Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195774
تاریخ انتشار : 24 آبان 1395 17:10
تعداد مشاهدات : 289

تشخیص 30 نوع اختلال متابولیکی در نوزادان با یک قطره خون

با بهره برداری از آزمایشگاه غربالگری بیماری های متابولیک نوزادان، امکان شناسایی 30 نوع اختلال در نوزادان فراهم شد.
با بهره برداری از آزمایشگاه غربالگری بیماری های متابولیک نوزادان، امکان شناسایی 30 نوع اختلال در نوزادان با یک قطره خون در کشور فراهم شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛  دکتر فرزاد کبارفرد، مجری طرح غربالگری اختلالات متابولیک در بدو تولد نوزادان با یک قطره خون روز دوشنبه، 24 آبان ماه در مراسم بهره برداری از این آزمایشگاه گفت: برخی از نوزادان در بدو تولد با نارسایی ها و اختلالات متابولیکی متولد می شوند که این اختلالات از طریق معاینات و ظاهر نوزادان قابل تشخیص و شناسایی نیستند.

وی تشخیص این نوع اختلالات را منوط به غربالگری نوزادان و آزمایشگاه های مجهز دانست و خاطرنشان کرد: عدم تشخیص به موقع و عدم اقدام به موقع برای درمان این نوع اختلالات صدمات جبران ناپذیری به دنبال دارد و در برخی موارد منجر به مرگ های ناگهانی می شود.

کبارفرد راه اندازی آزمایشگاه غربالگری بیماری های متابولیک نوزادان را تلاشی در جهت تشخیص به موقع اختلالات متابولیکی دانست و اظهار کرد: در صورتی که این طرح تکمیل شود، می تواند متضمن سلامت جامعه باشد.

این محقق با تاکید بر اینکه طرح غربالگری نوزادان از سال 1960 آغاز شد، ادامه داد: این طرح در دهه های 70 و 80 میلادی برای سایر بیماری ها اجرایی شد و امروزه نیز با فناوری های پیشرفته همچون طیف سنجی جرمی متوالی پزشکان قادر به شناسایی بسیاری از بیماری ها هستند.

کبارفرد با اشاره به آزمایشگاه غربالگری ایجاد شده در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: با استفاده از تجهیزات استفاده شده قادر به شناسایی 30 اختلال متابولیکی در مدت زمان کوتاه هستیم.

به گفته وی، با راه اندازی آزمایشگاه غربالگری و تشخیص این نوع اختلالات، پزشک با توصیه های رژیم تغذیه می تواند اقدام به درمان این نوع بیماری ها کند.

مجری طرح با بیان اینکه تجهیزات مورد استفاده برای این آزمایشگاه جزء اقلام تحریمی بوده است، اضافه کرد: با تلاش شرکت های دانش بنیان بسیاری از این تجهیزات تعمیر شده و در این آزمایشگاه به بهره برداری رسیده است.

وی به مطالعات انجام شده در زمینه غربالگری نوزادان در واشنگتن اشاره کرد و گفت: در این مطالعات از 160 هزار نمونه آنالیز شده، 3 هزار نمونه مبتلا به اختلالات متابولیکی تشخیص داده شد و از مرگ ومیر و یا ناتوانی جسمی و ذهنی 140 کودک جلوگیری به عمل آمد.

به گفته این محقق، این آزمایشگاه قادر است با دریافت یک قطره خون از نوزادان 30 نوع اختلالات متابولیکی را در آنها تشخیص دهد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :