Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195420
تاریخ انتشار : 19 آبان 1395 19:10
تعداد مشاهدات : 243

شمشیربازان ایرانی فاتح جام جهانی شدند

تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران در جام جهانی سنگال با برتری برابر ایتالیا مدال طلا را کسب کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران در جام جهانی سنگال با برتری برابر ایتالیا تیم ششم جهان موفق شد برای نخستین بار در تاریخ شمشیربازی به مدال، آن هم از نوع طلای آن برسد.

مدال طلای تیمی شمشیربازی در اسلحه سابر ارزش فراوانی برای ورزش ایران دارد. قبل از بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو و در جام جهانی که در برزیل برگزار شد همین تیم ملی اسلحه سابر بهترین مقام خود را به دست آورد و چهارم شد.

بعد از حدود پنج ماه تیم ملی در داکار سنگال با پشت سرگذاشتن بهترین تیم ها بر بام شمشیربازی جهان ایستاد تا از غرب آفریقا طلا را سوغات بیاورد.

ژاپن نخستین حریف شمشیربازان ایران بود که با نتیجه ۴۵ بر ۲۲ شکست خورد.

در دور دوم نوبت به آمریکا رسید. مصاف دوباره عابدینی و هامر؛ شمشیربازی که با کمک داوران المپیکی در نیمه نهایی این بازی ها عابدینی را شکست داد و به فینال المپیک ریو رسید اما این بار ایران انتقام سختی از او گرفت و مصاف پایانی او با عابدینی تعیین کننده برنده بازی شد. در نهایت ایران با نتیجه ۴۵ بر ۴۴ آمریکا را شکست داد و به نیمه نهایی رسید.

رقیب سرسخت دیگر ایران در نیمه نهایی کره جنوبی بود. قهرمان تیمی المپیک ۲۰۱۲ لندن. این تیم که نفرات اصلی خود از جمله جانگوآن کیم و بونگیل گو را درترکیب داشت بانتیجه ۴۵-۳۵ برابر شاگردان پیمان فخری مغلوب شدند.

در فینال هم ایتالیا ۴۵ بر ۳۹ برابر شمشیربازان ایران شکست خورد تا این تیم هم از زیر تیغ شمشیربازان ایران جان سالم به در نبرد.در نهایت ایران قهرمان و تیم های ایتالیا و کره جنوبی هم دوم و سوم شدند.

این قهرمانی با ارزش بار دیگر ثابت کرد که شمشیربازی ایران پتانسیل بالایی برای موفقیت و افتخار آفرینی در جهان دارد. حدود سه ماه پیش هم عابدینی در المپیک و در حالی که هیچ کس فکر نمی کرد به جمع چهار نفر برتر بازی ها رسید؛ اتفاقی که فقط مربوط به ۲۱ مرداد بود و خیلی زود همه چیز روال سابق خود را پیدا کرد و بازهم همه چیز فراموش شد.

در ماههای اخیر شمشیربازان اسلحه سابر ایران ثابت کردند که در صورت توجه و بودن امکانات کافی میتوانند موفق باشند اما نه توجه قابل توجهی وجود دارد و نه امکانات کافی.

بودجه یک میلیاردی برای فدراسیون شمشیربازی به نظر نمی رسد برای تیمی که حالا قهرمان جام جهانی است و در میان بهترین های جهان هم حضور دارد کافی باشد.

اگر مسئولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک به فکر مدال آوری شمشیربازی به خصوص در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی هستند باید این موضوع را مدنظر قرار بدهند که هیچ مدالی رایگان و بدون زحمت به دست نمی آید.

شاید در حال حاضر به جای تبریک هایی که زود به دست فراموشی سپرده می شود باید به فکر برنامه ریزی صحیح برای تیمی بود که برای چندمین بار ثابت کرده که می تواند؛ توانایی که مسئولان هم باید آن را ببینند و فقط تیتر رسانه ها نباشد.

تیم ملی اسلحه سابر ایران با ترکیب مجتبی عابدینی، علی پاکدامن، فرزاد باهرارسباران و محمد رهبری و با سرمربیگری پیمان فخری در جام جهانی سنگال حاضر شد و برای نخستین بار در تاریخ این رشته مدال طلای جهان را در بخش تیمی به نام ایران ثبت کرد.

عابدینی :انتقام المپیک ریو را گرفتم

کاپیتان تیم سابر کشورمان گفت: می خواستم بغضی که از المپیک ریو در گلویم مانده بود را در جام جهانی خالی کنم.

مجتبی عابدینی در باره قهرمانی تیم سابر کشورمان در جام جهانی سنگال افزود: این مسابقات بعد از المپیک نخستین رقابت مهم جهانی بود و همه تیم های قدرتمند دنیا با تمام توان خود ظاهر شدند. عملکرد ما در این مسابقات عالی بود و تیم اول و سوم جهان یعنی آمریکا و کره جنوبی را شکست دادیم. کره جنوبی در المپیک لندن در بخش تیمی بر سکوی نخست ایستاده بود و غلبه بر این تیم کار بسیار بزرگی بود. ایتالیا هم مدال ۳ دوره از مسابقات قهرمانی جهان را در کارنامه داشت اما در فینال برابر ایران مغلوب شد. وی اضافه کرد: برای من پیروزی بر «کیم» و «هامر» از کره جنوبی و آمریکا به دلیل شکست برابر آنها در المپیک بسیار اهمیت داشت و خوشبختانه به این مهم رسیدم. این بغضی بود که در گلویم مانده بود و تشکر می کنم از هم تیمی های خوبم رهبری، باهر و پاکدامن که کمک کردند با شکست کره جنوبی و آمریکا در مراحل نخست و در فینال هم شکست با تیم ایتالیا بر سکوی نخست بایستیم.

کاپیتان تیم سابر کشورمان تأکید کرد: نگاه دنیا به شمشیربازی ایران عوض شده است. در این مسابقات هم در هر بازی حق ما را ضایع می کردند اما ما با تمام قدرت حاضر شدیم و همه آمده بودیم تا خودمان را نشان دهیم. من هم می خواستم بغضم در المپیک را در این مسابقات خالی کنم. همه جهان از عملکرد ایران حیرت زده شدند و آن را باور نمی کردند.

پیام تبریک رئیس مجلس

قهرمانی ایران در جام جهانی شمشیربازی در بخش سابر تیمی برای نخستین بار در تاریخ ورزش ایران اتفاق افتاد تا علی لاریجانی این موفقیت بزرگ را تبریک بگوید.

به گزارش “ورزش سه”، شب گذشته اتفاق بزرگی در تاریخ ورزش ایران رخ داد و تیم ملی شمشیربازی ایران در بخش سابر تیمی با پیروزی مقابل ایتالیا قهرمان جهان شد. این برای نخستین بار بود که شمشیربازان ایرانی به این عنوان بزرگ دست پیدا می کنند.دیروز علی لاریجانی در پیامی این موفقیت را به شمشیربازان ایرانی تبریک گفت:

بسم الله الرحمن الرحیم

کسب افتخارآمیز مقام قهرمانی جهان توسط تیم ملی شمشیربازی در بخش اسلحه سابر که برای اولین بار توسط جوانان غیور و دلاور کشورمان به دست آمد و مایه خوشحالی گردید را به این ورزشکاران، کادر فنی، مسئولان فدراسیون و خانواده آنان تبریک عرض می کنم.امیدوارم این عزیزان در تمامی عرصه ها موفق و سربلند باشند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :