Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194435
تاریخ انتشار : 10 آبان 1395 8:32
تعداد بازدید : 440

از واکس صلواتی در جبهه ها تا راننده معروف این روزهای کرج

راننده معروف این روزهای کرج که به واکس زدن رایگان رزمندگان بسیجی در جبهه ها افتخار می کند این روزها کرایه را برای سالمندان رایگان کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ حامد موذن فردوسی: دغدغه فرهنگ دارد، نه از آن هایی که در کلام مدعی دفاع از فرهنگ اند نه، در عمل هم چند سال شده که به فرهنگ سازی مشغول است و برای این کار بر خلاف بسیاری از مدیران فرهنگی، نه حقوقی می گیرید و نه توقع دریافت دستمزدی دارد تازه در این راه از منافع مالی خودش هم گذشته است.

در مسیر میدان آزادگان - میدان امام حسین(ع) کار می کند، پنجاه وهفت سال سن دارد، چهره اش آفتاب سوخته است و خوش برخورد، از آن دسته راننده هایی نیست که به محض سوارشدن مسافر شروع به غرولند کند که گرانی بیداد می کند، به نتایج انتخابات و استعفای وزرا هم کاری ندارد و نظریات سیاسی و اقتصادی را هم نقد نمی کند.

چهره اش معمولی است ولی لبخندش که تسکینی بر روح خسته از گرما و سر و صداهای شهری، او را خاص و دوست داشتنی کرده است، تکه کاغذی که رویش نوشته شده است «کرایه برای سالمندان رایگان» در همان بدو نشستنم در تاکسی نظرم را جلب می کند، با دیدن این جمله ناخواسته به یاد مترو می افتم که برخی به سرعت و در نبردی نابرابر و ماراتن وار بر صندلی ای تکیه می زنند و مست و مغرورند که بر همنوعان پیر و ناتوان خود غلبه کرده اند.

شاید این جمله در ظاهر ساده و کم اهمیت دیده شود اما عمق آن نشان از دور شدن جامعه امروزی از سنت های نیکوی گذشتگانمان دارد، احترام به افراد سالمند در فرهنگ ایرانی - اسلامی همیشه موردتوجه بوده است همین برگه کوچک با این جمله ساده دلیلی است برای آن که بفهمیم چقدر از روح فرهنگ فاصله گرفته ایم.

سر صحبت را باز می کنم؛ محمدرضا جوانبختی راننده تاکسی خط میدان آزادگان تا میدان امام حسین (ع) در کرج است و بیش از سه سال است که از سالمندان کرایه نمی گیرد و در ایام و مناسبت های مذهبی نیز کرایه مسافرانش صلوات است از وی دلیل کارش را می پرسم می گوید؛ بالاخره کار فرهنگی را باید از جایی شروع کرد.

این راننده تاکسی کرجی در پاسخ به این پرسش که طی این سال ها خسته نشده یک «هرگز» قاطعانه می گوید و امید دارد که ایده اش در جامعه تسری پیدا کند.

جوانبختی به تازگی پشت تاکسی اش یک کاغذ بزرگ تر چسبانده و روی این کاغذ هم نوشته «کرایه برای سالمندان رایگان» دلیل این کارش را جلب توجه بیشتر و اشاعه این فرهنگ از فضای بسته اتاقک خودرو به سطح شهر اعلام می کند.

دلیل کارهایش را عشق به کار فرهنگی می داند و از روزهای جنگ تحمیلی هم می گوید همان روزهایی که پوتین های رزمندگان را صلواتی واکس می زده است، هر چه هست مهیاکردن حمام و جارو کشیدن سنگرها در آن سال ها وی را پیگیر نیات خوب و الهی بار آورده است.

با وجود تمام این کارها در خط خودشان هم کسی این کار را همچون وی انجام نمی دهد، شنیدم که به تازگی عده ای از همکارانش به این کار علاقه مند شده اند، وقتی دلیل عدم استقبال همکارانش را سوال می کنم می گوید: اجرای فعالیت های فرهنگی زمان بر است.

آن چیزی که من از چند بار سوارشدن در تاکسی اش فهمیدم این است که اهل ریا و تزویر نیست، تا قِران آخر باقی مانده را محاسبه می کند و به مشتری بازمی گرداند، از وی پرسیدم عده ای این مبالغ را به اصطلاح ریاضی گِرد می کنند، می گوید: کار من این است و باید پول خرد داشته باشم تا بتوانم تمام بدهی خودم را بپردازم، حق الناس را باید پرداخت هرچند اندک باشد، اگر پول خرد برای بازگرداندن به مسافران نداشته باشم به آن ها می گویم اگر بعداً مرا دیدید پرداخت کند و اگر ندیدید حلالتان باشد که اکثر مواقع می آیند و پرداخت می کنند.

شاید یکی از بزرگ ترین تفاوت های او با سایر همکارانش فارغ از مباحث مطرح شده این است که دغدغه ها و مشکلات کاری خود را با مسافران درمیان نمی گذارد، وی هم البته مشکلاتی دارد که با من به دلیل خبرنگار بودن مطرح می کند، جوان تحصیل کرده بیکار دارد، مخارج تاکسی بالا است اما معتقد است وقت مسافر محترم است.

راننده تاکسی معروف این روزهای کرج که عکس هایش در فضای مجازی منتشر شده می گوید: شب ها برای ایده های جدید ساعت ها فکر می کنم و پیش آمده که با صدای اذان صبح متوجه گذر زمان می شوم.

وی تنها به نپرداختن کرایه سالمندان اکتفا نکرده است و برای تکمیل این کار خیر با چندین پزشک صحبت کرده که سالمندان را رایگان ویزیت کنند و البته یک پزشک را متقاعد کرده که در ماه ۱۰ سالمند را به رایگان ویزیت کند

خواسته این راننده تاکسی از مسئولان این است که به فکر مردم، جوانان و انقلاب باشند، فقط همین.

آقای جوانبختی یکی از هزاران سفیر فرهنگی برای زنده کردن وجدان جامعه امروز ماست تا داشته های خود را به یاد بیاوریم و هرکدام از ما به کارهایی فرهنگی، هرچند کوچک بپردازیم و به جایگاه اصلی ایرانی - اسلامی خود بازگردیم سؤالی که بی پاسخ می ماند این است که در شهری که میلیاردها تومان صرف هزینه های فعالیت های به اصطلاح فرهنگی می شود چرا از این افراد و اعمال نیک و پسندیده هیچ حمایتی نمی شود.

.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :