Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194061
تاریخ انتشار : 4 آبان 1395 17:2
تعداد مشاهدات : 342

سردار سرتیپ حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه

مرکز مواد پیشرفته و نانو فناوری افتتاح شد

افتتاح مرکز مواد پیشرفته و نانو فناوری دانشگاه امام حسین درخششی نوین در تبدیل علم به فناوری است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛  این مرکز که با حضور جانشین فرمانده کل سپاه در دانشکده و پژوهشکده فنی و مهندسی مرکز مواد پیشرفته و نانوفناوری دانشگاه امام حسین برگزار شد.

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: افتتاح مرکز مواد پیشرفته و نانو فناوری دانشگاه امام حسین درخششی نوین در تبدیل علم به فناوری است.
سردار سرتیپ حسین سلامی افزود: مواد نقش تعیین کننده ای در صنایع دفاعی دارند و این مرکز به منظور بررسی و تجزیه و تحلیل پیرامون خواص مواد و تاثیر آن در صنعت دفاعی تشکیل شده است.
جانشین فرمانده کل سپاه گفت: تولیدات این مرکز در صنایع موشکی که به مواد رادار گریز و پنهان کار که لازم است از دید رادارهای دشمن و سامانه های الکترو مغناطیسی و یا لیزری مخفی بمانند کاربرد دارد .
سردار سلامی افزود: یکی از کارهای بزرگی که در این مرکز انجام می شود تشخیص خواص الکترو مغناطیسی و سایر خواص مواد برای دستیابی به اهدافمان در حوزه سلاح و تجهیزات است.
جانشین فرمانده کل سپاه تاکید کرد: ما در این مرکز مواد پیشرفته و نانو فناوری، در موضوع بررسی و آنالیز مقاومت مواد در مقابل تنش های حرارتی و هم کاهش اصطحکاک با سطح سیالات مثل هوا یا آب برای استفاده در سیستم های سلاح های دریایی و شناورها و تجهیزات زمینی فعالیت خواهیم کرد.
سردار سلامی گفت: این مسئله اعم از سنجش تنش ها و کنش ها و مقاومت مواد، در مقابل تنش های حرارتی است که سختی های مواد و مقاومت آنها در مقابله با ضربه و حتی دستیابی به مواد ترکیبی و کامپوزیتی است که می تواند نسبت به مواد اولیه کاهش وزن نسبت به حجم داشته باشند.
وی تصریح کرد: برای سبک سازی مواد که در تمام تجهیزات مربوط به هوا و فضا و تجهیزات مربوط به سلاح زمینی کاربرد دارد، این مسئله مهم است.

سردار سلامی ادامه داد: اتفاق بزرگ و معجزه آسایی که در این مرکز رخ داده این است که تمام تجهیزات بکار گرفته در آن داخلی است و هم افرادی که آنها را ساخته اند دانشمندان و مهندسان ایرانی هستند.
جانشین فرمانده کل سپاه گفت: به نظر می رسد تراز جدیدی در پیشرفت ما در علم و فناوری مواد در این مرکز به نمایش گذاشته شده است؛ یک درخشش جدیدی در عرصه تبدیل علم به فناوری در حوزه مواد که دانشمندان دانشگاه امام حسین (ع) پیشقدم در آن بوده اند، به وجود آمده است.
وی در خصوص کاربردهای غیر نظامی این مرکز مواد پیشرفته و نانو فناوری گفت: علم مواد برای همه صنایع کاربرد دارد اما جهت گیری ما از افتتاح این مرکز دفاعی است.
این مرکز دارای هفت آزمایشگاه تخصصی تولید پودر، خواص مکانیکی، قطعه سازی پیشرفته، مشخصه یابی و لایه نشانی پیشرفته در حوزه های ساخت و مشخصه یابی مواد پیشرفته و نانوفناوری، هشت اتاق مخصوص اعضای هیات علمی و سالن پژوهش با بیش از 40 میز اختصاصی ویژه دانشجویان و پژوهشگران مرکز است.
این مرکز با فراهم کردن فضاهای پژوهشی بسیار متنوع و پیشرفته، بستر مناسبی برای تحقیقات در حوزه های پیشرفته دانشی و خدمات رسانی به رده های مختلف نیروهای مسلح و به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.
در حال حاضر نخبگان متعهدی از بین جوانان ایران اسلامی در سه گروه تحقیقاتی مواد فتونیکی و الکترونیکی، مواد الکترومغناطیسی و مواد ساختاری در این مرکز مشغول فعالیت هستند.
در این مرکز مواد پیشرفته و نانوفناوری، کتابخانه تخصصی با بیش از 400 عنوان کتاب برای انجام فعالیت های پژوهشی دانشمندان حاضر در این مرکز ایجاد شده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :