Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194312
تاریخ انتشار : 8 آبان 1395 19:9
تعداد مشاهدات : 257

خنک سازجذبی خورشیدی توسط محققان ایرانی ساخته شد

محققان دانشگاه اصفهان ساخت نمونه نیمه صنعتی خنک ساز جذبی خورشیدی را انجام دادند. محققان دانشگاه اصفهان با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیرمعاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری ساخت نمونه نیمه صنعتی خنک ساز جذبی خورشیدی را انجام دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ بهنام مستاجران مجری پروژه ' طراحی وساخت واحد خورشیدی 40 کیلووات دردمای بالا به منظور خنک سازی' درباره این پروژه گفت: با توجه به اینکه ایران کشوری خشک و نیمه خشک است ودر فصل تابستان انرژی زیادی به منظور خنک سازی استفاده می شود،همچنین نور خورشید به میزان زیادی در دسترس قرار دارد، بنابراین در این پروژه انرژی حرارتی خورشید در چیلرها جذب و ذخیره سازی می شود و در نهایت برای خنک سازی استفاده می شود.
وی با بیان اینکه درچیلرها از سوخت های فسیلی استفاده می شود اما در این پروژه انرژی خورشیدی که سوختی پاک است جایگزین شده است ادامه داد: حداقل 60 درصد مصرف برق در فصل تابستان صرف خنک سازی می شود همچنین مصرف صنایع نیز برای خنک سازی میزان زیادی است برای تولید هر کیلووات برق حداقل 4 کیلووات سوخت فسیلی مصرف می شود اما با تجاریسازی طرح ذکر شده میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.
عضو هیئت علمی دانشکده علوم وفناوری نوین دانشگاه اصفهان بیان کرد: با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیرمعاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فاز نخست پروژه با عنوان جمع آوری و ذخیره سازی انرژی خورشیدی در چیلرهای جذبی مراحل پایانی را سپری می کند و فاز دوم نیز که کاربرد انرژی جمع آوری شده برای خنک سازی است در حال انجام است،اکنون 80 درصد در ساخت کالکتورهای مربوطه پیشروی وجود داشته و یکی از مزیت ها دراین طرح این است که محدودیتی در ابعاد وجود ندارد.
وی درباره تحقیقات در دنیا روی این حوزه گفت: فعالیت های پراکنده ای به صورت چاپ مقاله در دنیا توسط محققان در این حوزه انجام شده اما درعمل می توان گفت که این نخستین خنک ساز جذبی خورشیدی است که به این صورت تولید می شود که با توجه به اهمیت موضوع در طراحی ها بحث تجاری سازی نیزدر نظرگرفته شده و نمونه نیمه صنعتی آن ساخته شده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :