Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193644
تاریخ انتشار : 29 مهر 1395 19:20
تعداد بازدید : 355

استنت پلیمری هوشمند با خاصیت ضد انعقادی عروق ساخته شد

محققان کشور موفق به طراحی و ساخت استنت پلیمری هوشمندی شدند که زیست تخریب پذیر است.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ایران توانا؛ شادی آجیلی مجری پروژه ساخت استنت پلیمری هوشمند با خاصیت ضد انعقادی مناسب برای عروق که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی به اتمام رسیده است درباره انجام این طرح اظهار کرد: در حال حاضر شاخه علوم پزشکی در دنیا به سمت ساخت ایمپلنت‎های زیست تخریب پذیر حرکت کرده در این راستا در این طرح نیز ساخت استنتی زیست تخریب پذیر مد نظر بود که از آمیزه‎ای پلیمری ساخته شد که با استفاده از تکنیک پلاسما و نشاندن پلیمرهای قطبی، بر روی بهبود خون سازگاری آن نیز کار شد.
آجیلی با اشاره به ساخت نمونه آزمایشگاهی این استنت پلیمری ادامه داد: در واقع در این طرح همان فنر قلب که این عنوان بین مردم عام رایج است با استفاده از مواد پلیمری ساخته شد که از مزایای آن می‎توان به تخریب بعد از مدت زمانی که در رگ قلب قرار گرفت اشاره کرد البته این تخریب بعد از رفع انسداد رگ قلب است بنابراین احتمال بروز خطر برای بیمار با این روش کاهش می‎یابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز همچنین بیان کرد: از آنجا که از سال ۱۹۷۰ تاکنون استفاده از آلیاژهای فلزی (SMs) در پزشکی مطرح شده، امروزه پیشرفت‎های زیادی در این زمینه حاصل شده است. در حال حاضر می توان کاربردهای متعدد SM را در زمینه های مختلف به ویژه قلب و عروق به صورت کاشتنی استنت برشمرد. یکی از نقاط ضعف استنت‎های فلزی برای کاربرد یاد شده انعطاف پذیری پایین آنها در قیاس با جداره عروق است. این مسئله سبب می‎شود که در مناطقی از استنت، تمرکز تنش بر دیواره رگ ایجاد شود و با توجه به هندسه استنت‎های فلزی، ممکن است صدماتی شدید بر جداره رگ وارد کند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :