Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193624
تاریخ انتشار : 29 مهر 1395 9:23
تعداد بازدید : 330

مدیر صندوق بین‌المللی پول در منطقه خاورمیانه

اقتصاد ایران فراتر از انتظارات عمل کرده است

مدیر صندوق بین المللی پول در منطقه خاورمیانه: اقتصاد ایران با رشد 4.5 درصدی در سال جاری فراتر از انتظارات عمل کرده است.
مدیر صندوق بین المللی پول در منطقه خاورمیانه گفت: اقتصاد ایران با رشد 4.5 درصدی در سال جاری فراتر از انتظارات عمل کرده اما نوسازی سیستم بانکی و صنایع تولیدی و جذب سرمایه های خارجی شرط ادامه این روند رشد است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از تسنیم به نقل از آسوشیتد پرس، مدیر صندوق بین المللی پول در منطقه خاورمیانه گفت، کشورهای تولیدکننده نفت در خاورمیانه در حال غلبه بر مشکلات ناشی از افت قیمت های نفت هستند، اما اصلاحات دولتی بیشتری نیاز است. این در حالی است که گزارش جدید صندوق بین المللی پول نشان دهنده رشد ضعیف اقتصادی در این منطقه است. مسعود احمد گفت، اقتصاد ایران با رشد 4.5 درصدی در سال جاری فراتر از انتظارات عمل کرده و اگر به نوسازی صنایع خود ادامه دهد و اجازه دهد پس از توافق هسته ای سرمایه گذاری خارجی بیشتری وارد این کشور شود، ممکن است این روند رشد ادامه پیدا کند.
به دنبال افت قیمت نفت و کاهش درآمد کشورهای تولید کننده، همه کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس یارانه های سخاوتمندانه ای را که برای مصرف بنزین به شهروندانشان پرداخت می کردند را کاهش داده اند و برخی از این کشورها اقدام به سازماندهی مجدد نهادهای دولتی و متوقف ساختن پروژه های ساخت و ساز خود کرده اند.
با توجه به پیش بینی پایین ماندن قیمت نفت، گزارش صندوق بین المللی پول برآورد کرده که رشد اقتصادی در کشورهای حاشیه خلیج فارس امسال به حدود 1.7 درصد برسد و انتظار می رود در سال 2017 نیز بهبودی اندک در وضعیت اقتصادی منطقه حاصل شود.در عین حال، اقتصاد ایران به لطف افزایش تولید نفت و رسیدن آن به سطح قبل از تحریم ها، شاهد رشد بوده است. بر اساس این گزارش، ایران باید هم سیستم بانکی و هم صنایع تولیدی خود را نوسازی کند و اجازه دهد سرمایه گذاری مستقیم خارجی بیشتری در این کشور صورت گیرد تا بتواند روند رشد فعلی را ادامه دهد.احمد در ادامه گفت: «چالش بزرگ پیش روی ایران این است که آیا آنها می توانند نرخ رشد 4- 5 درصدی را در میان مدت ادامه دهند یا اینکه این یک افزایش مقطعی و یکباره است... آنها می توانند اما باید در زمینه برطرف کردن برخی از محدوددیت های موجود در اقتصادشان اقداماتی انجام دهند.»
کاهش بیشتر تحریم های ایران موجب تشویق این رشد خواهد شد، اما احمد اذعان کرد که این موضوع یک فرآیند سیاسی است که ما هیچ چشم اندازی در مورد آن نداریم.
صندوق بین المللی پول در گزارشی نیز از شاخص های کلان اقتصاد ایران از افزایش 23 میلیارد دلاری ذخایر ارزی و رشد 21 درصدی بخش نفتی اقتصاد ایران در سال جاری خبر داد.
صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش های منطقه ای خاورمیانه و آسیای مرکزی رشد اقتصادی ایران برای سال جاری را 4.5 درصد و برای سال آینده 4.1 درصد پیش بینی کرد.بر اساس این گزارش نرخ تورم در ایران نیز طی سال جاری به 7.4 درصد و در سال آینده به 7.2 درصد خواهد رسید.این نهاد بین المللی از ادامه مشکل کسری بودجه دولت ایران در سال جاری خبر داد و انتظار دارد رقم کسری بودجه دولت در این سال به معادل 1.1 درصد تولید ناخالص داخلی و در سال آینده به معادل 1 درصد جی دی پی برسد.در عین حال تراز حساب های جاری ایران همچنان مثبت بوده و انتظار می رود در سال جاری به معادل 4.2 درصد جی دی پی و در سال آینده به معادل 3.3 درصد جی دی پی برسد.بر اساس برآوردهای صندوق بین المللی پول تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2016 نسبت به سال قبل از آن 22.3 میلیارد دلار افزایش می یابد و به 412.3 میلیارد دلار خواهد رسید.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :