Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194771
تاریخ انتشار : 12 آبان 1395 16:58
تعداد بازدید : 434

حفر اصولی چاه با تکنیکهای اکتشاف ژئوفیزیک آبهای زیرزمینی

دستیابی محققان زنجانی به انجام اکتشافات ژئوفیزیک آبهای زیر زمینی با مطالعات علمی.
محققان یک شرکت دانش بنیان در استان زنجان به تکنیک های پیشرفته اکتشاف، استخراج و فرآوری فلزات معدنی و انجام اکتشافات ژئوفیزیک آب های زیرزمینی و حفر چاه ها با مطالعات علمی دست یافتند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ صغری جلیلی، با بیان اینکه تاکنون بیش از ۴۵ مورد اکتشاف در حوزه آب های زیرزمینی با این روش های نوین انجام شده است، تصریح کرد: روش کار در انجام این اکتشاف به این صورت است که کشاورز، زمین دار و یا هر فردی که به دنبال پیدا کردن محلی مناسب برای حفاری مطمئن چاه آب است، درخواست انجام مطالعات بر روی زمین کشاورزی را می دهد.

وی ادامه داد: بعد از این درخواست، تیم متخصص اکتشاف با استفاده از روش های مختلف همچون مقاومت سنجی و لرزه نگاری و با استفاده از دستگاه های ژئوفیزیک و بر اساس امواج و جریانی که به لایه های زمین توسط این دستگاه ها فرستاده و انعکاس داده می شود مشخص می کند که آیا با حفاری در آن منطقه می توان به آب رسید یا خیر. همچنین می توان با استفاده از این روش ها عمق نفوذ و میزان دقیق حفاری لازم را مشخص کرد.

جلیلی اظهار کرد: قبل از انجام همه این روش ها، ابتدا مطالعات کاملی از زمین شناسی منطقه به عمل می آید و نقشه های زمین شناسی از آن منطقه تهیه می شود و بررسی می کنیم که آیا آن منطقه دارای بحران آبی بوده است یا خیر و همین طور وضعیت چاه های قبلی حفاری شده در آن منطقه و میزان برداشت آبی که وجود داشته است بررسی و مطالعه می شود و با استفاده از تغییراتی که در وضعیت بارش های آن منطقه وجود دارد، گفته می شود که آیا امکان برداشت آب تا ۱۰ سال بعد در منطقه وجود دارد یا خیر؟

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در استان زنجان اظهار کرد: ما با استفاده از روش های گوناگون و با اطمینان بالای ۸۰ درصد انجام حفاری موفق را تضمین می کنیم. برخی از افراد برای انجام این کار از روش های سنتی و یا GPS که تنها سیستم موقعیت یاب و نقطه یاب است و یا از کارشناسانی که مهارت انجام چنین کاری را ندارند استفاده می کنند که این روش هابه هیچ وجه کارآمد نیست و از آنجایی که هزینه یک متر حفاری حدود ۲۰۰ هزار تومان است فرد با همین روش سنتی ۵۰ متر را با هزینه ۱۰۰ میلیون ریال حفاری می کند و وقتی که برخلاف چیزی که انتظارش را داشت می رسد به دنبال حفاری با روش های علمی و مطالعاتی می آید.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :