Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194059
تاریخ انتشار : 4 آبان 1395 16:42
تعداد بازدید : 432

بسته بندی های نانویی قابل خوردن تولید شد

بسته بندی نانویی که علاوه بر زیست تخریب پذیری بالا می تواند خوراکی نیز باشد تولید شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ همزمان با گسترش روزافزون مبادلات کالا در جهان، نقش بسته بندی به عنوان عامل اصلی در عرصه فروش محصولات تولیدی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

از سوی دیگر، با روند رو به رشد تولید کالا و توسعه صادرات غیرنفتی در کشور، بسیاری از متصدیان، سیاست گذاران و صاحبان صنایع، بر اهمیت بسته بندی به عنوان یکی از عوامل مهم در حضور موفق در بازارهای داخلی و خارجی پی برده اند.

امروزه رویکرد کارشناسان به سمت یافتن مواد بسته بندی جدیدی است که علاوه بر افزایش ماندگاری و حفظ کیفیت، به محیط زیست نیز صدمه نزده و زیست تخریب پذیر باشند. 

میلاد روحی، مجری طرح از فیلم های خوراکی به عنوان یکی از مهم ترین مواد بسته بندی زیست تخریب پذیر یاد کرد و در این باره گفت: بیو فیلم های بر پایه پلیمر سنتزی معمولاً استحکام، قابلیت نگهداری و کاربرد بیشتری نسبت به انواع طبیعی دارند.

وی افزود: در بین پلیمرهای سنتزی، انواع آب دوست آن ها به دلیل استفاده از حلال های قطبی، ارزان تر و کم خطرتر هستند و آلودگی کمتری برای محیط زیست ایجاد می کنند.

روحی خاطر نشان کرد: به علاوه، این گونه پلیمرها معمولاً خوراکی بوده و قابلیت زیست تخریب پذیری بیشتری دارند. در طرح حاضر، روش های جدیدی برای بهبود کارایی و عملکرد این پلیمرها در بسته بندی مواد غذایی با بهره گیری از نانوبلورهای سلولز معرفی شده است.

وی افزود: افزودن نسبت خاصی از نانوبلورهای سلولز و اصلاح ساختاری این پلیمر موجب بهبود چشمگیر خواص مکانیکی، حرارتی و ماندگاری فیلم حاصل می شود.

روحی با ارائه توضیحاتی دقیق تر در خصوص اصلاح ساختاری این فیلم پلیمری گفت: رشته های نانوبلور سلولز به دلیل مقیاس های دو بعدی بسیار ریز نانو، نسبت سطح به حجم بسیار زیادی در محیط ارائه می دهند که باعث تشکیل تعداد زیادی پیوند هیدروژنی با مواد هیدروکسیلی اطراف خود می شوند؛ علاوه بر این، شبکه ای کردن شاخه های هیدروکسیلی نانوبلور سلولز با پلی ونیل الکل، باعث پایداری بیش ازپیش این پیوندها خواهد شد.

این محقق در رابطه با جنبه های اقتصادی این طرح ابراز کرد: اصلاح ساختار این پلیمر با استفاده از روشی ارزان و ساده صورت گرفته است. همچنین درون ساختار این پلیمر از یک رنگ با خواص آنتی اکسیدانی استفاده شده که این موضوع منجر به کاهش فساد شیمیایی مواد غذایی درون بسته بندی می شود.

این طرح در قالب رساله دکترای میلاد روحی و با راهنمایی دکتر سید هادی رضوی و دکتر محمدعلی ابراهیم زاده موسوی از دانشگاه تهران انجام شده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :