Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193866
تاریخ انتشار : 2 آبان 1395 19:23
تعداد بازدید : 286

فرزاد توحیدخواه، مجری پروژه دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه‌ای قابل برنامه‌ریزی توسط کامپیوت

بومی سازی دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه ای

استفاده از این دستگاه درکاربردهای تحقیقاتی مانند مطالعه عملکرد مغز نیز بسیار ارزشمند است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛  فرزاد توحیدخواه، مجری پروژه «دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه ای قابل برنامه ریزی توسط کامپیوتر» درباره انجام این طرح، اظهار کرد: درحال حاضر مراکز تحقیقاتی و درمانی داخل کشور با صرف هزینه های بالایی قادر به تهیه نمونه های خارجی این دستگاه هستند. در راستای توسعه به کارگیری این سیستم در حوزه های تحقیقاتی و درمانی در داخل کشور، با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، نمونه ای از یک سیستم تحریک الکتریکی فراجمجمه ای با قابلیت تولید انواعی از جریان های DC ، AC، موج تصادفی و هر شکل موج دلخواه قابل برنامه ریزی توسط کامپیوتر، ساخته و بومی سازی شد.

وی افزود: این دستگاه از هر نظر قابل رقابت و مقایسه با نمونه های مشابه خارجی است. ساخت این دستگاه در داخل کشور، ضمن دستیابی به دانش فنی، نیاز محققان به خرید دستگاه های خارجی را رفع کرده و نیز راه را برای تجاری سازی و تولید انبوه دستگاه برای کاربردهای درمانی و توانبخشی هموار می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر با بیان اینکه این طرح مبنای فعالیت تحقیقاتی گسترده ای است، تصریح کرد: از آغاز طراحی دستگاه مد نظر بود که این دستگاه در مدهای مختلف کلینیکی و مراکز تحقیقاتی کاربرد داشته باشد؛ به همین منظور دستگاه توسط کامپیوتر قابل برنامه ریزی است. ارزیابی های فنی مختلفی بر روی دستگاه جهت بررسی موارد ایمنی و همچنین حساسیت آن نسبت به پارامترهای مختلفی انجام شده است.

وی درباره کاربرد دستگاه مذکور گفت: قبل از این فعالیتی متمرکز با قابلیت های گسترده تحقیقاتی، پایه ای و اصولی در این رابطه در کشور انجام نشده است و ساخت نمونه نیمه صنعتی از این دستگاه در داخل کشور کم نظیر است. استفاده از دستگاه در کلینیک های درمانی جهت بهبود اختلالات حرکتی ناشی از سکته، اعتیاد، میگرن، افسردگی، زنگ زدن گوش و دردهای مزمن گزارش شده است. به علت هزینه کم دستگاه نسبت به نمونه خارجی، این دستگاه مورد علاقه محققان و پزشکان برای درمان است و فعالیت های گسترده ای نیز در این حوزه در سطح بین المللی در حال انجام است.

توحیدخواه خاطرنشان کرد: استفاده از این دستگاه درکاربردهای تحقیقاتی مانند مطالعه عملکرد مغز نیز بسیار ارزشمند است. باتوجه به هزینه کم، سادگی استفاده و مهمتر از همه ایمنی این دستگاه می توان از آن در مطالعات حوزه علوم اعصاب نیز استفاده کرد. نتایج این مطالعات نیز به شناخت بهتر عملکرد مغز در افراد سالم و بیمار، درک بهتر بیماری های با منشاء عصبی و ارائه راهکارهای درمانی بهتر برای این بیماری ها کمک می کنند. این طرح در دو مرحله انجام می شود که مرحله اول ساخت دستگاه تک کاناله است که سال گذشته این مرحله به پایان رسید و دو نوع از این دستگاه ساخته شد. مرحله دوم که در حال انجام است شامل ساخت دستگاه چند کاناله است که امکان تمرکز بیشتر جریان تحریکی را در مغز فراهم می کند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :