Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193944
تاریخ انتشار : 3 آبان 1395 17:19
تعداد بازدید : 282

تولید محصولی جدید برای تفکیک آب ترش از فرآورده های نفتی

محصول جدید جهت ایجاد سهولت در امر جدایش آب از سایر فرآورده های نفتی ساخته شد.
محققان مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس توانستند با طراحی و ساخت محصول جدیدی به نام دی واترینگ باعث ایجاد سهولت در امر جدایش آب از سایر فرآورده های نفتی شوند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ مهندس محمدرضا مجیدپور، مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولید کننده دی واترینگ گفت: دی واترینگ سنسوری به ابعاد کوچک با وزن آن حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم به اندازه یک فلنچ است که می تواند آب ترش را با اندازه گیری ضریب دی الکتیریک و تفاوت های دی الکتیریکی میان فراورده های نفتی جداسازی کند.

وی افزود: از مهمترین مزیت های دی واترینگ عدم تماس با فرآورده های نفتی است، زیرا محیط فرآورده ها اسیدی و خورنده بوده و سنسورهایی که با مواد در تماس هستند از این رو در مدت زمان کوتاهی خراب و خورده می شوند؛ استفاده از این سنسور می تواند از این مشکلات جلوگیری می کند.

به گفته وی، امیدواریم صنعت نفت از این دستگاه استقبال کند.

تأیید و نصب این فناوری جدید در پالایشگاه تبریز

وی بیان داشت: مخازن نفتی عمدتاً مخازن بزرگی هستند و ترکیبی از آلکان ها و هیدرات های کربن در پالایشگاه های نفت در نتیجه عملیات فرآیندی تصفیه نفت خام و فرآورده ها، جهت جداسازی ترکیبات گوگردی و سایر ناخالصی ها از روش شستشوی با آب استفاده می کنند که در اثر آن پسابی حاوی ترکیباتH۲Sو NH۳ که به نام آب ترش معروف است ایجاد می شود.

مجیدپور تصریح کرد: این آب در مخازن ته نشین شده و در کف مخازن این امر باعث بروز مشکلات می شود. از جمله این مشکلات می توان خوردگی مخازن و اختلال در فرآیند پالایش را نام برد.

وی ادامه داد: به همین دلایل حتما این آب باید از کف مخزن تخلیه شود که بسیار سخت و پر هزینه است. در حال حاضر خروج آب ترش به صورت دستی و با شیر تخلیه انجام می گیرد که این امر باعث می شود مقداری از فرآورده های نفتی هم خارج شود و علاوه بر مشکلات زیست محیطی باعث هدر رفتن فرآورده های نفتی هم خواهد شد.

مجیدپور با بیان اینکه دی واترینگ به صورت یک سنسور بر روی مخازن فراورده های نفتی قرار داده می شود افزود: سیستم دی واترینگ در مسیر فرآورده نصب و به صورت آنلاین درصد آب و فرآورده نفتی را نشان می دهد، که از لوله تخلیه می شود و به مرز خاص جدایش خود می رسد و در این جا دستور توقف از سیستم صادر شده و از تخلیه فرآورده جلوگیری به عمل می آید.

وی خاطر نشان کرد: مشابه این محصول توسط دو شرکت در آمریکا تولید و در بازار عرضه شده است و روش انجام عملکرد این دستگاه ها هم مشابه دستگاه تولید داخل است. ولی بر اساس اطلاعات به دست آمده داخلی و شرکت ها در سایت های خبری خود هزینه نصب این دستگاه ها بسیار زیاد است، زیرا باید کل مخزن تخلیه شود و بعد این سیستم نصب شود و این تخلیه کلی مخزن زمان بر بوده و هزینه های خاص خود را در بر دارد.

این مدیر عامل اظهار داشت: دی واترینگ تولید شده توسط این شرکت دانش بنیان نیاز به تخلیه کلی مخزن ندارد و در عرض یک روز قابل نصب و راه اندازی است، نمونه این دستگاه به مدت پنج ماه در پالایشگاه تبریز نصب شده و مورد تایید قرار گرفته است.

وی گفت: هم اکنون تعداد ۱۰۰ دی واترینگ در پالایشگاه های تبریز و تهران نصب و در حال بهره برداری است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :