Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194182
تاریخ انتشار : 5 آبان 1395 20:2
تعداد بازدید : 406

دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)

درخشش 11 دانشگاه ایران در خاورمیانه

ایران رتبه نخست را در حیطه های داروشناسی، سم شناسی و مهندسی علوم کشاورزی کسب کرد.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: در رتبه بندی سال 2017 یو.اس.نیوز؛ ایران رتبه نخست را در حیطه های داروشناسی، سم شناسی و مهندسی علوم کشاورزی کسب کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛  محمدجواد دهقانی افزود: پایگاه یو.اس.نیوز با بیش از 30 سال تجربه در رتبه بندی دانشگاهی، از سال 2015 میلادی اقدام به رتبه بندی دانشگاه ها در سطح جهانی کرده است.
سرپرست ISC گفت: دانشگاه هاروارد، موسسه فناوری ماساچوست و استنفورد رتبه اول تا سوم و دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و موسسه فناوری کالیفرنیا نیز موفق به کسب رتبه های 4 و 5 در جهان شدند.
وی افزود: دو دانشگاه آکسفورد و کمبریج نیز از انگلستان توانستند رتبه های 1 و 2 اروپا و 6 و 7 جهانی را در سال 2017 کسب کنند.
دهقانی گفت: یو.اس. نیوز از 12 شاخص برای ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها بهره می گیرد که از جمله آن اعتبار جهانی پژوهش، اعتبار منطقه ای پژوهش و انتشارات است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: بر اساس نتایج منتشر شده در پایگاه خبری رتبه بندی سال 2017 یو.اس.نیوز ، 11 دانشگاه از کشورمان توانستند خود را در فهرست دانشگاه های برتر جهان قرار دهند.
وی افزود: دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، آزاد اسلامی واحد کرج، علم و صنعت ایران، علوم پزشکی تهران، تربیت مدرس، تبریز، فردوسی مشهد و علوم پزشکی شهید بهشتی توانستند با کسب رتبه های 1 تا11 در سطح کشور، در فهرست1000 دانشگاه برتر دنیا قرار بگیرند و این در حالی است که پارسال 8دانشگاه کشور در فهرست یو.اس.نیوز بوده است.
دهقانی گفت: این نخستین سالی است که 3 دانشگاه تبریز، فردوسی مشهد و علوم پزشکی شهید بهشتی توانستند در رتبه بندی یو.اس.نیوز حاضر شوند.
وی افزود: دانشگاه صنعتی شریف با 30 پله رشد نسبت به پارسال توانست رتبه نخست ایران و 405 جهان را کسب کند و دانشگاه تهران رتبه دوم ایران و صنعتی اصفهان رتبه سوم ایران را به دست آوردند.
دهقانی گفت: در بین 11 دانشگاه ایران، دانشگاه آزاد اسلامی کرج رتبه 5 ایران و 629 جهان را کسب کرده است ، این دانشگاه با 107 رتبه رشد، بیشترین رشد رتبه را در بین دانشگاه های کشور داشته است.
سرپرست ISC افزود: ایران همچون پارسال توانسته بعد از ترکیه رتبه دوم منطقه را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر از آن خود کند. رژیم اشغالگر قدس و عربستان نیز بعد از ایران و به ترتیب با داشتن 7 و 4 دانشگاه رتبه های سوم و چهارم منطقه را کسب کرده اند.
دهقانی گفت: ایران در 3 حیطه داروشناسی و سم شناسی، علوم کشاورزی و مهندسی بالاتر از ترکیه، عربستان و رژیم اشغالگر قدس قرار گرفته است و بدین ترتیب توانست رتبه نخست منطقه را از آن خود کند.
وی افزود: دانشگاه تهران در حیطه مهندسی توانست با 5 پله رشد نسبت به پارسال رتبه 45 جهان و اول خاورمیانه را کسب کند، همچنین این دانشگاه در حیطه علوم کشاورزی نیز با کسب رتبه71 جهانی، به عنوان برترین دانشگاه منطقه در این حیطه معرفی شد.
دهقانی گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در حیطه دارو شناسی و سم شناسی برای نخستین بار توانست حاضر شود و با کسب رتبه 86 جهانی، بالاتر از کلیه دانشگاه های خاورمیانه قرار گیرد.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) افزود: همچنین در حیطه ایمنی شناسی، ریاضی و علم مواد ایران رتبه دوم منطقه را کسب کرده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :