Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193946
تاریخ انتشار : 3 آبان 1395 18:14
تعداد بازدید : 830

صنعت برق ایران دارای بزرگترین شبکه برق منطقه است

صنعت برق ایران بزرگترین شبکه برق منطقه با شاخصه های متعدد صنعتی زیربنایی است.
"آرش کردی" در آئین آغازین سی و یکمین همایش بین المللی برق گفت: موضوع انرژی را بی شک می توان در زمره موضوعات مهم در جهان امروز برشمرد؛ به طوری که موضوعاتی همچون امنیت انرژی، همگانی شدن استفاده از انرژی و محیط زیست از چالش های جهان امروز به شمار می آیند که ارتباط معناداری با صنعت برق دارند.

وی با اشاره به تحولاتی که در صنعت برق طی دهه گذشته شاهد بوده است، گفت: مفاهیمی همچون انرژی های تجدیدپذیر و نقش آن در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، توجه به محیط زیست، شبکه های هوشمند و آماده سازی برق برای خدمت در یک جامعه و اقتصاد دیجیتال و بسیاری مفاهیم دیگر موضوعات جدیدی را پیش روی محققان، دست اندرکاران و تصمیم گیران صنعت برق نهاده است.

کردی اظهار داشت: اگرچه هنوز یک میلیارد نفر در سراسر جهان از نعمت برق بی بهره هستند، ولی تحولات بسیار چشمگیری درحال رخ دادن است به طوری که ظرفیت 1037 گیگاواتی انرژی های تجدیدپذیر در سال 2006 به بیش از 1985 گیگاوات در سال 2015 رسیده است.

وی ادامه داد: هم اکنون حدود 30 درصد ظرفیت منصوبه و تولید 23 درصد انرژی برق جهان به انرژی های تجدیدپذیر اختصاص دارد که با تلاش هایی که در حال انجام است، میزان انرژی تولیدی برق از طریق انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2030 به بیش از 30 درصد می رسد.

وی با تشریح وضعیت برق کشور گفت: صنعت برق ایران به عنوان بزرگ ترین شبکه صنعت برق در منطقه دارای شاخصه های متعدد و فراوانی است که آن را به عنوان صنعتی برتر و زیربنایی در کل کشور معرفی می کند.

مدیرعامل توانیر افزود: حجم تاسیسات و تجهیزات زیربار، میزان رشد مصرف انرژی، جایگاه جهانی در ظرفیت منصوبه، خودکفایی در ساخت تجهیزات، اتکا به نبروی انسانی ماهر و کارآمد، صادرات فنی و مهندسی، وجود شرکت های بزرگ در بخش های مختلف موید این جایگاه برتر و شاخص است.

وی یادآور شد: این موفقیت ها و دستاوردهای فراوان نقش بی بدیل دانشگاه ها و مراکز علمی و کنفرانس ها و سمینارهای تخصصی در رشته برق به خوبی مشخص است.

مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه کنفرانس بین المللی برق با بیش از سه دهه تجربه و سی سال برگزاری مستمر پایدارترین و موفق ترین کنفرانس علمی کشور است، گفت: این کنفرانس خدمات قابل توجهی را به صنعت برق و جامعه علمی و پژوهشی انجام داده است.

وی با اشاره به بخشی از خدمات این کنفرانس گفت: حاصل آن اجرای ده ها پروژه به صورت کاملاً علمی و با استفاده از دانش روز است.

کردی اظهار داشت: مقالات و پژوهش های انجام شده در برنامه ریزی، بهبود روش ها، بهینه سازی و ایجاد آمادگی برای ورود فناوری های آینده به صنعت برق مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: سال گذشته در سی امین کنفرانس بین المللی برق مقاله ای ارائه شد که نویسندگان آن با روشی علمی پیک بار سال جاری را پیش بینی کردند که عدد به دست آمده با پیک بار امسال کسری از یک مگاوات تفاوت داشت.

مدیرعامل توانیر تاکید کرد: این نمونه ها نشان می دهد که بی تردید زحمات نویسندگان و پژوهشگران می تواند در بخش های مختلف این صنعت بزرگ و کلیدی مورد استفاده قرار گیرد و حرکت در مسیر رشد و بالندگی را تسریع کند. 

وی از ارسال 1280 مقاله به دبیرخانه سی و یکمین همایش بین المللی برق خبر داد و گفت: پس از بررسی های اولیه 1206 مقاله مرتبط با کنفرانس برای 20 کمیته علمی و تخصصی ارسال شد که بیشتری مقالات رسیده مربوط به محورهای کیفیت برق، برنامه ریزی و مطالعات سیستم، توزیع نیروی برق و انرژی های تجدیدپذیر است.

رئیس سی و یکمین همایش بین المللی برق افزود: مقالات دریافت شده از 293 سازمان مختلف و 1917 نویسنده داخلی و خارجی بوده که 323 مقاله به زبان فارسی و 66 مقاله به زبان انگلیسی مورد پذیرش واقع شده که معادل 32 درصد مقالات ارسالی است.

وی ادامه داد: در سه روز برگزاری این همایش 217 مقاله به صورت شفاهی در پنج تالار و 85 مقاله به صورت پوستر به ارائه می شود. همچنین 19 سمینار تخصصی ازجانب شرکت های داخلی و خارجی از کشورهای آلمان، ایتالیا، چین، سوئد و رومانی برگزار می شود که در آن به معرفی فناوری های جدید در صنعت برق می پردازند.

وی خاطرنشان کرد: برنامه ریزی های لازم برای برگزاری 20 کارگاه آموزشی انجام شده که علاقه مندان می توانند با مراجعه به کتابچه راهنما و سایت کنفرانس از برنامه این کارگاه ها مطلع شده و شرکت کنند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :