Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195447
تاریخ انتشار : 20 آبان 1395 15:36
تعداد مشاهدات : 430

صادرات بیش از 2 میلیارد دلاری کالا از مرزهای استان کردستان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در طول 5 سال گذشته بیش از 2 میلیارد و 850 میلیون دلار از طریق مرزهای کردستان صادرات داشته ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس، محمد دره وزمی پیش از ظهر امروز در مراسم روز ملی صادرات که در سالن پیامبر اعظم استانداری کردستان برگزار شد، اظهار کرد: استان کردستان از جمله استان هایی است که ظرفیت های لازم را برای توسعه دارد.

وی از حوزه کشاورزی، صنعت، معدن و غیره به عنوان ظرفیت های توسعه در استان نام برد و خاطرنشان کرد: وجود بیش از 230 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق از دیگر ظرفیت های بالا در این استان است که باید بستر بهره گیری هر چه بیشتر از آن را به نفع استان فراهم کرد.

مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان تصریح کرد: ما در استان هر زمان که به توسعه، رفع بیکاری، ارتقای توان اقتصادی و غیره فکر می کنیم به تولید می رسیم، افزود: توسعه بدون توجه و حمایت جدی از تولید در این استان عنوان پذیر نیست.

دره وزمی با بیان اینکه مرز ظرفیت بسیار خوبی برای حمایت از تولیدات صادرات محور در این استان است، گفت: در طول 5سال گذشته بیش از 2 میلیارد و 850 میلیون دلار از مرزهای کردستان صادرات صورت گرفته است.

به گفته وی، میزان واردات صورت گرفته طی 5 سال گذشته از طریق مرزهای استان برابر با 188 میلیون دلار بوده است که تراز تجاری استان بر اساس این آمار مثبت 2 میلیارد و 666 میلیون دلار به نفع صادرات بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه هدف 99 درصد از صادرات انجام شده کشور عراق بوده است، اظهار کرد: کردستان رتبه چهارم را در زمینه صادرات به کشور عراق و اقلیم داشته است.

دره وزمی با تاکید بر این نکته که ما در کردستان ظرفیت توسعه تولید در دو بخش صنعت و کشاورزی را داریم، گفت: تولید بیش از 100 هزار تن گوشت مرغ در سال در این استان را داریم که امسال برای مدیریت بازار ابن میزان 75 هزار تن بوده است.

به گفته وی، سالانه 24 هزار تن گوشت قرمز 8 هزار و 800 تن گوشت ماهی و سایر آبزیان، 300 هزار تن سیب زمینی، یک میلیون تن گندم و 25 هزار تن توت فرنگی از دیگر ظرفیت های استان در حوزه توسعه در بخش کشاورزی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه در بحث مواد معدنی ظرفیت پروانه معادن در این استان برابر با 750 میلیون تن بوده است، افزود: چهار درصد از کل سنگ آهن در کشور در کردستان قرار گرفته است و در مجموع 18 نوع فراورده معدنی در این استان وجود دارد.

به گفته دره وزمی، 11 درصد از کل ذخائر طلای کشور در کردستان قرار گرفته و این ظرفیت ها با ما می گوید کردستان می تواند وضعیت اقتصادی متفاوت تر از آنچه است را داشته باشد.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به این مهم نیازمند ایجاد زیرساخت ها در استان هستیم، گفت: ما می خواهیم کردستان هم توسعه پیدا کند و هم در فرآیند توسعه کشور نقش آفرین باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در پایان با تاکید بر اینکه کردستان ظرفیت نقش آفرینی در توسعه کشور را دارد، اضافه کرد: تحقق این مهم نیاز به نگاه ملی، تلاش مردم استان، ورود بخش خصوصی و حمایت جدی بخش دولتی دارد.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :