Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193612
تاریخ انتشار : 28 مهر 1395 19:35
تعداد بازدید : 507

افزایش شگرف چتر دفاعی زره پوش های ایرانی

اولین سیستم حفاظت فعال تماماً ایرانی تولید شده و با موفقیت روی تانک ذوالفقار تست شد.
جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری پیشرو در سطح منطقه و در جهان اسلام، موفق به طراحی و تولید "سیستم حفاظت فعال" برای نصب روی زره پوش ها، خودروهای زرهی و . . . شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ کار سیستم حفاظت فعال این است که توسط رادارهایی که دارند، موشک های ضدزرهی که به سوی تانک یا خودروی زرهی شلیک می شود را شناسایی و پس از تعیین مختصات دقیق، اطلاعات ثبت شده توسط رادار به سامانه سلاح منتقل شده و سامانه سلاح به دو صورت ایجاد دیواری از گلوله های کوچک ساچمه ای در مقابل موشک و نهایتا برخورد و انفجار موشک قبل از رسیدن به زره پوش و یا شلیک تک پرتابه های دفاعی به سوی موشک ضدزره، آن موشک را قبل از رسیدن به هدف منفجر می کند.

این دستاورد بزرگ و بسیار مورد نیاز امروز نیروهای مسلح به خصوص نیروهای زمینی، تولید شده و نمونه راداری پالس داپلر آن روی تانک ذوالفقار نصب و توانسته موشک شلیک شده آر پی جی را قبل از رسیدن به تانک، منهدم کند.

در صورت تولید انبوه این سیستم و نصب روی اکثر تانک های ارتش و سپاه، یقینا تانک ها و زره پوش های ایرانی در مقابل موشک های ضدزره هر دشمنی مصونیت بسیار بالایی یافته و می توان گفت که تانک های ارتش و سپاه در صورت تجهیز به این سیستم پیشرفته، تقریبا دیگر توسط موشک های ضدزره، غیرقابل انهدام می شوند.

ابوطالبی یکی از مسئولان پروژه  طراحی و تولید سیستم حفاظت فعال ایرانی در صنایع الکترونیک ایران در همین زمینه، با اشاره به این موضوع گفت: سیستم حفاظت فعال را ما کار کرده ایم و کار به این شکل است که اطلاعات هدف را گرفته و ردگیری می کنیم و سپس اطلاعات هدف (موشک ضدزره) که به سوی زره پوش در حال حرکت است را به سیستم سلاح تحویل می دهیم.

وی افزود: سیستم سلاح در حفاظت فعال هم ممکن است براساس تشکیل "دیواره آتش" در مقابل هدف بوده و یا اینکه براساس "شلیک متقابل" باشد. البته در بخش شناسایی و مختصات یابی هدف، برخی دوستان ما روی کشف و تِرک هدف، به صورت "اپتیکی و لیزری" نیز کار کرده اند.

این مسئولان پروژه  طراحی و تولید سیستم حفاظت فعال ایرانی تصریح کرد: در بخش راداری این سیستم، ما محصول را براساس "رادار پالس داپلر" تولید و تست کرده ایم و تست ها نیز موفقیت آمیز بوده اند. سیستم سلاح این سامانه نیز تولید شده و از نوع "دیواره آتش" است.

ابوطالبی ادامه داد: این سامانه قابلیت نصب روی نفربرهای زرهی و تانک ها را دارد که ما آن را روی "تانک ذوالفقار" نصب و با موفقیت تست کرده ایم. این سیستم،  طراحی کاملا داخلی دارد ولی در عین حال از روی نمونه های پیشرفته موجود در جهان نیز ایده برداری کرده ایم و این ایده برداری لزوما از یک سیستم خاص نبوده است بلکه چند سیستم را بررسی کرده و از ابتدا شروع به طراحی یک سیستم بومی کردیم.

وی خاطرنشان کرد: البته نمونه مهندسی سامانه حفاظت فعال براساس رادار آرایه فازی نیز تولید شده و تست های اولیه میدانی این سیستم نیز انجام شده و این سیستم در مسیر نهایی شدن قرار دارد. هر دو سیستمی که تولید شده یعنی سیستم حفاظت فعال با رادار پالس داپلر و سیستم حفاظت فعال با رادار آرایه فازی، 4 سامانه سلاح داشته و در واقع پوشش 360 درجه دارند.

این مسئولان پروژه  طراحی و تولید سیستم حفاظت فعال ایرانی تاکید کرد: در مورد سامانه سلاح سیستم حفاظت فعال آرایه فازی، این سامانه بسته به نوع هدف عمل می کند، مثلا در دفاع نقطه با شلیک ساچمه های کوچک و تشکیل یک دیواره با هدف برخورد می کند و همچنین در مورد شناورها نیز این سامانه قابل استفاده بوده و برای هدف هایی با RCS پایین (سطح مقطع راداری کم)، امکان استفاده از سایر موارد نیست و باید از دیواره آتش استفاده شود.

ابوطالب در پایان اظهار داشت: پروژه تولید سیستم حفاظت فعال، زمان زیادی است که آغاز شده و احتمال این وجود دارد که روی "تانک کرار" نیز نصب شود اما بنده سیاست گذار این موضوع نیستم.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :