Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193609
تاریخ انتشار : 28 مهر 1395 18:44
تعداد بازدید : 406

رنگ های خودتمیزشونده تولید شد

با استفاده از نانوذرات اکسید روی رنگ هایی با خاصیت خود تمیز شوندگی تولید شد.
محقق دانشگاه گیلان با حمایت کانون خلاقیت و شکوفایی پارک فناوری گیلان با استفاده از نانوذرات اکسید روی رنگ هایی با خاصیت خود تمیز شوندگی تولید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا، بسیاری از فناوری هایی که در جهان امروز وجود دارند، از طبیعت الهام گرفته اند. فرایند خودتمیزشوندگی هم یکی از این فناوری ها است. در طبیعت اطراف ما بسیاری از سطوح، مانند بال پروانه ها و برگ گیاهانی مانند نیلوفر آبی، خاصیت خود تمیز شوندگی دارند.

به علت کاربرد فراوان سطوح خود تمیز شونده در شیشه پنجره ها، صفحات خورشیدی و صنعت نساجی، این فناوری در قرن بیست و یکم توجه زیادی را به خود جلب کرده است. فناوری خود تمیز شوندگی موجب کاهش هزینه های مربوط به نگهداری و مدت زمان لازم برای تمیز نگهداشتن تجهیزات و افزایش دوام آنها می شود.

مهندس رضا مهدوی با اشاره به هزینه هنگفت و زمان زیاد برای اجرای فرآیند تمیزسازی سطوح، از اجرای تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و گفت: در این طرح پژوهشی یک پوشش رزینی حاوی رنگدانه های اصلاح شده اکسیدروی تولید شد که همزمان از خاصیت آب دوستی و فتوکاتالیستی برخوردار است. این مساله باعث می شود که آلودگی های روی سطح در مجاورت نور خورشید با نانوذرات موجود در پوشش وارد واکنش شده و به راحتی از روی سطح تمیز شوند.

وی با بیان اینکه از تیتانیوم دی اکسید به عنوان معروف ترین رنگدانه سفید در زمینه خود تمیز شوندگی استفاده می شود، خاطرنشان کرد: اما وارداتی بودن و هزینه بالای مواد اولیه، استفاده از آن را با محدودیت مواجه کرده است. بنابراین انتخاب جایگزین مناسب با همان کیفیت و حتی بالاتر، به شدت احساس می شود.

این محقق اضافه کرد: بر این اساس در این طرح تلاش شد تا با کاهش اندازه و اصلاح ساختار نواری ذرات به یک خواص فیزیکی و شیمیایی خوب، از جمله خاصیت فتوکاتالیستی و خود تمیزشوندگی برسیم.

مهدوی در توضیح سازوکار عملکرد خود تمیز شوندگی پوشش تولید شده، یادآور شد: در این ترکیب دو خاصیت فتوکاتالیستی و آب دوستی منجر به وجود خاصیت خود تمیز شوندگی می شود. نانوذرات اکسیدروی موجود در پوشش با تابش نـور، آلودگی های موجود بر روی سطوح را از طریق فرآیند فتوکاتالیست تجزیه می کنند. این عمل موجب جدا شدن آلودگی ها از روی سطح می شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این، سطح پوشش داده شده، از خاصیت آب دوستی برخوردار است. بنابراین آب بر روی این سطوح به شکل قطره در نمی آید؛ بلکه یک لایه نازک از آب تمام سطح را می پوشاند. لایه آلودگی که بر اثر خاصیت فتوکاتالیستی پوشش از سطح جدا شده بود، اکنون لایه نازک آب زیر آن نفوذ می کند و تمام آلودگی ها را از روی سطح می شوید.

مهدوی ابراز امیدواری کرد که پتانسیل بالقوه تولید صنعتی این گونه پوشش ها در داخل کشور به فعلیت برسد؛ چراکه از نتایج این طرح می توان در ساخت رنگ های ترافیکی معابر ، رنگ های ساختمانی و صنایع خودرو استفاده کرد.

بر اساس این گزارش، این طرح در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد رضا مهدوی و با راهنمایی دکتر سید سیامک اشرف تالش در دانشگاه گیلان انجام شده و با حمایت کانون خلاقیت و شکوفایی پارک علم و فناوری گیلان و به تأیید داوران ستاد ویژه توسعه فناوری رسیده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :