Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193642
تاریخ انتشار : 29 مهر 1395 17:45
تعداد مشاهدات : 344

دکتر کمال خرازی، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری

ایران در زمینه علوم شناختی پیشرفت های خوبی کرده است

ایران در زمینه علوم و فناوری های شناختی به پیشرفت های خوبی دست یافته است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری گفت: ایران در زمینه علوم و فناوری های شناختی به پیشرفت های خوبی دست یافته است.

  دکتر کمال خرازی روز پنجشنبه در همایش علوم و فناوری های شناختی و رفتاری در مشهد افزود: علوم و فناوری های شناختی به عنوان یکی از دانش های نوین، حوزه ای است میان رشته ای که سعی بر کشف اسرار مغز و ذهن و کارکردهای شناختی انسان دارد.
وی اظهار کرد: علوم شناختی در تعامل رشته های علوم اعصاب، روانشناسی، مردم شناسی، علوم تربیتی، هوش مصنوعی و فلسفه ذهن، پدید آمده است.
وی گفت: ظهور فناوری های جدید، ثبت علائم مغزی و تصویر برداری پویا از کارکردهای مغز به توسعه این دانش کمک شایان توجهی نموده است.
خرازی با بیان اینکه علوم شناختی از فناوری های انقلاب هزاره جدید است افزود: این علوم کاربردهای مختلف در عرصه های گوناگون از قبیل حوزه دفاعی، نظامی، آموزش و پرورش، اجتماعی و پزشکی دارد به طوریکه وزارت دفاع آمریکا برای تحقیق در زمینه هوش شناختی تاکنون هزینه بسیار نموده است.
وی اظهار کرد: در کشورهای پیشرفته نیز پروژه های بزرگ در زمینه فناوری های شناختی در حال اجراست که بزرگترین آن پروژه Brain و پروژه Human brain در اروپاست که ترسیم مدارهای مغز انسان و شبیه سازی مغز را انجام می دهد.
وی با اشاره به بهره برداری از آزمایشگاه نقشه برداری مغز در ایران گفت: فناوری نقشه برداری مغز به دنبال آن است که با ترسیم نقشه مدارهای مغزی انسان در قالب یک شبکه عظیم، پردازش شناختی را در سطح شبکه های مغزی جستجو کند که این امر تحول عظیم در درمان بیماری های روانی و شناختی به دنبال حواهد داشت.
خرازی افزود: پژوهشگران مرتبط با علوم شناختی در کشور می توانند با تصویر برداری از مغز و انجام مطالعات مربوطه در این مرکز گام های موثری در حوزه های بین رشته ای بردارند.
همایش یک روزه علوم و فناوری های شناختی و رفتاری در بیمارستان ابن سینای مشهد برگزار شد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :