Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194408
تاریخ انتشار : 9 آبان 1395 17:9
تعداد بازدید : 405

امکان ساخت آسان و کم هزینه داروی ضدسرطان پستان

محققان کشور موفق به ساخت نوعی نانوکاتالیست در مقیاس آزمایشگاهی شده اند که به کمک آن می توان داروی ضدسرطان پستان را در شرایطی ساده و با قیمتی مناسب تهیه کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ یکی از اصلی ترین دلایل مرگ و میر بعد از بیماری های قلبی، به ویژه در کشورهای صنعتی ابتلا به سرطان است.

رایج ترین نوع سرطان، سرطان پستان است و تقریباً از هر ۱۰ زن یک نفر این بیماری را در طول زندگی تجربه می کند. از این رو، معرفی و تولید ترکیبات شیمیایی جدید برای درمان این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است.

دکتر عبدالرضا حاجی پور، مجری طرح، با بیان اینکه ترکیبات «هتروسیکلی بنزایمیدازول ها»، «بنزاکسازول ها» و «بنزوتیازول ها» از جمله ترکیباتی هستند که به عنوان داروهای ضد سرطان و ضد ایدز کاربرد دارند، افزود: اهمیت این طرح در سنتز آسان و ارزان این ترکیبات با استفاده از نانوذرات کاتالیستی از جنس کبالت و بررسی اثرات و عملکرد این ترکیبات بر اساس مطالعات محاسباتی است.

وی افزود: در فرآیندهای تولید دارو معمولاً از کاتالیست های هموژن گران قیمت و فرآیندهای تولید چند مرحله ای و دشوار استفاده می شود؛ اما نانوکاتالیست مورد استفاده در این طرح کارایی بالایی داشته و دارای قابلیت بازیابی مجدد جهت کاربرد در فرآیند تولید داروست.

به گفته حاجی پور، نانوکاتالیست پیشنهادی باعث کاهش هزینه تولید (استفاده از کاتالیست فلزی ارزان قیمت)، عدم ایجاد آلودگی زیستی ناشی از استفاده از فلز غیرسمی و حلال های غیرفرار شده است. همچنین بازده بالای محصولات مورد نظر بدون ایجاد محصولات جانبی از دیگر مزایای استفاده از این نانوکاتالیست است.

وی با اشاره به دلیل استفاده از فلز کبالت را در ساخت این نانوکاتالیست، گفت: فلز کبالت فلزی با منابع فراوان و ارزان قیمت است. این ماده در مقابل هوا و رطوبت پایدار است و همچنین کارایی کاتالیستی خوبی در واکنش های شیمیایی از خود نشان می دهد. در اینجا ترکیبات «هتروسیکلی» شامل «بنزایمیدازول»، «بنزاکسازول» و «بنزوتیازول» در حضور نانوذرات اکسید کبالت در شرایط سبز و نسبتاً ملایم سنتز شدند.

مجری طرح تحقیقاتی مذکور گفت: گیرنده های استروژنی (ER) و آنزیم آروماتاز دو عامل مهم در درمان بیماری سرطان محسوب می شوند؛ به بیان دقیق تر، در سرطان هایی نظیر سرطان پستان، هورمون درمانی به معنی متوقف کردن تولید استروژن از طریق بلوکه کردن آنزیم آروماتاز و یا استفاده از لیگاندها به منظور بلوکه کردن گیرنده های استروژنی و متوقف کردن فعالیت آنزیم استروژن و رشد سلولی است.

وی ادامه داد: مولکول هایی که در این پژوهش سنتز شده اند، از نظر اندازه، شکل و قطبیت به ترکیبات شناخته شده ای که اثرات دارویی آن ها بر بافت های سلولی سرطانی ثابت شده، شباهت زیادی دارند. از این رو به منظور بررسی اثر ضد استروژنی آن ها و معرفی لیگاندهای جدید بالقوه، در ادامه برهمکنش این ترکیبات با گیرنده استروژنی از طریق محاسبات داکینگ مولکولی بررسی شد و نتایج مطلوبی به دست آمد.

دکتر عبدالرضا حاجی پور، دکتر حسین فرخ پور، اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با همکاری زهرا خرسندی و مریم مرتضوی، دانشجویان دکتری شیمی این دانشگاه در انجام این تحقیقات همکاری داشته اند.

نتایج این کار در مجله RSC Advances (جلد ۵، سال ۲۰۱۵، صفحات ۱۰۷۸۲۲ تا ۱۰۷۸۲۸) منتشر شده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :