Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193608
تاریخ انتشار : 28 مهر 1395 18:2
تعداد بازدید : 1261

یکی از بزرگترین و ظریف‌ترین معرق‌های جهان

هنرمند مشهدی بزرگ ترین معرق ضامن آهو را خلق کرد

تابلوی ضامن آهو اولین تابلو معرق در این ابعاد است که در کشور تولید شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا، در خصوص اثر جدیدی که خلق کرده است، عنوان کرد: ضامن آهو ویژگی هایی دارد که موجب خاص شدن این تابلو می شود، ابعاد این تابلو معرق دومتر و 20 در سه متر و 30سانتی متر و اولین تابلو ضامن آهو در کشور است که با این ابعاد تولید شده است.

وی افزود: حدود 14 ملیون قطعه در این اثر به کار برده شده و حجم برخی قطعات از یک دهم میلی متر تا یک صدم میلی متر است که این یکی از محالات هنر محسوب می شود و برخی از قطعات به دلیل ریز بودن با چشم به سختی قابل مشاهده هستند و این نشان دهنده عمق ظرافت و دقت در این کار است.

پهلوان مقدم با بیان این مطلب که در این اثر از بین بردن فاصله بین قطعات بسیار ریز و دقیق صورت گرفته است که هنرمندان  درهیچ منطقه از جهان به چنین تکنیک و علمی نرسیده اند، خاطر نشان کرد: برای آماده سازی این تابلو 5 سال زمان صرف شده و حدود 300 ملیون تومان برای ما هزینه داشته است، این تابلو با همکاری اصغر بابازاده و مصطفی غلامی به ثمر رسیده است و سعی کردیم در حداقل زمان بهترین کار را ارائه دهیم.
این هنرمند در تشریح جزئیات ساخت این تابلو تصریح کرد: تمام چوب های موجود در کشور در این تابلو مورد استفاده قرار گرفته و از جهت انواع چوب تابلو غنی شده است، طی 27 سال این چوب ها را جمع آوری کرده ایم و به نظر می رسد استفاده از تمام انواع چوب در کار نوعی ابتکار است.
 وی ابراز کرد: من کار های معرق بسیاری انجام داده ام ولی می توانم ادعا کنم ضامن آهو، ظریف ترین و پرتعداد ترین معرق در جهان است و هیچ کارشناسی نمی تواند این عناوین را انکار کند به این دلیل که این ویژگی ها اثبات شده است.
پهلوان مقدم اضافه کرد: این تابلو معرق برگرفته از تابلو ضامن آهو اثر استاد فرشچیان است، در حقیقت من با الهام از آثار استاد فرشچیان به تجارب مینیاتور رسیدم و این موضوع برای من بسیار ارزشمند است.
 این هنرمند مشهدی اظهار کرد: ما می توانیم در این اثر ادعا کنیم زیرا اثری خاصی است و زحمات زیادی  کشیدیم تا این اثر همان طور که مد نظر ما است شکل بگیرد  و ارزش هنری زیادی را دارا باشد.
وی گفت: ضامن آهو جزو دهمین آثار متفاوتی است که معرق کاری شده است و قبل از آن آثاری همچون عصر عاشورا و سیمرغ برگرفته از استاد فرشچیان، مهر مادری برگرفته از استاد میرزا بیگی، گل و مرغ به تصویرگری خودم را ارائه کرده ام.
پهلوان مقدم تصریح کرد: متاسفانه هیچ سازمانی تا به امروز از ما حمایت نکرده است و نخواسته اند تا  این علم و هنر را آموزش بدهیم، تنها اقدامی که انجام داده اند این بود که مجوز تاسیس آموزشگاه را به من داده اند اما این مجوز بدون حمایت سازمان یا نهادی خاص قابلیت اجرا نخواهد داشت.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :