کرد: در طول این سه سال یک مورد که دچار عارضه غیرشناخته شده و تشخیص داده نشده بوده، شناسایی نشده است چراکه عوارض عمل در این مرکز با دقت بالا مورد ارزیابی قرار می گیرد.

وی همچنین به علائم بیماری اندومتریوز اشاره کرد و گفت: مهمترین علامت این بیماری درد شدید در دوران قاعدگی و همچنین در زمان اجابت مزاج است.

عضو کمیته علمی کنگره بین المللی اندومتریوز ناباروری را از دیگر عوارض مهم این بیماری نام برد و خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات این بیماری تشخیص آن است به گونه ای که در کشور انگلستان هفت ونیم سال طول می کشد تا این بیماری تشخیص داده شود.

خزعلی با بیان اینکه در حال حاضر اطلاعات کافی در زمینه روش های درمانی این بیماری وجود ندارد، اضافه کرد: در حال حاضر داروهایی که موجب از بین بردن بافت اندومتریوز شود در اختیار نداریم و داروهای تجویز شده بیشتر برای پیشگیری از پیشرفت بیماری است.

وی با تاکید بر اینکه تئوری های مختلفی در زمینه علل بروز این بیماری عرضه شده است، افزود: مطالعات زیادی در این زمینه صورت گرفته ولی جامعه علمی اندومتریوز جهانی آن را تایید نکرده است.

به گفته وی، عواملی متعددی چون ژنتیکی و بیماری های ویروسی در مورد اندومتریوز مطرح است ضمن آنکه اخیراً عوامل و آلودگی های محیطی در بروز این بیماری مطرح شده ولی هنوز به اثبات نرسیده است.

خزعلی همچنین با اشاره به تلاش های کلینیک اندومتریوز مرکز ناباروری ابن سینا در زمینه درمان های کم تهاجمی اندومتریوز گفت: در این راستا گام هایی در جهت جراحی های لاپارسکوپی این بیماری برداشته شده که در حال حاضر 91 درصد از بیماران با استفاده از این روش تحت عمل جراحی قرار می گیرند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :