Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195773
تاریخ انتشار : 24 آبان 1395 17:1
تعداد مشاهدات : 525

دکتر محبوبه اسلامی مقدم، عضو هیات علمی پژوهشکده توسعه فرآیندهای شیمیایی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران

دستیابی ایران به دانش فنی تولید ماده موثره دارویی ضد سرطان

دستیابی محققان ایرانی به دانش فنی تولید ماده موثره دارویی ضد سرطان کربوپلاتین. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛  دکتر محبوبه اسلامی مقدم، عضو هیات علمی پژوهشکده توسعه فرآیندهای شیمیایی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران که از یک سال پیش به همراه تیم تحقیقاتی بر روی پروژه ساخت ماده موثره دارویی ضد سرطان کربوپلاتین کار کرده است، در این باره گفت: کربوپلاتین یا پاراپلاتین دارویی آنتی نئوپلاستیک بوده و در درمان طیف وسیعی از سرطان ها از قبیل کارسینومای تخمدان، پستان، رحم، مثانه، ریه، بیضه و غیره... تجویز می شود و کشورهای معدودی به دانش فنی این دارو دست یافته اند.

وی افزود: در این پروژه دارو با خلوص بالا که بتواند استانداردهای سازمان غذا و دارو را به خوبی پاسخ دهد و نیز بهینه سازی آن و به حداقل رساندن هزینه ساخت آن در کشور از جمله موضوعاتی بود که به آن پرداخته شد.

محقق طرح درباره کاربردهای این پروژه گفت: این دارو به صورت ویال های 50 و 150 میلی گرمی به طور عمده توسط یکی از شرکت های دارویی در کشور عرضه می شود، امید است دستیابی به API این دارو قدم موثری در جهت بومی سازی آن در کشور و کاهش هزینه بیماران مواجه با شیمی درمانی باشد.

اسلامی مقدم خاطرنشان کرد: خوشبختانه دانش فنی ساخت این دارو در اشل آزمایشگاهی مورد حمایت تجاری سازی قرار گرفت و با انتقال آن به سرمایه گذار امید است تا چند ماه آینده با کسب تائیدیه سازمان غذا و دارو وارد صنعت دارویی کشور شود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :