Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194205
تاریخ انتشار : 6 آبان 1395 17:8
تعداد بازدید : 296

دکتر باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

فعالیت 6 هزار پزشک عمومی با عنوان پزشک خانواده درکشور

حدود 6 هزار پزشک عمومی با عنوان پزشک خانواده در سطح کشور مشغول به کار هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حدود 6 هزار پزشک عمومی با عنوان پزشک خانواده در سطح کشور مشغول به کار هستند و طی قراردادی با سازمان جهانی بهداشت به زودی دوره آموزشی 6 ماهه ای به صورت مجازی برای ارتقای دانش این همکاران برگزار خواهد شد.

دکتر باقر لاریجانی روز پنجشنبه در نشست معاونین آموزشی دانشگاههای علوم پزشکی کشور که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، افزود: توسعه دانش پزشک خانواده از دیگر برنامه های معاونت آموزشی وزارت بهداشت در راستای ارتقای پاسخگویی نظام آموزش عالی سلامت است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت برآورد نیروهای مورد نیاز نظام سلامت را یکی از محورهای مهم برای برنامه ریزی هدفمند در حوزه آموزش ذکر کرد و گفت: برآورد نیروی انسانی مورد نیاز نظام سلامت در بازه زمانی 5 ساله صورت گرفته و با برش های منطقه ای تا پایان سال در این زمینه قراردادهایی با دانشگاههای علوم پزشکی منعقد خواهد شد و براین اساس برنامه 5 ساله دانشگاهها برای تربیت نیروی انسانی مشخص خواهد شد.

**معاونین آموزشی دانشگاههای علوم پزشکی آمایش آموزش عالی سلامت و ماموریت گرایی را بطور جدی دنبال می کنند
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در ادامه اجرای بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی کارگروه های رصد این بسته ها در سطح ملی تشکیل شده و استراتژی های اجرای بسته ها تا پایان سال 95 در این کارگروه ها تدوین گردیده است.
وی افزود: علیرغم حجم عظیم کار حوزه آموزش علوم پزشکی از سال گذشته سعی شد با تمرکز بر نقاط استراتژیک زمینه های تحول در آموزش علوم پزشکی فراهم گردد.
دکتر لاریجانی بر لزوم وجود نقشه راه روشن در حوزه آموزش علوم پزشکی کشور تاکید کرد و اظهار داشت: فلسفه تدوین برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی ایجاد این نقشه بوده و لازم است دانشگاهها هم با توجه به ظرفیت های خود بدانند می خواهند به کجا برسند و برای حرکت در مسیر مرجعیت در حوزه هایی خاص برنامه ریزی کنند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تدوین برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی با همکاری تمامی دست اندرکاران نظام سلامت کشور گفت: علیرغم چالش هایی که در حوزه آموزش با آن مواجه هستیم، این برنامه ها با جدیت در دانشگاههای علوم پزشکی در دست پیگیری است.
وی با بیان اینکه برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی حوزه آموزش در دانشگاههای علوم پزشکی کشور را هدفمند نموده است، خاطرنشان کرد: ماموریت های ویژه ای در راستای این برنامه ها به مناطق آمایشی و دانشگاهها واسپاری شده و دانشگاهها به نمایندگی از وزارت بهداشت ماموریت ها را در سطح ملی دنبال می نمایند.
دکتر لاریجانی دستیابی به مرجعیت علمی در حوزه آموزش علوم پزشکی را هدف عمده برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی ذکر کرد و اظهار داشت: چنانچه دانشگاههای علوم پزشکی کشور در حوزه های خاصی حرکت نمایند می توانند به سمت مرجعیت علمی حرکت کنند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت به تدوین کتب مرجع در حوزه دندانپزشکی اشاره کرد و گفت: تدوین کتب مرجع زمینه های هویت گرایی در حوزه های مختلف علوم را فراهم می آورد و بر همین مبنا از بوردهای علوم پزشکی کشور خواسته شده تا نسب به تدوین کتب مرجع در حیطه های تخصصی خود اقدام نمایند.
دکتر لاریجانی راه اندازی مرکز تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی را دیگر اقدام وزارت بهداشت در راستای دستیابی به مرجعیت علمی ذکر کرد و اذعان داشت: به زودی گرنت های پژوهشی برای کار در زمینه آموزش علوم پزشکی و بسته های تحول و نوآوری به دانشگاهها ارائه می شود و امیدواریم نتایج پژوهش های صورت گرفته بتواند زمینه های ارتقای آموزش علوم پزشکی را فراهم نماید.
معاون آموزشی وزارت بهداشت بر لزوم کارآفرینی در نظام سلامت و بهره برداری از ظرفیت بخش خصوصی در ارتقای آموزش علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: مسیرهایی برای ارتقای مشارکت بخش خصوصی در حوزه آموزش علوم پزشکی طراحی شده که به زودی در شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی مصوب و پیگیری خواهد شد.
دکتر لاریجانی گفت: ماموریت هایی به مناطق آمایشی سپرده شده و خوشبختانه علیرغم زمان کمی که از شروع این کار می گذرد اقدامات بسیار ارزشمندی در دانشگاههای کشور صورت گرفته و لازم است برای پیشبرد نظام مند این ماموریت ها مسئولین دانشگاهها با نگاهی ملی با یکدیگر همکاری نمایند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :