Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194773
تاریخ انتشار : 12 آبان 1395 17:10
تعداد بازدید : 471

عبدالصمد ابن داوود، استاد طب سنتی چین

استاد طب سنتی چین: تمام دنیا ایران را پیشگام طب سنتی می دانند

خودم را مدیون حکیمی بزرگی به نام ابوعلی سینا و کتاب بزرگ و ارزشمند او یعنی «قانون» می دانم.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ شاید این بیت حضرت حافظ که «سالها دل طلب جام جم از ما می کرد/ و آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد» بهترین تعبیر برای بیان حکایت امروز «طب سنتی ایرانی ــ اسلامی» در کشورمان باشد چرا که ذخائر و داشته های  طب سنتی ما آنچنان غنی و گسترده است که برای قرنها نه تنها توانسته مردمان ایران اسلامی را از این سرچشمه جوشان سیراب کند و دردهایشان را التیام بخشد بلکه اقوام و ملل مختلف نیز بهره ها از این گنجینه طبی برده اند و بر غنای داشته های خود افزوده اند اما امروز طب ایرانی ـ اسلامی ما در سرزمین مادری خود، مهجور مانده و در کشورمان بسیاربسیار کم تر از ظرفیت و توانایی واقعی آن از آن بهره می بریم. 

و این در حالیست که به طور نمونه امروزه کشور چین به عنوان یکی از مطرح ترین کشورها در حوزه طب سنتی توانسته با ترویج و احیای طب چینی، نه تنها جمعیت میلیاردی خود را با استفاده از ذخایر طب سنتی کشور خود بهره مند کند و سطح سلامت عمومی ملت چین را ارتقا دهد بلکه در حال حاضر چندصد هزار نفر از  اطبای طب سنتی این کشور نیز در گوشه و کنار دنیا مشغول طبابت و آموزش طب سنتی چین هستند.

اما نکته اینجاست که بر اساس بسیاری از اسناد و اقوال تاریخی، بخش قابل توجهی از گنجینه امروز طب سنتی چینی نیز برگرفته از طب سنتی کشورمان ایران است کما اینکه امروز بسیاری از بزرگان طب سنتی این کشور به این حقایق، اذعان و اعتراف دارند.

برای بررسی گوشه هایی از قدرت و غنای طب سنتی کشورمان و مقایسه وضعیت حال حاضر طب سنتی در ایران و چین، میزبان یکی از اساتید مبرز طب سنتی کشور چین به نام «عبدالصمد ابن داوود» در باشگاه خبرنگاران تسنیم بودیم؛ وی در حال حاضر صاحب موسسه پژوهشی بزرگی در ایالت «سین کیانگ» چین و صاحب کتابخانه ای شخصی با 340 هزار جلد کتاب است و علاوه بر تدریس طب سنتی در دانشگاه های معتبر و مطرح کشور چین به تالیف، پژوهش و البته درمان بیماران با روشهای خاص درمانی خود به وسیله طب سنتی چین و طب سنتی ایرانی ـ اسلامی مشغول است.

جالب اینکه این استاد طب سنتی چین که از مسلمانان ایغور این کشور نیز هست، سالها به مطالعه، تحقیق و پژوهش در طب سنتی ایرانی ـ اسلامی پرداخته و تسلط بسیار زیادی در طب سنتی کشورمان به دست آورده به گونه ای که در حال حاضر علاوه بر بهره مندی از داشته های طب چینی، به صورت ویژه ای از روشهای درمانی و دارویی طب سنتی ایرانی ـ اسلامی در درمان بیماران خود در چین بهره می برد.

در خلال این مصاحبه، وی بارها و بارها از حکمای بزرگ طب سنتی کشورمان مانند حکیم ابوعلی سینا، حکیم زکریای رازی، حکیم جرجانی یاد می کرد و خود را مدیون حکیمی بزرگی به نام ابوعلی سینا و کتاب بزرگ و ارزشمند او یعنی «قانون» می دانست اما افسوسِ ما در این گپ و گفت زمانی بیشتر شد که وی به نحوه بهره برداری بزرگان طب سنتی چین از ذخایر و منابع طب سنتی ایران اشاره داشت و با صراحت هرچه تمام تر بزرگان طب سنتی گذشته کشورمان در دنیا را بی همتا یاد می کرد و برایش عدم توجه ما ایرانها به حکما و بزرگان طب سنتی کشورمان مانند بوعلی و کتاب قانون، عجیب بود.

اما نکته دیگری که در خلال این گفت وگو جالب بود تاکید "ابن داوود" به همراهی کامل حاکمیت و دولت چین با طب سنتی کشورشان بود و اینکه در حال حاضر تمام بیمارستانها در کشور چین، طبقاتی را به بخش طب سنتی چینی اختصاص داده اند و دولت چین نهایت همراهی و مساعدت برای ترویج و توسعه طب چینی در آن کشور و جهان را دارد.

در ادامه مشروح این گفت وگو تقدیم مخاطبان ارجمند تسنیم شده است:   

** استاد به عنوان سؤال نخست، در کشور چین، نحوه تعامل و ارتباط طب جدید و طب سنتی چگونه است؟

در بیمارستانهای چین در ایالتهای مختلف، حداقل یک طبقه برای طب سنتی تعبیه شده است و با توجه به درخواست مردم شاید برخی از بیمارستانها به صورت کامل تبدیل به بیمارستان طب سنتی شوند.

** نگاه حاکمیت و دولت چین نسبت به طب سنتی در این کشور ترویجی است یا سلبی؟

در حال حاضر رئیس جمهور چین به ترویج و توسعه طب سنتی خیلی کمک می کند و برای ترویج طب سنتی هیچ مانعی ایجاد نمی شود.

** آیا جریانی در بدنه دولت چین وجود دارد که با حمایت مسئولان حامی طب نوین قصد ایجاد مانع در مسیر طب سنتی داشته باشند یا از جانب طب سنتی احساس خطر کنند؟

خیر! چنین جریانی در چین وجود ندارد.

** آیا در کشور چین نیز مانند ایران برخی از متخصاص طب نوین برای تخطئه و لطمه زدن به طب سنتی و باور مردم به این طب، اینگونه تبلیغ می کنند که طب سنتی مبنای علمی ندارد و بسیاری از آموزه ها و روشهای درمانی آن خرافه است؟

برخی از پزشکان در چین با دیدن این واقعیت که با گسترش هرچه بیشتر طب سنتی، درآمد آنها کاهش می یابد و ترویج طب سنتی باعث تقلیل تعداد بیماران مراجعه کننده به آنها می شود، با شانتاژ اعلام می کنند که طب سنتی، خرافات است البته بیشتر این پزشکان از پزشکان فارغ التحصیل کشورهای اروپایی و امریکایی هستند.

** در کشور چین، پزشکان طب نوین موفق تر هستند و با اقبال بیشتر مردم این کشور مواجه می شوند یا طبیبان طب سنتی؟

بیشتر مردم چین از طب سنتی استقبال می کنند .

** آیا در چین برخی از طبیبان طب سنتی از موقعیت خود برای کسب درآمدهای گزاف، سوء استفاده می کنند و به سمت منفعت طلبی رفته اند؟

در کشور ما (چین) طبیبانی که به سمت منفعت طلبی رفته اند، تعدادشان خیلی کم است و بیشتر به خاطر تامین سلامتی مردم، طبابات می کنند.

** آیا در کشور شما، فرهنگ زشت نگاه منفعت طلبانه به بیمار بیشتر بین پزشکان طب نوین دیده می شود یا طب سنتی؟

در هر دو طیف طب نوین و سنتی، افرادی هستند که درگیر این معضل و فرهنگ زشت شده اند که بستگی به وجدان و انسانیت آن پزشک دارد.

** به نظر شما اگر در بدنه وزارت بهداشت ایران نگاهی در لایه های پنهان وجود داشته باشد که فراگیر شدن طب سنتی در میان توده مردم را برنتابد، این امر چه تاثیرات و مخاطراتی را بر سلامت مردم خواهد داشت؟

در صورت حاکمیت چنین نگاهی، این امر لطمات زیادی را بر سلامت مردم خواهد داشت؛ در تمام دنیا، ایران را پیشگام طب سنتی می دانند اما در حال حاضر طب سنتی در ایران تنزل کرده و طب سنتی در ایران چندان فعال نیست و این وضع موجود شما درخور منابع عظیم و ظرفیتهای گسترده اساتید حاضر در ایران نیست.

** اگر اجازه بدهید با توجه به اینکه شما، سالها به مطالعه، تحقیق و پژوهش در طب سنتی ایران و منابع طب اسلامی مشغول بوده اید، سؤالاتی را در این زمینه داشته باشیم؛ آیا شما پس از سالها تحقیق در منابع طب سنتی و منابع اسلامی، قائل به «طب اسلامی» نیز هستید؟

بله؛ در میان منابع اسلامی منابعی مانند صحیح بخاری و صحیح مسلم داریم که تمام روایات از رسول اکرم(ص) تا امام صادق(ع) در مورد طب در این منابع آمده و این طب، «طب اسلامی» است.

** عمده تفاوت طب سنتی با طب اسلامی در چیست؟

در طب اسلامی همه چیز بر اساس حلال و حرام بودن است اما در طب سنتی، حلال و حرام مطرح نیست مانند خشخاش که در طب اسلامی ممنوع اما در طب سنتی جایز است.

** پس می توانیم بگوییم درون مایه اصلی طب اسلامی، آیات، روایات و احادیث ائمه است؟

بله، همینطور است برای مثال در قرآن از انجیر، انار، خرما و زیتون نام برده شده همچنین خاصیت درمانی این میوه ها، تمام این طب اسلامی از این منابع است و چیز دیگر جز این نیست.

** آیا بر اساس منابع اسلامی که در حوزه طب داریم، می توانیم قائل به این مسئله باشیم که طب اسلامی دارای یک «منظومه کامل درمانی» است؟

بله؛ البته در کنار طب اسلامی لازم هست از طب های دیگر هم استفاده کنیم؛ به عبارت بهتر در حدود 340 دارو از پیامبر اسلام و حدود 600 دارو از امامان در روایات اسلامی آمده است اما در طب سنتی ایرانی که جامع این دستورات است، 15 هزار داروس سنتی و گیاهی وجود دارد؛ در واقع اساس طب، طب اسلامی است اما افرادی مانند ابن سینا و فخررازی این طب را گسترش و بسط داده اند.

** آیا شما برای درمان بیماران خود، طب اسلامی و منابع اسلامی که در زمینه طب وجود دارد را مبنای درمان و تجویز قرار می دهید؟

در اخلاق طب اسلامی، نجات جان انسان اولویت دارد؛ ما برای درمان بیمار، ابتدا به ساکن، طب اسلامی را اصل و مبنا قرار می دهیم و بعد به سراغ سایر طب ها برای درمان می رویم برای مثال ابن سینا برای درمان بیماری صرع گفته است که جمجمه مردار انسان را باید کوبید و آن را به بیمار داد اما از نظر طب اسلامی، این روش درمانی حرام است و تجویز نمی شود.

** آیا شما در درمان بیماری های لاعلاج با استفاده از طب اسلامی موفق بوده اید؟

بله! بیماران زیادی با بیماریهای صعب العلاج به من مراجعه داشته و دارند مانند بیماران مبتلا به تومور مغزی، سکته مغزی، جنون، دیابت یا سرطان که در طب جدید درمانی برای این بیماری ها وجود ندارد اما در طب اسلامی و طب سنتی دارای درمان است برای مثال شخصی مبتلا به نوعی سرطان را با روشهای طب سنتی و اسلامی درمان کردم.

** آیا شما تجربیات خود در درمان بیماران بر اساس طب اسلامی را مدون کرده اید؟

بله! بنده هفت جلد کتاب درباره گیاهان و خواص دارویی نوشته ام و سه جلد کتاب دیگر در مورد میوه ها و خواص دارویی نوشته ام.

گفت وگو از: جابر سعادتی صدر
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :